نرم افزار بهای تمام شده | شماران سیستم

نرم افزار بهای تمام شده

مديران براي مقاصد برنامه‌ريزي و كنترل عمليات سازمان، به گزارشات حسابداري بهای تمام شده اتكا مي‌نمايند. نرم‌افزار بهای تمام شده شماران بر مبنای ثبت عملیات واقعی تولید, اطلاعات را پردازش می‌نماید. این نرم‌افزار برای شرکت‌های تولیدی و صنعتی که محصولات آنها به‌صورت مرحله‌ای، سفارش کار یا محصولات فرعی (روش برگشتی) تولید می‌شوند قابلیت اجرا دارد. نرم‌افزار بهای تمام شده شماران قادر است علاوه بر بهای تمام شده محصولات، بهای تمام شده کالاهای نیم‌ساخته را نیز به‌تفکیک مواد، دستمزد و سربار در پایان هر ماه‌ محاسبه و گزارش نماید. گزارشات بهای تمام شده بدون کوچکترین مغایرتی با گزارشات حسابداری، فروش و انبار مطابقت دارد. این گزارشات به‌صورت ماهانه و سالانه و بر اساس روش دایمی ثبت موجودی‌ها ارایه می‌گردد.

+امکانات

+ گزارشات

نرم افزار بهای تمام شده

حسابداري نرم افزار بهای تمام شده در يک بنگاه اقتصادي با توليد اطلاعات مرتبط به هزينه هاي براي مقاصد مختلف از جمله تعيين بهاي تمام شده محصولات توليد شده جهت تهيه صورت هاي مالي و مقاصد مالياتي آغاز و به ارزيابي عملکرد مديريت قسمت ها و بخشهاي مختلف گسترده گرديده و تا پيش بيني هزينه ها و درآمد ها در جهت پشتيباني از تصميم گيران ادامه مي يابد.

سيستم بهاي تمام شده امکان کنترل فعاليتها و هزينه ها را براي مسئولين يک بنگاه اقتصادي فراهم آورده و آنها را در استفاده بهينه امکانات موجود و بهبود بخشيدن وضعيت جاري بنگاه اقتصادي و پيش بيني دقيق تر فعاليتهاي اتي ياري مي نمايد.

سيستم بهاي تمام شده بعنوان يک جزء از سيستم يکپارچه براي اين امر مهم طراحي گرديده است.

+امکانات سیستم نرم افزار بهای تمام شده:

نرم‌ افزار حقوق و دستمزد

 
نرم افزار حقوق و دستمزد | payroll software
(نرم افزار بهای تمام شده)امروزه قابلیتهای نرم افزار حقوق و دستمزد (payroll software) در اکثر سازمان‌ها و شرکتها بدلیل پیچیده بودن محاسبات مختلف و همچنین تنوع محاسبات از جدی ترین موضوعات می‌باشد(نرم افزار بهای تمام شده).اهمیت نرم افزار حقوق و دستمزد وقتی بیشتر می‌گردد که این نرم افزار بعنوان ابزار سنجش عملکرد نیروی انسانی و مبنای محاسباتی سیستم تشویقات و تنبیهات بکار گرفته می‌شود(نرم افزار بهای تمام شده). علاوه بر آن حقوق دستمزد از جمله مهم‌ترین هزینه‌های یک سازمان و بخش قابل توجهی از بهای تمام‌شده کالا و خدمات است که ثبت صحیح این هزینه‌ها قابلیت اتکا ی صورتهای مالی را بیشتر می‌نماید(نرم افزار بهای تمام شده).
 
 
 
از موارد قابل توجه وجود قوانین , مقررات و آیین نامه ها یی است که بر رو ی خروجی نرم افزار حقوق دستمزد تأثیرگذار می باشد , محاسبات سریع و دقیق منطبق با الزامات قانونی جذابیت استفاده از نرم‌افزار حقوق دستمزد را بیشتر می نماید (نرم افزار بهای تمام شده). تا حدی که حتی شرکت‌های کوچک با کارکنان معدود تلاش می‌نمایند نرم افزار حقوق و دستمزد را جایگزین محاسبات دستی نمایند(نرم افزار بهای تمام شده).
 
