گرمای اضافی مرکز داده و کمک به گرم کردن هزاران خانه

شماران سیستم – یک مرکز داده در استکهلم قرار دارد که مجهز به یک سری مبدل‌های حرارتی است. با انجام اقدامات لازم، این مرکز داده به شبکه حرارتی شهر متصل شده است و به گرم کردن هزاران خانه کمک می‌کند.
 

مرکز داده، به مجموعه‌ای از سرویس‌گرها، زیرساخت‌های ارتباطی/امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می‌شود که برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت شبکه (اینترنت/اینترانت/اکسترانت) بکار گماشته می‌شوند.
سازمان‌ها، شرکت‌ها، و افراد می‌توانند با بکارگیری سرویس‌های ارائه شده از طرف مرکز داده وب‌گاه‌ها، اطلاعات و سرویس‌های مبتنی بر شبکه خود را بر روی اینترنت (اینترانت/اکسترانت) راه‌اندازی کنند.

به گزارش شماران سیستم به نقل از زد.دی‌نت، مرکز داده، بسته به نوع کاربردی که برای آن تعریف شده‌است، می‌تواند به عنوان یک مرکز پردازشی، مرکز ذخیره داده، مرکز جمع‌آوری داده یا تمامی این موارد عمل کند. مراکز داده بسیار عظیم و متنوعی در سرتاسر شبکه جهانی اینترنت در حال سرویس دهی هستند که برخی از این مراکز استفاده تجاری محدود درون سازمانی دارند و برخی دیگر در اینترنت به صورت تجاری یا عمومی قابل استفاده هستند.

 

دیجیپلکس، اپراتور مرکز داده نوردیک و استکهلم اکسرژی، تأمین‌کننده پیشگام سوئدی در زمینه انرژی، قصد دارند که از حرارت اضافی حاصل از سرورها استفاده کنند و معادل 10000 خانه را گرم کنند.
این دو شرکت اعلام کردند که قرارداد استفاده مجدد از حرارت در مقیاس بزرگ، نخستین قراردادی است که در آن یک مرکز داده عملیاتی با مبدل‌های حرارتی هوا به هوا با استفاده از حرارت اضافی که تولید می‌کند، می‌تواند به سیستم گرمایشی شهری متصل شود و از اتلاف انرژی جلوگیری نماید.

دیجیپلکس اعلام کرد که یک مرکز داده پیشرفته باید تمام خیابان‌ها را کاوش و بررسی کند تا میزان کربن مصرفی خود و سایر مرکز داده جهان را دریابد. اکوف، مدیرعامل دیجیپلکس، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اگر مرکز داده، از سوخت فسیلی استفاده کند، حرارت اضافی را به اتمسفر وارد می‌کند. در نتیجه ما در تغییرات اقلیمی نقش خواهیم داشت.»

وی افزود که برای دیجیتالی کردن باید قوانین مربوط به پایداری را رعایت کرد و از حرارت اضافی حاصل از مراکز داده مذکور برای گرم کردن هزاران خانه استفاده کرد. نزدیک به 90 درصد از تمام ساختمان‌ها در استکهلم به شبکه حرارتی متصل هستند و همین موضوع باعث شده است که پایتخت سوئد، یکی از معدود شهرهای جهان است در آن از حرارت حاصل از مراکز داده در مقیاس گسترده، استفاده می‌شود.
 

 
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *