نرم افزار برنامه ریزی تولید

ساختار محصول

ساختار محصول مبتنی بر مصرف مواد BOM، زمان‌سنجی، ساعت کارکرد ماشین‌آلات و ضایعات استانداردهای تولید را مشخص می‌کند و از طریق میزان مصرف مواد BOM، نمودار فرایند جریان FPC و نمودار فرایند عملیات OPC و عملیات واقعی تولید کنترل‌های موردنظر مدیریت را در بخش تولید فراهم می‌کند.

نرم افزار مدیریت برنامه ریزی تولید

امکانات

امکانات نرم افزار تولید شماران

تولید

ارتباط یکپارچه تولید با انبارهای پای خط تولید امکان ثبت حواله پای‌کار و رسید پای‌کار تولید را به صورت هم‌زمان با ثبت عملکرد تولید می‌دهد و موجودی‌های داخل خط در لحظه ثبت عملکرد بروز می‌گردد.
ثبت عملكرد توليد و مقايسه آن با استانداردهای مهندسی ساخت و وضعيت کالاهای نیم‌ساخته و محصولات ضمن ارائه گزارشات متنوع برای نظارت دقیق مدیریان، اطلاعات مالی مربوط به بهای تمام شده را نیز شناسایی می‌کند.

امکانات

کنترل کیفی

مشخصه‌های مهم کیفی محصولات به‌منظور کنترل اقلام وارده و فرایند تولید در این نرم‌افزار انجام می‌شود و ارتباط یکپارچه آن با انبار و تولید ثبت نتایج برای نمونه‌گیری‌های صورت گرفته را تسهیل و کنترل ورود مواد، نیمه ساخته و محصولات منطبق را به انبار دقیق‌تر می‌کند.

بهترین نرم افزار برنامه ریزی تولید

امکانات

خرید نرم افزار برنامه ریزی تولید

تولید کالا برای کارفرما

ایجاد کاردکس مجازی مواد در زمان دریافت شده و کنترل انحرافات احتمالی در دریافت مواد و تحویل محصول بر اساس فرمول ساخت قابل‌پیگیری است و با ارتباط یکپارچه با مالی ثبت اطلاعات مالی در لحظه انجام می‌شود.

امکانات

برنامه ریزی تولید

برنامه زمان‌بندی و توالي عملیات به‌منظور بهینه‌سازی فرآیند تولید به عنوان يكي از عوامل كليدي موفقيت در هر سازمان توليدي است. زمان‌بندی توليد سبب کاهش انباشت سرمايه به شکل مواد، نیم ساخته و محصول می‌شود. از طرفی تقليل ضايعات، كاهش و يا حذف بيكاري ماشین‌آلات باعث تحویل به موقع سفارشات مشتريان و تامين مواد اوليه و قطعات مورد نياز در موقع مناسب می‌شود. نرم‌افزار برنامه‌ریزی تولید شماران در واقع ابزاری برای زمان‌بندی و تعيين ترتيب اولويت‌هاي انجام عملیات تولیدی به صورت بهينه است.

سیستم برنامه ریزی تولید

امکانات

قالب نرم افزار برنامه ریزی تولید

پیمانکاری

پروژه‌ها به دلیل ماهیت متنوع و غیرتکراری‌شان، ساختاری متفاوت از کارهای روزمره سازمان دارند بدین خاطر مدیریت پروژه‌ها همواره مشکل‌تر از امور جاری سازمان است و نیازمند توجه بیشتر به ابعاد مختلف و متغیر کار است. با استفاده از این اطلاعات در طی چند دوره و اجرا در چند پروژه، دانش سازمانی ایجاد می‌شود.

نرم‌افزار مدیریت پروژه‌های پیمانکاری شماران سیستم از مفاهیم برنامه‌ریزی و کنترل پروژه بهره می‌گیرد. این نرم‌افزار به ابزاری قدرتمند برای گردآوری، پردازش و پالایش داده‌های خام پروژه و ایجاد اطلاعات پایه‌ای و تحلیل‌شده‌ مورد نیاز مدیران تبدیل شده است.

امکانات

برنامه ریزی تولید چیست؟

برنامه ریزی تولید عبارت است از تدوین راهنمای طراحی و تولید یک محصول یا خدماتی معین؛ نرم افزار برنامه ریزی تولید به سازمان ها کمک می‌کند تا فرایند تولید را تا حد امکان کارآمد کنند. برنامه ریزی تولید برای بهینه سازی فرایند تولید در نظر گرفته شده است و از این جهت اهمیت دارد که فرایندی کارآمد برای تولید محصول یا خدماتی معین با توجه به نیاز مشتری و سازمان ایجاد می کند. یک نرم افزار برنامه ریزی تولید خوب زمان تحویل را به حداقل می رساند، یعنی مدت زمان ثبت سفارش، تکمیل و تحویل آن کاهش پیدا خواهد کرد. فرایند برنامه ریزی تولید شامل مراحل زیر می باشد:

 • برآورد تقاضای محصول: در این مرحله یک طرح کلی از تعداد محصولاتی که باید در یک دوره زمانی معین تولید شوند ارائه داده می شود.
 • بررسی گزینه های تولید: این مرحله شامل حسابداری برای منابع موجود و کاوش راه هایی برای استفاده موثر تر از منابع می باشد که بر اساس تقاضای بازار پیش بینی می‌شود.
 • انتخاب کارآمدترین گزینه ها: انتخاب منابعی که نیاز به هزینه کم و صرف زمان کمتری دارند.
 • نظارت و ارزیابی: با اجرای این طرح، سازمان ها بر آنچه باید اتفاق بیفتد در مقایسه با آنچه که باید طبق برنامه انجام شود نظارت خواهند داشت.
 • تنظیم برنامه: این مرحله شامل اضافه کردن یا تغییر برنامه است، به طوری که برنامه های آینده با اهداف تعیین مطابقت داشته باشند و با ارزیابی آنها، بهترین تصمیم ها را بگیرند.

تاریخچه برنامه ریزی تولید

ایجاد برنامه ریزی تولید به نیمه اول قرن نوزدهم برمی گردد، در آن زمان استفاده از برنامه ریزی تولید بسیار ساده بود و بیشتر برای کارخانه های نسبتا کوچک مورد استفاده قرار می گرفت که تعدادی از محصولات را در اندازه های بزرگ تولید می کردند. با بزرگ تر شدن کارخانه ها، خط تولید بزرگتر و پیچیده تر شد که همین امر باعث متمرکز شدن سیستم برنامه ها بر تحویل سفارش ها و بهینه سازی فرآیندهای مورد نیاز شد.
امروزه با تغییر ماهیت روش های تولید و ساخت، برنامه ریزی تولید نیز تغییر کرده و همین امر موجب تکامل فناوری های پیرامون و نظارت دقیق تر بر فرایندهای اجرایی سازمان‌ها شده است؛ همچنین در حال حاضر اطلاعات بیشتری نسبت به قبل در دسترس است تا سازمان ها برای انجام ارزیابی ها در تولیدات خود، راحت باشند.

انواع برنامه ریزی تولید

برنامه ریزی تولید انواع متفاوتی داشته که بر جزئیات مختلف فرایندها تمرکز دارند. برخی از انواع برنامه ریزی تولید عبارتند از:

 • برنامه تولید اصلی (MPS): این برنامه برای کالاهای خاص بوده که در یک دوره زمانی معین تولید می شوند که اغلب آنها توسط نرم افزار تولید شده و سپس توسط کاربران تنظیم خواهند شد.
 • برنامه ریزی نیازهای مواد یا MRP: سیستمی است که برای برنامه ریزی تولید، زمانبندی و کنترل موجودی مورد استفاده قرار می گیرد. MRP فعالیت های تولید و خرید را برنامه ریزی می کند. این فرایند تا حدی توسط نرم افزارها و به صورت خودکار انجام می شوند اما می توانند به صورت کاملا دستی نیز انجام شوند.
 • برنامه ریزی ظرفیت: این فرایند برای تعیین ظرفیت یک سازمان برای پاسخگویی به نیازهای در حال تغییر می باشد.
 • برنامه ریزی گردش کار: این برنامه یک توالی از عملیات انجام شده توسط یک کارمند یا گروهی از کارمندان است.

انواع مختلفی از برنامه ریزی تولید وجود دارد که منطق برنامه ریزی تولید را در زمینه های دیگر مورد بررسی قرار می دهند؛ برای مثال، برنامه ریزی منابع انسانی، شامل فرایندهایی است که به شرکت اجازه می دهد تا نیازهای استخدام و استعداد را مورد بررسی قرار دهند. نمونه های دیگر برنامه ریزی تولید شامل:

 1. برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP): این برنامه برای ادغام فرآیندهای اصلی کسب و کار در یک سیستم یکپارچه مانند نرم افزار erp می باشد.
 2. برنامه ریزی فروش و عملیات (S&OP): این فرایند برای تطبیق عرضه تولید کننده با تقاضای موجود است.

اهداف برنامه ریزی تولید

 • بهبود رضایت مشتری
 • بهینه نگه داشتن موجودی
 • هماهنگی با سایر بخش ها
 • افزایش بهره وری از منابع داخلی
 • کاهش هزینه های تولید و نگهداری
 • بهینه سازی و زمانبندی منابع برای پاسخگویی به تقاضای تولید

برنامه ریزی و کنترل تولید، هسته اصلی هر واحد تولیدی است که شامل پیش بینی مواد، برنامه ریزی تولید اصلی، برنامه ریزی بلند مدت، مدیریت تقاضا و … می باشد. نرم افزار برنامه ریزی تولید به صاحبان کسب و کارها کمک می کند تا بیشترین بهره وری را از منابع خود بدست آورند.

مزایای نرم افزار برنامه ریزی تولید

برخی از مزایای استفاده از نرم افزار برنامه ریزی تولید عبارتند از:

 • ظرفیت تولید بهینه: نرم افزار برنامه ریزی تولید تضمین می کند که ماشین آلات و کارکنان با ظرفیت تمام کار می کنند که این امر موجب کاهش هزینه ها، افزایش کارایی و سود بیشتر می شود؛ همچنین به شناسایی زمینه های بهبود و برنامه ریزی برای رشد کمک می کند.
 • کاهش هزینه های موجودی: یکی دیگر از مزایای استفاده از نرم افزار برنامه ریزی تولید این است که به تولید کنندگان اجازه می دهد فقط موجودی لازم را نگهداری کنند. این نرم افزار می تواند تقاضا را پیش بینی کند و یک استراتژی زمانبندی داشته باشد.
 • تحویل به موقع: رسیدن به موقع محصولات به مقصد، موجب افزایش رضایت مشتری خواهد شد که نرم افزار برنامه ریزی تولید میتواند در این زمینه به شما کمک کند.
 • تهیه بهتر مواد: نرم افزار برنامه ریزی تولید میتواند زمان مناسب برای تهیه مواد را تعیین کند. داشتن این اطلاعات به شما کمک می کند تا بدانید چه زمانی باید سفارش دهید و چه چیزی برای پاسخگویی به تقاضای مشتری و تولید، مورد نیازتان است.

با استفاده از نرم افزار برنامه ریزی تولید شماران سیستم، می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در یک مجموعه منسجم، در اختیار داشته باشید و هنگام نیاز، آنها را با همکاران خود به اشتراک بزارید. همچنین قابلیت یکپارچگی برای این نرم افزار با دیگر نرم افزار های حسابداری وجود دارد.

معمولا نرم افزار های رایگان امکانات محدودی را برای فعالیت های شما ارائه می کند و بعد مدتی که نیاز به امکانات بیشتر دارید، این نرم افزار ها مشکل ساز خواهند شد. با نرم افزار شماران می توانید تمام امکانات یک نرم افزار تولید را در اختیار داشته باشید.

شما می توانید درخواست دمو برای نرم افزار تولید را ثبت کنید تا کارشناسان شماران یک نسخه دمو را برای شما راه اندازی کنند و در صورت رضایت می توانید نرم افزار مورد نظر را تهیه و استفاده کنید.