 
در طراحی نرم افزار حقوق و دستمزد می‌بایست امکان تعریف پارامتریک انواع وضعیتهای استخدام ,انواع بیمه ها و انواع اضافات و کسورات , تعریف فرمول‌های متنوع محاسباتی در سایر آیتمهای دستمزدی مورد نیاز سازمانها وجود داشته تا با تعریف این آیتمها دریافت فیش , لیست و گزارشات دقیق و قابل اتکافراهم گردد (نرم افزار بهای تمام شده).
 
از آنجا که در برخی از شرکتها و سازمانها افزایش بعضی از آیتمهای احکام که ارتباط مستقیم با محاسبات حقوق و دستمزد دارد با تأخیر اعلام می‌گردد نرم‌افزار حقوق و دستمزد باید توانایی محاسبه معوقات را داشته و به سهولت بتواند پردازش‌های لازم را برای ارائه خروجی صحیح انجام دهد، موضوعی که همواره در پردازش‌ دستی به سختی و با بروز خطاهای انسانی زیادی همراه است(نرم افزار بهای تمام شده).
 
بر اساس الزامات قانونی ، کارفرمایان موظف می‌باشند لیستی از کارکنان و مشخصات آنها به همراه مالیات مکسوره را به حوزه‌های مالیاتی ارسال و مبلغ مالیات متعلق به کارکنان را به حساب مخصوصی واریز نماید , علاوه بر آن طبق قوانین تأمین اجتماعی لازم است هر ماه اسامی کارکنان و میزان حقوق و دستمزد مشمول بیمه آنها طی لیستی به ادارات تأمین اجتماعی تسلیم و حق بیمه سهم کارمند و کارفرما به حساب مربوطه واریز گردد؛ که می‌بایست در طراحی نرم افزار حقوق و دستمزد به آن توجه نمود و همچنین این امکان ایجاد گردد که لیست مزبور با آیتمهای مورد نیاز سازمان تامین اجتماعی و وزارت دارایی تهیه (نرم افزار بهای تمام شده),اطلاعات آن به صورت فایل مورد تأیید توسط نرم‌افزار تامین اجتماعی و وزارت دارایی بصورت مکانیزه و بدون هیچ دخالت انسانی تهیه گردد(نرم افزار بهای تمام شده).
 
 
از دیگر مواردقابل اهمیت در طراحی نرم افزار حقوق و دستمزد تهیه فایل بانک برای واریز حقوق و یا مساعده طی ماه به حساب بانکی کارکنان می باشد .(نرم افزار بهای تمام شده)اغلب مؤسسات چکی معادل جمع حقوق و دستمزد قابل پرداخت صادر و به همراه لیست کارکنان و شماره حساب بانکی به بانک ارسال می‌نمایند که در صورت عدم توانایی نرم افزار حقوق و دستمزد برای تهیه چنین لیستی می‌بایست اطلاعات به صورت دستی یا در فایل اکسلی ارائه گردد که کاری خسته‌کننده و خطاپذیر است(نرم افزار بهای تمام شده).
 
 
ثبت سند حسابداری از جمله مشکلات حسابداری حقوق و دستمزد یا حسابداری مالی می باشد(نرم افزار بهای تمام شده). صدور سند بصورت غیر مکانیزه بسیار زمانبر و همراه با خطا می باشد (نرم افزار بهای تمام شده). در این راستا نرم افزار حقوق و دستمزد با طراحی درست امکان تهیه یک الگو(شابلون ) سند برای ثبت ماهانه سند حقوق و دستمزد به صورت مکانیزه را فراهم می نمایند که در کوتاهترین زمان و با صحت بالایی ثبت سند در سطوح متفاوت تفصیلی انجام گردد(نرم افزار بهای تمام شده). از جمله قابلیتهای دیگر مورد انتظار امکان صدور سند عیدی و پاداش و بازخرید بصورت ماهانه بر اساس کارکرد در هر مرکز هزینه بصورت مکانیزه می باشد .(نرم افزار بهای تمام شده)
 
 
 
نرم‌افزار حقوق و دستمزد شماران سیستم (payroll software) به عنوان بخشی از نرم افزار جامع و یکپارچه پویا، تمامی موارد مطرح شده فوق را رعایت و همچنین به دلیل پارامتریک بودن این امکان را می‌دهد که تنوع قوانین جاری و رویه‌های حاکم بر سازمان ها را به درستی پوشش دهد(نرم افزار بهای تمام شده). با ارائه لیست حقوق , فایل بانک و فایل خزانه امکان پرداخت حقوق و دستمزد از طریق خزانه و یا از طریق حساب بانکی را ایجاد نموده , امکان صدور سند عیدی و پاداش و بازخرید بصورت ماهانه بر اساس کارکرد در هر مرکز هزینه بصورت مکانیزه را فراهم نموده است (نرم افزار بهای تمام شده)..
 
 
با توجه به اهمیت هزینه‌های حقوق و دستمزد بر روی بهای تمام‌شده کالا و خدمات و ارائه آن در صورتهای مالی ,در نرم‌افزار حقوق و دستمزد شماران امکان ثبت هزینه‌های حقوق و دستمزد در مراکز تولیدی، خدماتی ,اداری و تشکیلاتی و فروش همراه با ارائه گزارشات پویا وجود دارد(نرم افزار بهای تمام شده). با استفاده از نرم افزار حقوق و دستمزد (payroll software) تخصیص حقوق و مزایای مستقیم هر پرسنل به زمان تولید یا فعالیت نیز فراهم میگردد(نرم افزار بهای تمام شده).
 
 
در خاتمه ارائه گزارشات متنوع و پویا برا ی پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی درون سازمانی و برون سازمانی از قابلیتهای مهم نرم افزار حقوق و دستمزد شماران سیستم (payroll software) است..

 
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

مديران براي مقاصد برنامه‌ريزي و كنترل عمليات سازمان، به گزارش‌های حسابداري بهای تمام‌شده اتكا مي‌نمايند. نرم‌افزار بهای تمام‌شده ارائه‌شده توسط شرکت شماران سیستم اولین نرم‌افزار بهای تمام‌شده در ایران است که به‌صورت بسته نرم‌افزاری آماده به شرکت‌های تولیدی عرضه‌شده و کلیه محاسبات برمبنای ثبت عملیات واقعی تولید پردازش می‌شود.
راهکار جامع و یکپارچه بهای تمام‌شده شماران سیستم محاسبه بهای تمام‌شده به‌صورت مرحله‌ای با استفاده از اطلاعات عملیاتی امکان‌پذیر می‌باشد..
در بسیاری از نرم‌افزارهای موجود در بازار با استفاده از اطلاعات انبار بهای تمام‌شده محاسبه می‌گردد.
در این نرم‌افزارها، سیستمهای خاص حوزه تولید ارائه نمی‌گردد و تنها با در اختیار داشتن اطلاعات آماری تولید از سیستم انبار (حواله مصرف تولیدی) به‌صورت دوره‌ای امکان محاسبه مهیا می‌شود که بهای تمام‌شده مرحله‌ای و نیم ساخته‌ها را شامل نخواهد شد و قابلیت اتکا ندارد.
در راهکار بهای تمام‌شده شرکت شماران سیستم با استفاده از نرم‌افزارهای حوزه تولید و فرم‌های مربوطه (فرم فرمول ساخت و گزارش تولید) این امکان در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت که ضمن امکان معرفی روش تولید بتوانند فرمولاسیون متفاوت تولید یک محصول را معرفی و اطلاعات ر تولید هر روش جداگانه جمع‌آوری و ثبت گردد، همزمان با ثبت اطلاعات تولید در فرم گزارش تولید در هر مرحله امکان ثبت کارکرد نیروی انسانی و ماشین‌آلات نیز وجود دارد که بدین معنا است که همزمان نرخ ساعتی دستمزد از نرم‌افزار حقوق و دستمزد فراخوانی و محاسبه می‌شود.
 این نرم‌افزار علاوه بر بهای تمام‌شده محصولات قادر است بهای تمام‌شده کالاهای نیم ساخته را نیز به تفکیک مواد، دستمزد و سربار در ماه‌های مختلف سال محاسبه و گزارش نماید. گزارش‌های بهای تمام‌شده بدون کوچک‌ترین مغایرتی با‌ گزارش‌های حسابداری مالی تطابق دارد. این گزارش‌های به‌صورت ماهانه و سالانه و بر اساس روش ثبت دائمی موجودی‌ها ارائه می‌گردد، همچنین در این نرم‌افزار امکان ارائه صورت عملکرد و سود و زیان به‌صورت مکانیزه فراهم می‌باشد.
محاسبه برآورد بهای تمام‌شده محصولاتی که هنوز تولید آن‌ها آغاز نشده و در مرحله سفارش می‌باشد از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این نرم‌افزار است.
دیدگاه اجراشده در نرم‌افزار بهای تمام‌شده شرکت شماران سیستم دیدگاه عملیاتی است و روش مورداستفاده در محاسبات نیز روش نرمال است که بر اساس درخواست مشتری با توجه به ایجاد زیرساخت‌ها و بستر محاسبه بهای تمام‌شده بر مبنای فعالیت (ABC) در صورت نیاز مشتریان قابلیت پیاده‌سازی بهای تمام‌شده بر اساس این روش نیز وجود دارد.
اهداف اساسی نرم‌افزار بهای تمام‌شده شماران عبارت است از:

 •  امکان ارزیابی و تحلیل صحیح درآمد و هزینه شرکت‌های تولیدی و صنعتی
 •  استفاده از اطلاعات مربوط به بهای تمام‌شده محصولات و نیم ساخته‌های تولیدشده که به تحلیل عناصر تشکیل‌دهنده آن به‌منظور کاهش هزینه‌ها با حفظ کار آیی عملیات کمک می‌کند.
 •  مقایسه عوامل تشکیل‌دهنده بهای تمام‌شده با برآوردها و ظرفیت‌های موجود به‌منظور بررسی عملکرد سازمان (حسابداری سنجش مسئولیت)
 •  فراهم نمودن امکان تهیه گزارش سود و زیان هر کالا در پایان هرماه

عمده‌ترین مزایای نرم‌افزار بهای تمام‌شده شماران عبارت است از:

 •  ارائه اطلاعات دقیق و جزئی راجع به کلیه اقلام هزینه در مراحل مختلف تولید. چنانچه روش بهای تمام‌شده مرحله‌ای مورداستفاده قرار گیرد این نرم‌افزار می‌تواند هزینه‌های هر مرحله از مراحل تولید یک محصول را به‌طور مشخص و جداگانه تعیین کند که این هزینه در محاسبه بهای تمام‌شده هر واحد از محصول تولیدشده مورداستفاده قرار گیرد و اگر از سیستم حسابداری بهای تمام‌شده سفارشات استفاده شود، هزینه‌های هر سفارش در قسمت‌ها و مراحل مختلف جداگانه محاسبه و به‌حساب بهای تمام‌شده همان سفارش منظور می‌شود.
 •  تسهیم خودکار هزینه مراکز خدماتی به تولیدی
 •  ثبت دائمی کاردکس نیم‌ساخته ها به‌جای معادل آحاد
 •  برآورد بهای تمام‌شده قبل از تولید (کالاهایی که هنوز تولید آن‌ها آغاز نشده است)
 • گزارش حاشیه سود فروش محصولات در پایان هرماه
 •  جلوگیری از دوباره‌کاری در ورود اطلاعات بهای تمام‌شده
 •  سادگی در محاسبات و دقت در گزارش‌های

ضرورت به‌کارگیری نرم‌افزار جامع و یکپارچه بهای تمام‌شده:

 •  دريافت و ثبت اطلاعات مراكز هزينه به تفكيك عوامل هزينه
 •  دريافت و ثبت اطلاعات ريالي و تعدادي توليد، مصرف، خريد و فروش و …
 •  دريافت و ثبت اطلاعات مواد، محصولات و كاركرد ماشین‌آلات به تفكيك انواع كار (كار مستقيم، توقفات مجاز و …)
 •  دريافت و ثبت اطلاعات ضرايب و مباني تسهيم هزينه و اولویت‌های تسهيم مراكز هزينه
 •  ثبت اطلاعات دوره‌هاي مختلف تسهيم به‌منظور تهيه گزارش‌های مقايسه هزينه‌ها در دوره‌های متفاوت
 •  دريافت و ثبت اطلاعات ساختار محصول (BOM) به‌صورت درختي
 •  مشاهده مقدار مصرف مواد و قطعات در محصولات مختلف
 •  مشاهده مقدار زمان كار مراكز هزينه در ساختار محصولات مختلف
 •  امكان تعيين روش‌هاي مختلف تسهيم (یک‌طرفه، دوطرفه و…)

در این نرم‌افزار بر اساس کلیه اطلاعات ثبت‌شده در نرم‌افزار تولید که کلیه اطلاعات و مراحل تولید به‌صورت مقداری و بر اساس استانداردهای تولید ثبت‌شده بود اکنون ماهیت ریالی و آنالیز تحلیلی و همچنین مقایسه روند فعالیت محصولات ازنظر ریالی به‌صورت ماهانه یا دوره‌های مالی قابل‌محاسبه و گزارش‌گیری است و این گزارش‌های مبنای تصمیم‌گیری مدیریت بر اساس خروجی می‌باشد و حتی می‌توان اثر این گزارش‌های را بر استراتژی تولید و تغییر در برخی از روش‌های تولید اعمال نمود. به‌طورکلی فرایند تصمیم‌گیری مدیریت را در خصوص نحوه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری سازمانی یاری نماید.
راهکار بهای تمام‌شده ویژه صنایع مختلف:
-صنایع با تنوع و پیچیدگی در ساخت محصول (لوازم‌خانگی، شیمیایی، قطعات خودرو)
در این صنایع تولید هر محصول در هر دوره خاص با اتکا به روش‌ها (برون‌سپاری و یا تولید داخلی) و منابع مختلف (تنوع در ماده مصرفی یا ماشین‌آلات مختلف و گوناگون) صورت می‌پذیرد.
در این گروه از صنایع با استفاده از فرمول ساخت استاندارد سهم بری روش‌های مختلف تولیدی ثبت و با استفاده فرم گزارش تولید اطلاعات واقعی تولید منطبق با هر روش را جمع‌آوری نمود.
با توجه به ثبت هزینه‌های مستقیم تولید شامل مواد و دستمزد در فرم گزارش تولید و همچنین سهم بری هر مرکز تولیدی از مراکز خدماتی به‌طور واقعی می‌توان بین روش‌های مختلف تولیدی، برون‌سپاری و یا تولید داخلی در هر مرحله گزارش‌های تحلیلی و مقایسه‌ای به دست آورد.

-صنایع با تولیدات سفارشی و پروژه‌ای (تولید تابلو برق، ماشین‌سازی و …)
در این‌گونه صنایع در فرایند تولید با تفاوت‌هایی در هر سفارش با موارد مشابه قبلی و یا یک پروژه جدید مواجه می‌باشند. در این حالت این امکان ایجادشده است که فرمول ساخت و گزارش تولید را به سفارش و پروژه متصل نموده و بدین‌صورت بهای تمام‌شده هر سفارش و پروژه به دست خواهد آمد و محاسبات سود و زیان بر اساس هر سفارش انجام می‌شود، گزارش‌های حاصل از این بخش با اسناد صادره و گزارش‌های مربوطه در سایر نرم‌افزارها نظیر حسابداری انبار، فروش کاملاً خوانایی دارد و کاملاً یکسان می‌باشد.

 

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *