اداره یک کسب و کار با نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان ( CRM )چگونه است؟

مقدمه:

مدیریت ارتباط با مشتریان Customer Relationship Management) ( نرم افزاری است که به صاحبان مشاغل کمک می‌کند روابط خود را با مشتریان و ذینفعان تقویت کنند. CRM همچنین به سازمان‌دهی، کارایی، مدیریت زمان و تحت تأثیر قرار دادن مشتریان در هر مرحله کمک می‌کند.  نرم افزار crm می‌تواند به شرکت‌ها در هر اندازه کمک کند تا بدون وقفه توسعه پیدا کنند، ابزاری که به مدیریت تماس، مدیریت فروش، بهره‌وری نمایندگی و موارد دیگر کمک می‌کند. از نرم افزار  CRM می توان برای مدیریت روابط مشتری در کل چرخه عمر مشتری، بازاریابی، فروش، تجارت دیجیتال و تعاملات خدمات مشتری استفاده کرد.

 

خطوط فروش را بهتر بشناسید؟

اگر قرار است کسب و کار شما پایدار بماند، برای آینده به یک استراتژی کامل احتیاج دارید که با فناوری مناسب توسعه داده شده باشد.

امروزه در تمام دنیا برای موفقیت کامل در حوزه مشتریان از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان  CRM (Customer relationship management) استفاده می کنند.

این نرم افزار به شما کمک می‌کند تا بر روابط سازمان خود با افراد مختلف، از جمله مشتریان، کاربران خدمات، همکاران یا تأمین کنندگان، در طول مدت همکاری با آن‌ها تمرکز کنید، مشتریان جدید پیدا کرده و در خدمات پس از فروش بسیار موفق باشید.با مشاهده و دسترسی آسان به داده ها، همکاری و افزایش بهره‌وری آسان تر است. همه افراد در شرکت شما می توانند ببینند که چگونه با مشتریان ارتباط برقرار شده، چه چیزی خریده اند، آخرین زمان خرید کی بوده است، چه مبلغی را پرداخت کرده اند و موارد دیگر.

بازاریابان می توانند از راه حل CRM برای مدیریت و بهینه سازی کمپین های تبلیغاتی، خطوط فروش یا چشم اندازهای آینده را بهتر بشناسند و پیش بینی را ساده تر و دقیق تر کنند.

 

crm

چگونه مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کنیم؟

در تمامی کسب و کارها و بنگاه های اقتصادی، مشتریان و استفاده‌کنندگان از خدمات و محصولات سازمان، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سرمایه هستند. به طوری که مدیریت این سرمایه مهم نیاز به ابزاری پر قدرت دارد.شما از هر فرصت یا سرنخ استفاده بهینه‌ای خواهید کرد و از ابتدای ارتباط تا فروش محصول یا خدمات راه روشنی را به شما نشان می‌دهد. برخی از دستاوردها در بهره‌وری و ایجاد تغییر در کل شرکت به سمت مشتری مداری می‌تواند ناشی از استفاده از CRM به عنوان یک ابزار فروش و بازاریابی در کسب و کار شما باشد.

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) یک فناوری برای مدیریت کلیه روابط و تعاملات شرکت شما با مشتریان و مشتریان بالقوه است.نرم افزار CRM می‌تواند نمای کلی مشتریان را به شما ارائه دهد. شما می‌توانید همه چیز را در یک مکان مشاهده کنید، یک محیط ساده و قابل تنظیم که می‌تواند سابقه قبلی مشتری را در کنار، وضعیت سفارشات آن‌ها، مشکلات برجسته خدمات پشتیبانی و موارد دیگر را برای شما نمایش دهد.

نرم افزار  CRM به شما امکان می‌دهد اطلاعات تماس مشتریان و مشتریان احتمالی را ذخیره کنید، فرصت‌های فروش را شناسایی کنید، مسائل مربوط به خدمات پس از فروش را ثبت کرده و کمپین های بازاریابی را در یک سیستم اصلی مدیریت کنید.

یک سیستم CRM به تمام واحدهای سازمان، از فروش، خدمات پس از فروش، توسعه سازمان، استخدام، بازاریابی و بازرگانی، راه بهتری را نشان می‌دهد.

crm2

به این مثال توجه کنید:

امکان این که مشتری امروزی مشکل خود را در یکی از کانال‌های ارتباطی مثل توییتر، مطرح کند و سپس برای حل آن به صورت خصوصی به ایمیل یا تلفن مراجعه کند. یک پلتفرم CRM به شما امکان می‌دهد سوالات و مشکلات را در نرم افزار بدون از دست دادن اطلاعات مدیریت کنید و به فروش، خدمات و بازاریابی یک دید واحد از مشتریان برای اطلاع از فعالیت‌های آن‌ها ارائه می‌دهد.

 

هزینه‌های اداره یک کسب و کار بدون CRM

اداره یک کسب و کار بدون CRM می‌تواند برای شما هزینه پنهان و آشکار داشته باشد. به موارد زیر دقت کنید:

یک تیم فروش فعال حجم زیادی از داده ها را ایجاد کند. نمایندگان در حال صحبت با مشتریان، جلسات با مشتریان و … این اطلاعات ارزشمند هستند، اما اغلب این اطلاعات در یادداشت‌های دست‌نویس، لپ تاپ ها یا در ذهن فروشندگان ذخیره می شود.

جزئیات ممکن است از بین بروند، جلسات فوراً پیگیری نمی‌شوند و اولویت‌بندی مشتریان می‌تواند یک موضوع ذهنی باشد نه یک واقعیت دقیق بر اساس داده ها. اگر یک فروشنده به همین ترتیب به کار خود ادامه دهد، همه چیز می‌تواند پیچیده شود؛ اما فقط فروش نیست که بدون CRM آسیب می‌بیند. ممکن است مشتریان شما در طیف وسیعی از پلتفرم های مختلف، از جمله تلفن، ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی با شما تماس بگیرند، سوالات خود را بپرسند، سفارشات را پیگیری کنند یا در مورد مشکلی با شما تماس بگیرند. بدون یک بستر مشترک برای تعامل با مشتریان، ارتباطات را می توان از دست داد یا در جریان سیل اطلاعات از بین رفت و منجر به پاسخ با تاخیر یا نامطلوب شد.

حتی اگر همه این داده ها را با موفقیت جمع آوری کنید، با چالش درک آن روبرو هستید. استخراج هوش می‌تواند دشوار باشد. ایجاد گزارشات دشوار است و می‌تواند زمان فروش ارزشمندی را هدر دهد. مدیران می توانند نظر تیم‌های خود را از دست بدهند، به این معنی که آن‌ها نمی‌توانند پشتیبانی مناسب را در زمان مناسب ارائه دهند، در حالی که عدم نظارت نیز می‌تواند منجر به عدم پاسخگویی تیم شود.

crm3

پنج مورد از ویژگی‌های CRM چیست؟

راه حل مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) به شما کمک می‌کند مشتریان جدیدی پیدا کنید، در ارتباط با آن‌ها موفق شوید و با سازمان‌دهی اطلاعات مشتریان موجود و مشتریان احتمالی آن‌ها را راضی نگه دارید و به شما کمک می‌کند روابط قوی‌تری با آن‌ها ایجاد کرده و کسب و کار خود را سریع‌تر توسعه دهید.

نرم افزار های CRM با جمع آوری اطلاعات وب سایت مشتری، ایمیل، تلفن و داده های رسانه‌های اجتماعی در منابع و کانال های متعدد شروع می شود. همچنین ممکن است اطلاعات دیگری مانند اخبار اخیر در مورد فعالیت شرکت را وارد کند و می‌تواند اطلاعات شخصی، مانند ترجیحات شخصی مشتری در ارتباطات را ذخیره کند. ابزار CRM این اطلاعات را سازمان‌دهی می‌کند تا اطلاعات کاملی از افراد و شرکت‌ها در اختیار شما قرار دهد، بنابراین می‌توانید روابط خود را در طول زمان بهتر درک کنید. این ویژگی ها شامل:

1.      مدیریت و دسته بندی مشتریان

2.      مدیریت فروش محصولات و خدمات

3.      برنامه ریزی فعالیت‌های بازاریابی و فروش

4.      تحلیل داده و گزارش‌گیری

5.      مدیریت کاربران و سطح دسترسی‌ها

فرایند فروش خود را سریع و هوشمند کنید.

از نرم افزارCRM برای مدیریت فعالیت‌ها و تعاملات روزانه مشتریان استفاده می شود. از نظر بازاریابی، این بدان معناست که مشتریان خود را با پیام مناسب، در زمان مناسب، از طریق کمپین ها و پیشنهادی بازاریابی دیجیتال هدفمند درگیر کنید.

در بخش فروش، نمایندگان می‌توانند سریع‌تر و هوشمندتر با نگاهی واضح از برنامه ها جدید سازمان آگاه شده و پیش بینی دقیق تری را انجام دهند. تیم‌های بازرگانی می توانند به سرعت از سفارشات آنلاین تا تحویل آن مطلع و آن را برنامه ریزی کنند.

یک پلتفرم CRM همچنین می‌تواند به نرم افزارهای دیگر سازمان متصل شود که به شما در توسعه روابط با مشتریان کمک می‌کند. راه حل های CRM امروزه وسیع تر است و می‌تواند با ابزارهای تجاری تخصصی شما مانند خزانه داری، حسابداری و نظرسنجی ادغام شود، به طوری که اطلاعات از هر سیستمی شده تا دید 360 درجه‌ای واقعی از مشتری خود را به شما ارائه دهد. نرم افزار CRM می‌تواند به شما در شناسایی و افزودن سرنخ‌های جدید به راحتی و با سرعت کمک کند و آن‌ها را به طور دقیق دسته بندی کرده و با تمرکز بر سرنخ‌های مناسب، فروش می‌تواند فرصت‌هایی ر ا که باعث بسته شدن معاملات می‌شوند را در اولویت قرار دهد و بخش بازاریابی می‌تواند سرنخ‌هایی را که نیاز به مراقبت بیشتری دارند، شناسایی کرده و آن‌ها را برای تبدیل شدن به سرنخ‌های با کیفیت تبدیل کند.

با اطلاعات کامل، دقیق و متمرکز در مورد مشتریان، فروش و بازاریابی می‌تواند توجه و انرژی آن‌ها را بر روی مشتریان مناسب متمرکز کند. همچنین می‌توانید با دید بهتر مشتریان خود را با خدمات بهتر راضی نگه دارید. مشتریان راضی به احتمال زیاد به مشتریان مکرر تبدیل می‌شوند.

 

لازم به ذکر است می توانید با کلیک بر روی لینک زیر جهت مشاهده دمو نرم افزار درخواستی خود اقدام فرمایید .

درخواست دمو

 

در خدمات خود متمایز باشید.

مشتریان امروز انتظار پشتیبانی سریع را در هر زمان از شبانه روز دارند. سیستم CRM می‌تواند به شما در ارائه خدمات با کیفیت بالا که مشتریان به دنبال آن هستند، کمک کند.

نمایندگان شما می توانند به سرعت مشاهده کنند که مشتریان چه محصولاتی سفارش داده اند و می توانند تعامل سوابق خود را دریافت کنند تا به سرعت به مشتریان پاسخ های مورد نیاز خود را بدهند.

یک نرم افزار CRM خوب اطلاعات بسیاری از منابع را در سراسر کسب و کار شما و فراتر از آن جمع آوری می‌کند. به این ترتیب، به عنوان همدم به مشتری عمل کند و بینش بی‌سابقه‌ای در مورد احساس مشتریان و آنچه آن‌ها در مورد سازمان شما می‌گویند به شما ارائه دهد، بنابراین امکان دارد آنچه را که ارائه می‌دهید بهبود بخشید، مشکلات را زود تشخیص دهید و شکاف‌ها را شناسایی کنید.

 

6 ویژگی نرم‌افزار CRM تحت وب چیست؟

نرم افزار های CRM مبتنی بر بستر وب به این معنی است که هر کاربر همیشه اطلاعات یکسانی دارد. تیم‌های فروش شما در جاده می توانند داده ها را بررسی کنند، بلافاصله پس از جلسه آن‌ها را به روز کنند یا از هر کجا فعالیت خود را ادامه دهند و تکمیل کنند. تقسیم بندی اطلاعات در دسترس هر کسی است که به آن نیاز دارد، از تیم فروش گرفته تا نمایندگان خدمات پس از فروش مشتریان.

به طور کلی، نرم افزار های CRM مبتنی بر وب بر اساس تعداد کاربرانی که به نرم افزار دسترسی دارند و انواع ویژگی‌های مورد نیاز تعیین می شود. این می‌تواند از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه باشد و همچنین بسیار انعطاف پذیر است این ویژگی ها شامل:

  1. استقرار سریع‌تر
  2. به روز رسانی خودکار نرم افزار
  3. مقرون به صرفه بودن و مقیاس پذیری
  4. قابلیت کار از هر کجا و روی هر دستگاهی
  5. افزایش همکاری بین واحدهای مختلف
  6. دورکاری و کنترل عملیات ها

 

ماندگاری مشتریان فعلی را افزایش دهید

راه دیگری که CRM می‌تواند برای فروش مفید باشد این است که نشان می‌دهد بیشترین درآمدزایی یا بیشترین مشتریانی که دارید، چه کسانی هستند. ممکن است بتوانید زیرمجموعه مشتریانی را که در وبینارها شرکت کرده اند را نیز شناسایی کنید.

CRM همچنین می‌تواند ماندگاری را در بین مشتریان فعلی شما افزایش دهد. از طریق CRM و توانایی آن برای تجمیع رفتار مشتری بهره‌برداری می شود. ممکن است بتوانید الگوهایی مانند زمانی که یک مشتری در حال نزدیک شدن به خرید است را تشخیص دهید. داشتن بینش در مورد رفتار مشتری می‌تواند به شما در طراحی یک برنامه برای حفظ مشتریان در معرض خطر کمک کند.

بازاریابی و فروش با CRM بهتر پیش می رود. کارکنان فروش می توانند به تنهایی کارآمدتر باشند و هوشمند تر با هم کار کنند. مواردی مثل چه کسی آخرین بار با مشتری صحبت کرده است؟ در مورد چه موضوعی صحبت می کردند؟ با چه شخصی ارتباط برقرار شده است؟ و یا مرحله بعدی چیست؟ یک CRM توانمند برای هر یک از مشتریان احتمالی نمره یا ارزشی را تعیین می‌کند و پیش بینی های فروش موثری را به شما ارائه می‌دهد.

مدیریت ارتباط با مشتری نمای کاملی از فروش، بازاریابی و پشتیبانی را برای هر مشتری و مشکلات آن به شما می‌دهد. این به‌ویژه برای مشاغل کوچک مفید بوده که ممکن است تعداد کمی از افراد، یا حتی یک نفر، داشته باشند که باید فعالیت ها را در تمام این زمینه ها دنبال کنند و یا برای کسانی که مشاغل خدماتی را اداره می کنند، ملاقات با مشتریان گام مهمی در ایجاد اعتماد، فروش خدمات شما و افزایش کسب و کار شما است؛ اما برنامه ریزی و مدیریت جلسات اصولاً یک کار وقت‌گیر است. اینجاست که CRM یار قدرتمند شماست.

 

 راهکار فرایندی CRM شماران سیستم

در این راستا و طبق سنوات گذشته، شرکت شماران سیستم نسل جدید نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری خود را در بستر وب و با آخرین تکنولوژی روز دنیا با امکانات متفاوت و منعطف ارائه داده است.

CRM شماران با نرم افزار ساز توسعه داده شده است. طبیعتاً این موضوع داینامیک بودن CRM را تضمین و نیازهای آتی و خاص سازمان‌ها را برآورده خواهد کرد.

با توجه به اینکه اصولاً CRM ها در بازار انفورماتیک کشور به صورت آماده و پکیج است، در بهترین شرایط نهایتاً تا 70 درصد نیازهای سازمان‌ها و شرکت‌ها را برآورده خواهد کرد و نکته مهم دیگر این که کاربر باید خود را با چگونگی و عملکرد نرم افزار موجود هم سو کند.

کاربر نمی‌تواند نیازهای خاص خود را در بستر نرم افزار به وجود آورده و یا با امکانات موجود آن را برآورده کند. این نیازهای خاص نیاز به برنامه‌نویسی از سمت شرکت ارائه کننده دارد که خود هم زمان‌بر و هم مشکلاتی مانند تحلیل، کد نویسی، کنترل کیفی و…دارد که اصولاً از حوصله کاربر خارج است.

طبیعتاً ذات CRM سرعت و چابکی در فرایند های مربوط به فروش، بازاریابی، خدمات پس از فروش است. این موارد را به یکپارچگی با نرم افزارهای دیگر نیز اضافه کنید. تغییرات در فرایندهای کسب و کار و وضع قوانین جدید نیز روال‌ها و رویه‌های بخش‌های مختلف درگیر با CRM را نیز افزایش می‌دهد.

تمامی موارد ذکر شده در CRM شماران قابل‌کنترل و توسعه است. نرم افزار ساز شماران با وجود ابزارهایی ماند فرم ساز، گزارش ساز، فرایند ساز، کارتابل و بسیاری از امکانات دیگر پیاده‌سازی بستر اصلی نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان است.

این بدان معنا است که نیازهای اساسی برای هر کسب‌وکاری با زمان بسیار کوتاه و دقت بسیار بالا و انطباق حداکثری با نیازهای ارائه شده، ایجاد و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

اما نکته بسیار مهم دیگر یکپارچگی CRM با مجموعه نرم افزار های ERP شماران است که این بستر را متمایز می‌کند.

نرم افزارهایی از قبیل اتوماسیون اداری، مدیریت مستندات، دبیرخانه درفضای یکپارچه با  نرم افزار های مالی، بازرگانی تولید و بهای تمام شده بستر نرم افزار  CRM را بسیار قدرتمند و کارا خواهد کرد.

 

10 مورد از ویژگی های CRM تحت وب شماران سیستم چیست؟

1-مدیریت  پرونده و ثبت اطلاعات کامل مشتریان با جزئیات کامل

2-مدیریت کامل اطلاعات رقبا

3- مدیریت گزارشات متعدد در حوزه بازاریابی و فروش

4-قابل انعطاف و کاربر پسند

5-قابل توسعه از طرف کاربران سازمان

6-ارتباط مستقیم با دیگر نرم افزار های سازمان

7-ثبت و کنترل عملکرد کاربران واحد فروش و بازاریابی با جزئیات مفید (تعداد تماس، مدت‌زمان تماس‌ها، نوع تماس و…)

8- مدیریت و ایجاد گزارشات جدید با استفاده از گزارش ساز

9-مدیریت فرم های موجود و ایجاد فرم های جدید با اسنفاده از فرم ساز

10-ارتباط با داشبورد شاتو و نمایش گرافیک عملکرد

 

با توجه به موارد ذکر شده بستر یکپارچه نرم افزار های شماران، راهکاری مناسب و قابل‌اطمینان برای صاحبان کسب و کار در صنایع مختلف است.

 

با شماران هوشمندانه مدیریت کنید

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *