هوش تجاری و داشبورد

هوش تجاری و داشبورد

مدیران و صاحبان کسب‌وکار، همواره به دنبال بالا بردن بهره‌وری و سوددهی سازمان خود هستند. برای رسیدن به این هدف مکانیزه سازی و بهبود تصمیم‌گیری‌های یکی از بهترین روش‌ها است.

در تمامی بخش‌های سازمان، ارائه گزارشات به تفکیک موضوعات مهم و تصمیم‌ساز، از وظایف مدیران میانی است؛ که بر اساس این گزارشات و تجمیع اطلاعات نقشه راه برای ادامه کسب‌وکار روشن می‌شود.

نرم‌افزارهای سازمانی در بخش‌های مختلف با ارائه گزارشات نقش مهمی در برآورده شدن نیازهای مطرح‌شده دارند که اصولاً این گزارشات به تفکیک هر نرم‌افزار و در نرم‌افزارهای یکپارچه سازمانی، به صورت تجمیعی است.

اما نکته مهم اینجاست که چطور کارآمدی این گزارشات را بالا ببریم و مهم‌تر از آن، گزارشات را از منابع مختلف اطلاعاتی در هربخش از سازمان جمع‌آوری کرده و به داده‌های معنادار تبدیل کنیم.

داشبورد مدیریتی ابزاری برای تجسم و تجزیه‌وتحلیل داده است که در یک صفحه وضعیت شاخص‌های اصلی عملکرد و سایر معیارهای مهم تجاری و نقاط داده برای یک سازمان و بخش را نشان می‌دهد و یک جز جدایی‌ناپذیر در راهکارهای نرم‌افزاری سازمان‌ها بوده و به‌طور گسترده برای ارائه اطلاعات تجزیه‌وتحلیل به مدیران مشاغل و ذینفعان استفاده می‌شوند.

داشبورد

داشبوردهای مدیریتی که بعضاً به عنوان داشبوردهای تجاری و داشبوردهای داده نیز شناخته می‌شوند، معمولاً شامل تجسم داده‌های متعدد هستند تا به کاربران تجاری نمای کاملی از شاخص‌ها و روندهای مربوطه برای تصمیم‌گیری عملیاتی و برنامه‌ریزی استراتژیک ارائه دهند و تفاوت اصلی داشبوردهای مدیریتی با گزارش سازها در نحوه ارائه اطلاعات هم از لحاظ گرافیکی و هم از لحاظ عملکردی است.

طبیعتاً داشبوردها تعاملی‌تر از گزارش‌های ساکن هستند و معمولاً کاربران را قادر می سازند که بر اساس نمودارها و گیج‌های معنادار تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را به‌سرعت انجام دهند.

ا مفهوم BI و یا هوش تجاری (business intelligence)

هوش تجاری (BI) یک فرایند مبتنی بر فناوری است که برای تجزیه‌وتحلیل و نمایش داده‌ها به روش‌های معنی‌دار و عملی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هوش تجاری شامل بسیاری از برنامه‌ها، ابزارها، نظریه‌ها و فناوری‌ها است.

هوش تجاری یک مفهوم گسترده و متفاوت با داشبورد مدیریتی است. هوش تجاری به تجمیع همه داده‌های سازمان جه به صورت فیزیکی مانند اسناد و پرونده‌های کاغذی و چه به صورت نرم‌افزاری از بانک‌های اطلاعاتی متفاوت در یک منبع داده که به اصطلاح دیتا ور هاوس (data warehouse) گفته می‌شود؛ که بر اساس فرمول دهی‌ها و پاک‌سازی‌های داده‌ای به منبع قابل‌اتکا اطلاعات تبدیل شده و داشبورد وظیفه نمایش این داده‌ها را به روش‌های متعدد گرافیکی دارد.

این نمودارها در داشبوردهای مدیریتی به صورت میله‌ای، ستونی، دایره‌ای، کیکی، پشته‌ای، عنکبوتی، آبشاری و… بوده که در کسب‌وکارها برای نمایش گزارشات مرتبط استفاده می‌شود.

businessman pointing graphs symbols scaled 1

در برخی موارد، داشبورد توسط اعضای یک تیم BI طراحی می‌شود. در برخی دیگر، آنها توسط تحلیلگران کسب‌وکار و سایر کاربران ایجاد می‌شوند از ویژگی‌ها و اجزای داشبورد BI علاوه بر پشتیبانی از تعامل، می‌توان به رابط‌های قابل تنظیم و الگوهای داشبورد برای تسریع روند طراحی و توانایی جمع‌آوری داده‌های تاریخی و زمان واقعی، اشاره کرد.

 ابزارهای داشبورد BI می‌توانند به انبارهای داده، داده‌های اطلاعاتی و منابع داده پایگاه‌های تجزیه‌وتحلیل داده‌ها – سیستم‌های عملیاتی، تجهیزات صنعتی متصل شوند.

. همچنین ممکن است جداول داده‌ای را در اختیار داشته باشند که نگاهی گذرا به مقادیر مربوط به داده‌ها را ارائه می‌دهند. داده‌های جدولی اغلب شامل کدگذاری رنگی یا سایر روش‌های گرافیکی برای برجسته کردن اطلاعات خاص باشد.

 به عنوان مثال، برای نشان دادن کاهش فروش یا خسارات مالی و یا پایین بودن شاخص تولید از رنگ‌های پرحرارت و برجسته استفاده می‌کنند تا در نگاه اول مهم‌ترین رویداد تجاری سازمان را مشاهده و تجزیه‌وتحلیل کنند.

 بنابراین داشبورد مدیریتی با بررسی روندهای تجاری کمک می‌کند تا یک سازمان بتواند برای استفاده از فرصت‌ها و رفع مشکلات اقدام کند.

هوش تجاری ابزاری برای مدیریت اطلاعات است که برای ردیابی KPI ها، معیارها و سایر نقاط کلیدی داده مربوط به کسب‌وکار، دپارتمان یا فرآیند خاص استفاده می‌شود

. از طریق استفاده از تجسم داده‌ها، داشبورد مجموعه داده‌های پیچیده را ساده می‌کند تا با یک نگاه، آگاهی از عملکرد فعلی، به کاربران ارائه شود.

. داشبورد برای تیم شما نگاه شفاف و واقعی ایجاد می‌کند. ترکیب داده‌های هوش تجاری با داشبورد، به تیم شما یک نگاه اجمالی از عملکرد آنها می‌دهد که برای بقای سازمان مفید است.

نسل جدید نرم‌افزار داشبورد مدیریتی تحت وب شماران سیستم با جدیدترین تکنولوژی دنیای انفورماتیک ابزاری بسیار مناسب برای تحقق اهداف تحلیلی کسب‌وکارها است.

این نرم‌افزار تحت وب به صورت یکپارچه با راهکار نرم‌افزاری ERP شماران ارائه شده و توانایی استفاده در بستر مستقل را دارد.

چابکی، سهولت کاربری، دسترسی آسان و برقراری ارتباط با تمامی بانک‌های اطلاعاتی در سازمان، بخشی از امکانات داشبورد شماران سیستم است.

 

  • شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) با استفاده از فرمول ساز حرفه‌ای بر اساس پارامترهای سنجش
  • شاخص‌ها با تعریف نقطه هدف و محدوده‌های کارایی هدف به‌صورت کاملاً پارامتریک
  • گزارش‌های تحلیلی بر اساس نمادهای عقربه‌ای و تهیه‌ نمودارهای آماری
  • گزارش‌های عمقی (Drill Down) شاخص‌ها و نمودارها بر اساس ساختار درختی
  • داشبورد اختصاصی برای هر یک از مدیران بر اساس تنظیمات پیش‌فرض

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *