برنامه‌ریزی تولید ضرورت، اهمیت و راهکار

برنامه‌ریزی در کارخانه و یا هر سازمانی ضروری است، این ضرورت در برخی موارد آن‌قدر برای سازمان‌ها ضرورت دارد که عدم وجود آن گاها منجر به صدمات زیادی خواهد شد.

برنامه‌ریزی تولید ارتباط بسیار زیادی با فرایندهای اصلی سازمان دارد، فرایندهای مثل تولید، فروش، تأمین و انبار و …که این ارتباطات پیچیده منجر به این می‌شود که واحد برنامه‌ریزی سازمان‌ها همیشه نگرانی جوابگویی به تقاضاهای مشتریان را دارند.

مدیران برنامه‌ریزی تولید برای بدست آوردن بهترین برنامه نیازمند اطلاعات زیادی در سازمان هستند که این اطلاعات در کل سازمان به‌صورت پراکنده‌ای وجود دارد که واحد برنامه‌ریزی تولید درواقع با کسب اطلاعات از میزان سفارش واحد فروش و اولویت‌های مشخص‌شده می‌بایست با اطلاعات که از ظرفیت سنجی تولید ،میزان موجودی داخل خط و بسیاری از متغیرهای دیگربدست می آورد ،اقدام به برنامه‌ریزی قابل اتکایی برای تولید بنماید.

 

C:\Users\user\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip image001

 

عبارت سیستم‌های برنامه‌ریزی تولید از ترکیب سه واژه مکمل شکل‌گرفته تا دربرگیرنده پیچیدگی‌هایی باشد که از این عبارت حاصل می‌گردد .

اینکه نگرش به امر برنامه‌ریزی و مدیریت تولید باید سیستمی و در بستری یکپارچه باشد ناشی از شکست‌های مکرری است که از برخوردهای جزئی و بخشی حاصل‌شده است.

این موضوع اما به‌راحتی قابل‌دستیابی نیست ،برنامه‌ریزی تولید به مجموعه‌ای از پارامترها ارتباط دارد که اطلاعات آن در بخش‌های مختلف سازمان شکل می‌گیرد و این واحدها به‌صورت جزیره‌ای به یکدیگر ارتباط دارند و به همین دلیل تجمیع اطلاعات با در نظر گرفتن واحدهای مشابه با تأخیر صورت می‌گیرد ،بخش‌های و حوزه‌های که هرکدام دربردارنده بخشی از متغیرهای و پارامترهای مورداستفاده در برنامه‌ریزی تولید است .

 

متغیرهای زیادی که اجرای برنامه را دچار مخاطره می‌نماید و باوجود کنترل برخی از متغیرهای سطحی برخی متغیرهای محیطی به‌هیچ‌عنوان قابل‌کنترل نیستند و وجود این متغیرها ، ایجاد یک سیستم برنامه‌ریزی تولید منعطف و یا باقابلیت اعمال سریع تغییرات دوچندان می‌سازد.

یکی از مشکلات عدیده در کنترل این تغییرات، نداشتن یک سیستم یکپارچه به‌منظور جمع‌آوری داده‌ها از پایین‌ترین سطح حوزه های اثر گذار است ،در واقع با توجه به اینکه این تغییرات ممکن است به صورت لحظه ای در عوامل اثر گذار ایجاد گردد عدم یکپارچگی باعث شده جمع آوری دیتا به سختی و به کندی صورت پذیرد.

درواقع با توجه به اینکه این متغیرها در وجوه مختلف سازمان اتفاق می‌افتد و این حوزه ها هم با یکدیگر ارتباطات یکپارچه ای ندارند ، عدم کنترل یک متغیر، یک برنامه تولید را به‌صورت کامل با مغایرت همراه می‌کند.

تمامی این اطلاعات در یک سیستم تولیدی وجود دارد اما نکته مهم در یک سیستم برنامه‌ریزی تولید یکپارچگی این اطلاعات با یکدیگر است که بتواند در زمان موردنیاز با کمترین اطلاعات سیستم برنامه‌ریزی تولید را پشتیبانی نماید و این امر در سیستم‌های جزیره‌ای به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نمی‌باشد.

یکی از بزرگ‌ترین معضلات شرکت‌های تولید عدم گزارش مناسب در میزان موجودی در گردش خطوط تولید است که یکی از فاکتورهای اساسی در مورد برنامه‌ریزی مواد و تولید محسوب می‌گردد موضوعی که در سیستم‌های یکپارچه به دلیل انبارهای پای‌کار به‌طور کامل مرتفع گردیده است.

راهکاری که شرکت‌های معظم دنیا به آن رسیده‌اند استفاده از یک بستر یکپارچه برای تسهیل در شناسایی به‌موقع تغییرات و انتقال آن به سیستم‌های تصمیم‌گیرنده در خصوص آن تغییر است و این بستر یکپارچه می‌بایست تمام وجوه سازمان را در برداشته باشد.

شماران سیستم با بیش از سی سال تجربه موفق در زمینه ارائه راهکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات با استفاده از تجارت موفق خود در اکثر صنایع نرم‌افزار یکپارچه خود به‌عنوان یک بستر یکپارچه در اختیار صنایع قرار می‌دهد.

استفاده از نرم‌افزارهای تولید شرکت شماران سیستم به دلیل یکپارچگی کامل بین فرایندهای سازمان ،وجود ناشناخته تولید را در نظر می‌گیرد و باوجود امکان محاسبه بهای تمام‌شده می‌تواند در مدل‌های ارائه‌شده بهینه بودن برنامه بر اساس هزینه را هم در نظر بگیرد.

C:\Users\user\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip image002

  مدل‌سازی برنامه‌ریزی تولید در نرم‌افزار برنامه‌ریزی تولید شماران سیستم این امكان را فراهم می‌کند كه مدير بتواند فرايند توليد را از ابعاد مختلف زماني و هزينه‌‌اي بهينه كرده و بهره‌وري توليد را افزايش دهد. پیاده‌سازی موفق سيستم برنامه‌ریزی تولید شماران سیستم، مزاياي زير را برای شرکت‌های تولیدی به همراه خواهد داشت.

§       كمك به مسئولين خط توليد در برنامه‌ریزی بهينه توليد

§       افزايش قدرت پیش‌بینی وضعيت توليد و درنتیجه كمك به تصمیم‌گیری در پذيرش سفارشات

§       كاهش برون‌سپاری و استفاده حداكثري از توان داخلي شركت

§       استفاده بهينه از توان ماشین‌آلات و پرسنل

§       مديريت بهتر محصولات، قطعات و ضايعات

§       افزايش سود و كاهش هزینه‌ها به‌واسطه نتيجه بهینه‌سازی

§       تعيين برنامه بهينه توليد هر ماشين

§       كاهش زمان بيكاري ماشین‌آلات به‌واسطه انتظار براي دريافت قطعه نيم ساخته

§       كمك به تصمیم‌گیری در زمينه به‌کارگیری ماشین‌آلات جديد

§       تحليل حساسيت عمليات توليد نسبت به تغيير شرايط مختلف

§       كمك به شناسايي گلوگاه‌ها

به‌منظور کنترل دقیق‌تر و برنامه‌ریزی منظم برای تولید محصولات و همچنین افزایش بهره‌وری و راندمان خطوط تولید که منجر به کاهش هزینه و قیمت تمام‌شده می‌گردد، نرم‌افزار برنامه‌ریزی تولید شماران سیستم منطبق با نیازهای شرکت‌های تولیدی و صنعتی طراحی‌شده است.

این نرم‌افزار یک پکیج آماده است که ضمن ارائه نتایج مطلوب در تحویل به‌موقع، خطوط تولید را جهت افزایش کارایی برنامه‌ریزی و گلوگاه‌های تولید را شناسایی می‌نماید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *