معافیت شرکت های دانش بنیان

معافیت شرکت های دانش بنیان

 یکی از دلایل پیشرفت صنایع مختلف در هر کشور ،استفاده از دانش بومی و پرورش نیروهای جوان و خلاق است. این تفکر باعث رشد و توسعه اقتصادی و علمی جوامع مختلف را در بردارد.

علاوه بر موارد ذکرشده ، یکی دیگر از موهبات این گونه از مؤسسات ،جلوگیری از فرار مغزها و بکار گیری استعداد خلاق در کشور است. ازاین ‌رو به موجب آیین نامه تشخیص شرکت‌ های دانش ‌بنیان، مؤسسات خصوصی یا تعاونی هستند که به‌منظور افزایش علم و ثروت،توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و درنهایت تجاری ‌سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری‌های برتر و باارزش افزوده فراوان تشکیل‌شده است.

با توجه به اهمیت موضوع تسهیلاتی در خصوص فعالیت‌های شرکت ‌های دانش‌ بنیان از طرف سازمان‌ های ذی‌ربط وضع‌شده است .یکی از این موارد معافی مالیاتی شرکت ‌های دانش ‌بنیان است که به شر زیر است:

 

((به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، هرساله در راستای اجرای معافیت مالیاتی موضوع ماده (۳) قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، ضمن تعامل با سازمان امور مالیاتی کل کشور، اسامی شرکت ‌های دانش‌ بنیان و مصادیق مشمول معافیت آن‌ها را به‌منظور بهره‌مندی از معافیت مالیات مستقیم، اعلام می‌نماید.

در این راستا سازمان امور مالیاتی کشور با موضوع فهرست (۲۳۳۳) شرکت مشمول استفاده از معافیت مالیاتی موضوع ماده (۳) قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در سال مالی ۱۳۹۶ فهرست شرکت‌های مذکور را اعلام کرده است.

اطلاعات تفصیلی درباره این بخشنامه و نحوه استفاده شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان از معافیت مالیاتی بر روی سامانه www.Daneshbonyan.ir موجود است.

هم‌زمان با استفاده شرکت ‌ها و مؤسسات دانش ‌بنیان از معافیت مالیاتی موضوع ماده (۳) قانون، واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک‌های علم و فناوری و کارکنان واحدهای مذکور (با معرفی مدیریت پارک‌های علم و فناوری) امکان استفاده از معافیت مالیاتی موضوع ماده (۹) قانون را دارا می‌باشند.

شرکت‌های متقاضی می‌توانند در صورت هرگونه ابهام و یا مشکل در فرآیند استفاده از معافیت مالیاتی، مراتب را به مرکز مشاوره شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با شماره ۸۳۵۳۴-۰۲۱ و یا آدرس ایمیل tax@daneshbonyan.ir منعکس نمایند.))

بر این اساس شرکت ‌های دانش ‌بنیان بر اساس فعالیت زیر تقسیم‌بندی می‌شوند .

1-انجام تحقیقات کاربردی

2-ارائه خدمات تخصصی و مشاوره‌ای

3-تولید محصولات یا فناوری نوین

4-ارائه خدمات توسعه کارآفرینی

5-انجام خدمات نظارتی بر تحقیقات پژوهشی،اجرایی و مشاوره‌ای

6-ارائه خدمات توسعه محصول جدید

7-ایجاد مراکز رشد و خدمات ایجاد و توسعه کسب‌وکار

8-ارائه خدمات ورود کسب ‌و کار به بازار بین ‌المللی و جهانی کردن آن‌ها

9-برنامه ‌ریزی و اجرای طرح‌ های توسعه‌ی کارآفرینی در سطوح ملی، منطقه ‌ای و محلی

در خاتمه لازم به ذکر است شرکت  شماران سیستم نیز یکی از شرکت‌ های دانش‌ بنیان کشور در حوزه انفورماتیک و تخصص در تولید نرم‌افزارهای مدیریتی و عملیاتی است که بیش از سی سال سابقه حضور در بازارهای داخلی و خارجی را دارد

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *