نرم افزار ERP (برنامه ریزی منابع سازمان)

نرم افزار ShAuto ERP

اگر بپرسید نرم افزار erp چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که نرم افزار ERP یک سیستم کاربردی است که، فعالیت های سازمان را خودکار می کند. با توجه به روند رو به گسترش جهانی‌شدن و افزايش رقابت در بازارهاي جهانی، شرکت‌ها ناگزير به رقابت با بازارهای جهانی هستند و براي انجام اين كار وجود آمادگی لازم از جهات مختلف امری ضروری به نظر می‌رسد. یكي از ابزارهای مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات كه نقش مهمي در يكپارچگی اطلاعات و عمليات موجود در مؤسسات داشته و نهایتاً با استفاده از امكانات خاص زمينه را براي پيوستن به بازارهای جهانی فراهم می‌سازد، راهکارهای ERP (نرم افزار برنامه‌ ریزی منابع سازمان) است.

اين راهکارها قادرند سیستم‌ها و عمليات موجود در سازمان‌ها را يكپارچه نموده و در قالب يك پايگاه اطلاعاتی واحد، در دسترس قرار دهند. سیستم‌های نرم افزار ERP بسته‌های نرم‌افزاری جامعی هستند که به یکپارچگی همه فرایندها و حوزه‌های وظیفه‌ای موجود در کسب‌وکار کمک می‌کنند. نرم‌ افزار برنامه‌ریزی منابع سازمان، توسط شرکت شماران سیستم به صورت کاملاً فراگیر و یکپارچه طراحی و تولیدشده است. این نرم‌افزار بیش از 30 سال تجربه و دانش تولید و پیاده‌سازی نرم‌ افزارهای شماران سیستم در هزاران شرکت و سازمان است.

مزایای نرم افزار ERP ​شماران (ShAuto)

جامعیت و گستردگی نرم ‏افزار در مورد منابع اصلی و سازمان
یکپارچگی عملکردی و اطلاعاتی در ساختار نرم‌افزار
بهره‌گیری از تجربیات برتر جهانی، ملی و صنفی در نرم‌افزار
تطبیق سازی نرم‌افزار با نیازهای جاری و آتی سازمان
ارزیابی عملکرد هر یک از منابع سازمان
یکپارچه‌سازی نرم‌افزار، سخت‌افزار و تجهیزات در اتوماسیون صنعتی
پشتیبانی مطلوب سیستم‌های اطلاعاتی و ارتقا مداوم آنها
به روز بودن تکنولوژی‏های به‌کاررفته در نرم ‏افزار
داشبوردهای مدیریتی و استفاده از هوش تجاری
پیاده‌سازی و اجرای فرایندهای سازمان در ساختار اطلاعاتی نوین

قابلیت‌های شاتو ERP ShAuto​

مدیریت مالی

نرم افزار حسابداری، عملیات انجام‌شده توسط سایر نرم‌­افزارها را به ­صورت خودکار و …

مدیریت زنجیره تأمین

مدیریت فرایندهای انبار و شناسایی لحظه‌ای از وضعیت موجودی مواد، نیمه ساخته و محصول از نیازهای مهم مدیران است که…

مدیریت مشتریان

یکپارچگی فروش با انبار، خزانه‌داری و حسابداری کاربر را قادر می‌سازد در زمان صدور فاکتور فروش موجودی واقعی و…

مدیریت دارایی‌ها

محاسبات مربوط به بهای دارایی ثابت، استهلاک، اسقاط، نقل ‌و انتقال و.‏… به صورت خودکار ثبت و عملیات تعدیل و…

مدیریت منابع انسانی

تعریف عوامل حکم به شکل پارامتریک و اعمال تغییرات گروهی منطبق با قوانین‏ ‏یا با شرایط خاص سازمان‌ها همچنین …

مدیریت تولید

ساختار محصول مبتنی بر مصرف مواد BOM، زمان‌سنجی، ساعت کارکرد ماشین‌آلات و ضایعات استانداردهای تولید را …

حسابداری مدیریت

مديران براي مقاصد برنامه‌ريزي و كنترل عمليات سازمان، ‏ به گزارش‏ ها‏ی حسابداری بهای تمام‌ شده اتكا می‌کنند…

اتوماسیون صنعتی

شرکت‌های تولیدی و بازرگانی برای افزایش دقت و تسریع در شناسایی کالاها در فرایندهای خرید، تولید، فروش و …

هوشمندی تجاری

با تعریف شاخص‏ها‏ی کلیدی، ‏ گزارش‏ها‏ را‏ ‏به‌صورت گرافیکی و تحلیلی ارائه می‏کند و مدیران با نگاهی گذرا، ‏ آمار ارزشمندی از…

مدیریت فرآیند کسب و کار BPMS

مدیریت گردش کار(Workflow Management)بخش مهمی از از نرم‌افزار BPMS است که ارسال الکترونیکی نامه‌ها، ارجاعات و…

اتوماسیون اداری و مدیریت مدارک DMS

نرم افزار دبیرخانه‌ شماران با ایجاد درگاه‌ها‌ی متنوع، دریافت و ارسال نامه‌ها را ممکن می‌سازد. کلیه‌ نامه‌ها‌یی که با…

اطلاعات تکمیلی در مورد erp

انواع erp

یک سیستم erp را می توان بر اساس مدل های مختلفی دسته بندی کرد.

انواع ماژول های erp:

 • مدیریت زنجیره تامین
 • مدیریت زنجیره عمر محصول
 • مدیریت ارتباط با تامین کننده
 • مدیریت ارتباط با مشتری
  منابع انسانی
 • ماژول مالی

انواع erp از نظر معماری

 • معماری یکپارچه
 • معماری پست مدرن

قیمت نرم افزار erp

قیمت نرم افزار ERP شماران سیستم، بر اساس نیاز ها و ماژول های به خصوصی که برای یک سازمان در نظر گرفته می شود، متفاوت است. اگر قصد اجرای erp بر روی سازمان خود را دارید، می توانید با کارشناسان پشتیبانی شماران در ارتباط باشید تا علاوه بر قیمت حدودی نرم افزارهای erp، در این زمینه مشاوره رایگان دریافت کنید. ماژول های erp هر کدام می توانند یک یا چند قابلیت را بر روی سیستم مدیریتی شما اجرا کنند.
ماژول های بیشتر قیمت سیستم برنامه ریزی منابع سازمان را افزایش می دهند و البته این موضوع نیز گفتنی است که تمامی ماژول ها در نهایت یک سیستم یکپارچه را می سازند که می توانید از آن برای کنترل فعالیت های مختلف سازمان استفاده کنید. نرم افزار شاتو، از نظر مصرف کننده، بهترین نرم افزار erp ایرانی می باشد که تمامی فعالیت های سازمان را بهینه سازی می کند. این سیستم علاوه بر قیمت، در تمام بخش ها، نسبت به نرم افزار های دیگر، دارای مزیت رقابتی می باشد. 

خرید نرم افزار erp

یک برنامه erp تخصصی نیاز به شخصی سازی دارد و باید بر اساس نیاز های سازمان مورد نظر طراحی شود. به همین دلیل نیز برنامه erp مانند یک محصول خاص قیمت مشخصی ندارد و خرید آن به سادگی خرید یک محصول فیزیکی نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خرید نرم افزار حسابداری erp و استعلام قیمت، می توانید با کارشناسان شماران سیستم در تماس باشید.

در نظر داشته باشید که به صورت کلی نرم افزار یکپارچه ERP برنامه ریزی منابع سازمان، می تواند قیمت بالاتری نسبت به نرم افزار ERP ساده، داشته باشد. دلیل این موضوع نیز ساده است، نرم افزار های یکپارچه، دارای سیستم های پیچیده تری هستند. 

برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) چیست؟

نرم افزار یا سامانه جامع برنامه ریزی منابع سازمان، اطلاعات کلیدی کسب و کار را جمع آوری و سازماندهی می کند و به سازمان ها کمک کرده تا عملیات مربوط به سازمان خود را گسترش دهند. نرم افزار erp برنامه ای است که فرایندهای کسب و کار را خودکار کرده و امکان کنترل های داخلی را ارائه می دهد. سیستم erp با استفاده از پایگاه داده مرکزی، ورودی های بخش هایی از جمله حسابداری، تولید، فروش، بازاریابی و منابع انسانی را جمع آوری می کند. هنگامی که اطلاعات در پایگاه داده جمع آوری می شوند، رهبران یک دید جامع بدست خواهند آورد که آنها را قادر می سازد برنامه های مختلفی را برای پیشرفت سازمان در نظر بگیرند. استفاده از نرم افزار erp باعث صرفه جویی در هزینه و بهره وری بهتر می شود، چرا که زمان کمتری صرف جستجو داده های مورد نیاز می شود. (ERP چیست؟)

نرم افزار erp

تاریخچه نرم افزار ERP

این نرم افزار با اختراع سیستم برنامه ریزی نیازهای مواد (MRP) شروع شد. تولید کنندگان از MRP برای برنامه ریزی و زمان بندی تولید استفاده می کردند. با گذشت دو دهه، ارائه دهندگان، فناوری سیستم های برنامه ریزی منابع تولید یا MRP 2 را توسعه دادند. برنامه ریزی منابع سازمانی، نامی است که توسط شرکت تحقیقاتی گارتنِر در سال 1990 ابداع شد. سیستم erp که یک دسته از نرم افزارهای تجاری است، شامل ماژول های مختلفی می باشد که هر یک نیاز تجاری خاصی را برطرف می کنند؛ به عنوان مثال، شرکت های مبتنی بر محصولات، معمولا دارای ماژول هایی برای حسابداری، مدیریت موجودی و سفارش، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و … می باشند. هر کدام از این ماژول ها، اطلاعات را از پایگاه داده مرکزی که جزء کلیدی یک سیستم ERP می باشد را بیرون کشیده و آن را وارد سیستم می کند. این مخزن داده مشترک، اطلاعات را برای همه بخش ها فراهم کرده و به افراد دیگر از جمله رهبران اجازه می دهد تا عملکرد تجاری حوزه های مختلف را ارزیابی و مقایسه کنند؛ همچنین یکی دیگر از مزایای نرم افزار rep، مانند اتوماسیون فرایند، بهبود کارها و کمک به هوشمندانه انجام شدن امور جاری می باشد.

اهمیت نرم افزار erp در کسب و کارها

سیستم erp برای کسب و کارهایی که به دنبال استفاده عاقلانه از منابع هستند، تبدیل به سهام شده است. این سیستم ها می توانند به رهبران کمک کنند تا سرمایه انسانی و مالی را مجددا تخصیص دهند یا فرآیندهای تجاری اصلی کارآمدتری بسازند که بدون از دست دادن کیفیت یا عملکرد، در هزینه صرفه جویی می کند. نرم افزار ای آر پی در هنگام برنامه ریزی و هماهنگی، یک دارایی است. کارمندان می توانند موجودی یا سفارشات مشتری را با جزئیات بالا مشاهده کرده و تقاضای آنها را در آینده تشخیص دهند. نرم افزار erp ارتباطات و همکاری را نیز بهبود می بخشد، چرا که افراد مجموعه می توانند وضعیت سایر بخش های را برای گرفتن تصمیم های مناسب، بررسی کنند.

خرید نرم افزار erp
به صورت کلی، یک سیستم erp با ارائه گزارش ها و تجزیه و تحلیل های جامع، می تواند برای کسب و کارهای تفاوت آفرین باشد. تبدیل مجموعه وسیعی از اطلاعات به نمودارهایی که به وضوح روندها را نشان می دهند، به مدل سازی نتایج احتمالی کمک شایانی خواهد کرد.

یک سیستم ERP چگونه کار می کند؟

سیستم های erp با استفاده از یک ساختار داده تعریف شده و استاندارد کار می کنند. اطلاعات وارد شده توسط یک بخش بلافاصله در دسترس کاربران مجاز در سراسر بخش ها قرار می گیرد. اگر یک فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی دارای چندین شعبه باشد و تک تک شعبه ها از نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی استفاده کنند، سیستم های erp به گونه ای قالب بندی شده اند که نشان دهد کارکنان از کدامین شعبه وارد نرم افزار شده اند؛ همچنین این سیستم به مدیران فروشگاه کمک می کند تا در جهت ادغام شعبه های مختلف یا هرگونه تصمیم دیگر، اقدامات لازم را انجام دهند.
سیستم erp زمانی بیشترین ارزش را ارائه می دهد که یک شرکت برای هر کارکرد ماژول های مختلفی داشته باشند و از ورود به موقع داده ها اطمینان حاصل کند.

چگونه سیستم erp می تواند به رشد یا بهبود کسب و کار کمک کند؟

ERP شرکت ها را قادر می سازد تا حوزه هایی از کسب و کار را شناسایی کنند که فضایی برای بهبود یا فرصت هایی برای گسترش دارند. یکی از اهداف نرم افزار erp دسترسی بیشتر کارکنان است، چرا که هر چقدر کارکنان بیشتری به این نرم افزارها دسترسی داشته باشند، تیم ها به احتمال زیاد مشکلاتی را متوجه خواهند شد که بعد از آن کارمندان می توانند به طور فعال مشکل را تا حد امکان کاهش دهند. با توجه به اینکه مدیران اجرایی عموما بر نتایج متمرکز هستند، استفاده از اطلاعات بدست آمده از نرم افزار erp می تواند در کاهش هزینه ها و پاسخ به نیازهای مصرف کننده کمک کننده باشد.

erp ایرانی
برای واحدهای تجاری، نرم افزار erp می تواند بسیاری از کارهای مستعد خطا مانند تطبیق حساب ها، صورت حساب مشتری و پردازش سفارش را خودکار کند و اطلاعات لازم را برای عملکرد بهتر تیم های عملیاتی فراهم کند. یکی از بهترین قابلیت های نرم افزار ERP این است که نه تنها با ذخیره سازی و سازماندهی داده ها، بلکه با شناسایی الگوها و علامت گذاری ناهنجاری هایی که نیاز به بررسی دارند، دید دقیقی از یک فرایند یا KPI خاص ارائه می دهد.

سایر نکات مثبت پیاده سازی سیستم erp در سازمان ها:

 • دسترسی به داده ها در هر نقطه: یکی از نکات مثبت پیاده سازی نرم افزار erp برای کارمندان این است که آنها دیگر نیازی ندارند از میان انبوهی از فایل و کاغذها به جستجو اطلاعات مورد نیازشان بپردازند و می توانند بدون محدودیت مکانی و تنها با یک تلفن همراه به این نرم افزار دسترسی داشته باشند.
 • بروز بودن اطلاعات: با توجه به اینکه سیستم erp به طور مداوم اطلاعات را از بخش های مختلف دریافت می کنند، بلافاصله با جمع آوری اطلاعات بروز رسانی می شود. این یک مزیت بزرگ را فراهم می کند، چرا که تصمیم گیرندگان بر اساس داده های بروز برنامه ریزی خواهند کرد.
 • وجود داده های یکسان: با وجود پایگاه داده مشترک، هیچ اطلاعات تکراری یا متناقضی وجود ندارد و شرکت ها می توانند تنها با کلیک کردن، به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

چه کسب و کارهایی از ERP استفاده می کنند؟

بسیاری از شرکت ها با مدل های تجاری متنوع، به مزایای ERP پی برده اند. ارائه راه حل های انعطاف پذیر با عملکرد گسترده، می توانند طیف گسترده ای از سازمان ها و الزامات را برآورده کنند. صنایعی که برای راه اندازی کسب و کار خود از نرم افزار erp استفاده می کنند عبارتند از:

 

 • تبلیغات و رسانه های دیجیتال
 • فروشگاه های زنجیره ای
 • خدمات مالی
 • بهداشت و درمان
 • خدمات IT
  سلامتی و زیبایی
 • ساخت و ساز
 • رسانه و نشر
 • رستوران ها
 • خرده فروشی
 • نرم افزار و تکنولوژی
 • حمل و نقل و تدارکات
 • پخش عمده

این صنایع، تنها بخشی از سازمان هایی است که از نرم افزار erp استفاده می کنند. در هر کدام از این صنایع، وظایف مختلفی وجود دارند که افراد به کمک سیستم erp انجام می دهند. از جمله کارهایی که توسط سیستم erp انجام می شوند شامل:

 • امور مالی/ حسابداری: با توجه به اینکه تیم حسابداری اغلب اولین پذیرنده می باشد، این گروه تمامی تراکنش ها و سایر اطلاعات مالی موجود در سیستم را جمع آوری کرده و کارشناسان برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل (FP&A)، می توانند داده های مالی را به هزینه ها و جریان نقدی تبدیل کنند.
 • زنجیره تامین: عملیات گروهی که شامل عوامل خرید، برنامه ریزان موجودی، مدیران انبار و رهبران ارشد زنجیره تامین هستند، برای اطمینان از جریان روان و مداوم کالا از تامین کننده به مشتری، به نرم افزار ERP متکی هستند. این افراد بر روی اطلاعات دقیق ارائه شده برای بهینه سازی موجودی، اولویت بندی سفارشات، جلوگیری از اختلالات زنجیره تامین و شناسایی فرایندهای ناکارآمد و دستی تمرکز دارند.
 • منابع انسانی: این بخش اطلاعات مربوط به کارکنان را در نرم افزار erp دنبال می کند. پیدا کردن اطلاعات تماس، جزئیات دستمزد و سایر اسناد در سریع ترین زمان ممکن، از جمله قابلیت های نرم افزار rep می باشد.
 • فروش و بازاریابی: راه حل های ارائه شده در سیستم erp، می تواند بهره وری و نتایج تیم فروش شما را بهبود دهد. نمایندگان می توانند بحث ها را مستند کرده و وضعیت مشتریان بالقوه را در حین حرکت در قیف فروش تغییر دهند.

چه زمانی به نرم افزار erp نیاز خواهید داشت؟

نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی، همانطور که از نام آنها مشخص است، در ابتدا برای شرکت ها طراحی شده بود اما با پیشرفت این نرم افزار و ارائه های ERP، به شرکت های نوظهور و متوسط کمک کرده تا دید و کارایی بهتری داشته باشند. همه شرکت ها باید به صورت مرتب فناوری های خود را مورد بررسی قرار دهند تا در صورت ناکارآمدی، عدم یکپارچگی، داده های نادرست، نرخ خطای بالا و اتکای بیش از حد به ایمیل و صفحات مختلف، هزینه هایی را برای خرید و استقرار ERP در نظر بگیرند.

نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمان

مزایا سیستم های ERP

راه حل هایی که توسط نرم افزارهای erp ارائه داده می شود دارای ویژگی های غنی هستند که برای کسب و کارها به ارمغان می آورند. از مهمترین مزایا نرم افزارهای erp عبارتند از:

صرفه جویی در هزینه

یکی از بزرگترین ارزش های پیشنهادی سیستم های erp می تواند مربوط به کاهش هزینه های سازمان شما باشد. با پیاده سازی نرم افزار اتوماسیون اداری و مکانیزه شدن کارها، بسیاری از کارهای تکراری و ساده و خطاهای احتمالی کاهش پیدا کرد.

مشاهده گردش کار

وجود تمامی اطلاعات و گردش کار کارکنان در یک مکان، این امکان را به آنها می دهد تا با دسترسی مستقیم به برنامه erp، وضعیت پروژه ها و عملکرد بخش های مختلف تجاری مرتبط با شغل خود را مشاهده کنند که این دید برای مدیران و رهبران بسیار ارزشمند است.

گزارش دهی و تحلیل

داده ها تنها در صورتی مفید خواهند بود که شرکت ها بتوانند آنها را تجزیه و تحلیل کنند که برنامه erp این امکان را به آنها می دهد. از آنجایی که یک erp چشمگیر است، می تواند به یک کسب و کار کمک کند تا متوجه شوند که وجود یک مشکل چگونه می تواند به سایر بخش های سازمان تاثیر گذارد.

هوش و بینش تجاری

با توجه به اینکه نرم افزار ای ار پی می تواند به داده های زمان واقعی از سراسر شرکت دسترسی داشته باشند، این سیستم ها می توانند روندهای تاثیر گذار را شناسایی کنند و بینش تجاری گسترده ای را ارائه دهند. همین امر منجر به تصمیم گیری بهتر توسط رهبران سازمانی شده که اکنون دسترسی آسانی به تمام داده های مرتبط دارند.

مدیریت ریسک

فناوری erp توانایی کاهش و مدیریت ریسک را به چندین روش دارد. کنترل دسترسی دقیق و گردش کار تعریف شده، می تواند فرایندهای مالی را تقویت کرده و تقلب را کاهش دهد. علاوه بر این، وجود داده های دقیق تر، اشتباهاتی را که می تواند منجر به از دست دادن فروش یا جریمه شود، از بین می برد و در نهایت توانایی مشاهده وضعیت کل عملیات کارمندان را قادر می سازد تا به سرعت خطرات ناشی از اختلالات تجاری را کنترل کنند.

امنیت داده ها

ارائه دهندگان ERP درک می کنند سیستم شما داده های حساس را در خود جای داده است و اقدامات لازم را برای اطمینان از ایمن بودن آن انجام می دهند. با افزایش حملات سایبری متفاوت، نرم افزار erp از پروتکل های امنیتی پیشرفته استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که سازمان شما قربانی حملات مخرب نخواهد شد.

سفارشی سازی

در حالی که اکثر شرکت ها می دانند که نرم افزارهای erp مدرن از کسب و کار آنها پشتیبانی می کنند، برخی از شرکت ها نیازمند اضافه کردن عملکرد های گسترده تری هستند. اگر سازمان شما فرایندهای تخصصی زیادی دارد، بهتر است به دنبال یک سیستم توسعه پذیر باشید که با یکپارچه سازی اطلاعات، به شما اجازه دهد ویژگی های مورد نظر خود را اضافه کنید.

معایب سیستم های erp

علی رغم تمامی ارزش هایی که نرم افزار erp دارد، مشاغل مختلف ممکن است با چالش های مختلفی روبرو شوند. با آماده سازی های مناسب، می توانید از بسیاری از معایب سیستم های erp اجتناب کنید. برخی از معایب سیستم های erp عبارتند از:

هزینه سیستم

از آنجایی که سیستم های erp اولیه تنها برای شرکت های بزرگ قابل دسترس بودند، نرم افزارهای erp به کمک سیستم های SaaS که راه حل های مقرون به صرفه ای را برای کسب و کارهای کوچک فراه می کند، مقرون به صرفه تر شده است.

نیاز به آموزش

مانند هر فناوری جدید، سیستم erp نیز منحنی یادگیری دارد. اصولا تمامی کارکنان یا بخشی از آنها، به سطحی از آموزش نیاز دارند تا برای از بین بردن مشکلات موجود در صنعت به آنها کمک کند.

هزینه های تبدیل داده

هنگام انتقال به یک نرم افزار erp جدید، ممکن است مجبور باشید برخی از داده ها را به قالبی تبدیل کنید که با پلتفرم جدید سازگار باشد. این می تواند منجر به هزینه ها و تاخیر های غیر منتظره شود؛ بنابراین بهتر است پایگاه داده های خود را بررسی کنید و با تیم فناوری اطلاعات خود کار کنید تا مشکلات احتمالی سازگاری داده های سریعتر شناسایی شود.

5 ویژگی کلیدی سیستم های erp

چند ویژگی اساسی وجود دارد که یک سیستم erp را به یک نرم افزار erp کامل تبدیل می کند و باعث متمایز شدن آن از سایر نرم افزارها می شود. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

پایگاه داده مشترک

بسیاری از مزایای نرم افزار erp، از یک پایگاه داده مشترک ناشی می شود که به سازمان ها اجازه متمرکز کردن اطلاعات در بخش های متفاوت را می دهد. یک پایگاه داده مشترک، دیدی سازگار و متقابل از شرکت را امکان پذیر می کند.

UI و UX ثابت

در سازمان های مختلف، همه از یک رابط کاربری (UI) استفاده می کنند و تجربه کاربری (UX) مشابهی دارند. ماژول های مدیریت موجودی، منابع انسانی و امور مالی، همگی ظاهر یکسانی دارند که عملکرد مشترکی دارند. این امر نرخ پذیرش نرم افزار را افزایش داده و می تواند بررسی اطلاعات را در بخش های مختلف آسان تر کند. یک UX و UI ثابت، منجر به افزایش کارایی شده، چرا که کاربران می توانند به سرعت اطلاعات را از بخش های مختلف کسب و کار پیدا کنند.

یکپارچه سازی فرایند کسب و کار

یک نرم افزار ای ار پی باید بتواند فرایندهای مختلف اعم از حسابداری، مدیریت زنجیره تامین یا بازاریابی را پشتیبانی و یکپارچه کند. پلتفرمی این ویژگی را خواهد داشت که بتواند مجموعه ای از فرایندها را متحد کند، چرا که اتصال جریان های کاری، نقش مهمی در موفقیت شرکت خواهند داشت و در نهایت منجر به کاهش هزینه های خواهد شد.

اتوماسیون سازی

یکی دیگر از ویژگی های اساسی نرم افزار erp، توانایی خودکار سازی وظایف تکراری مانند حقوق و دستمزد، صورتحساب، پردازش سفارش و گزارش می باشد. اتوماسیون سازی فرایندها کارهای دستی و تکراری را کاهش می دهد و باعث صرفه جویی در زمان و به حداقل رساندن خطاها می شود.

تجزیه و تحلیل داده ها

یکی از با ارزش ترین جنبه های نرم افزار erp این است که اطلاعات مختلف را تجزیه می کند. وقتی داده های هر بخش از کسب و کارتان را آنالیز کنید، حوزه هایی که عملکرد خوبی دارند و آنهایی که انتظارات شما را برآورده نمی کنند را شناسایی خواهید کرد و با استفاده از اطلاعات بدست آمده، می توانید راه حل های خوبی را ارائه دهید.

انواع مدل های سیستم ERP

مدل های مختلف استقرار ERP، نیازهای سازمان های مختلف را برطرف می کند. در اینجا توضیحی درباره نحوه عملکرد هر کدام و تفاوت های آن آورده شده است:

ERP داخلی یا On-premises ERP

با استفاده از یک سیستم داخلی، می توانید نرم افزار مربوط به کسب و کارتان را روی سرورهای متعلق به خودتان اجرا کنید. اینکار منجر می شود تا مسئولیت امنیت، نگهداری، ارتقاء و سایر اصطلاحات بر عهده خودتان باشد. سیستم erp داخلی برای سال های متمادی تنها گزینه بود، اما محبوبیت این مدل استقرار در سال های اخیر به سرعت کاهش یافته است.

سیستم erp ترکیبی (Hybrid ERp)

همانطور که از اسم این نوع سیستم ها پیدا است، سیستم های erp ترکیبی، از استقرار دو نرم افزار erp محلی و erp ابری می باشد. این نرم افزار مناسب کسب و کاری است که از سیستم ERP محلی استفاده می کنند و قصد ترکیب آن با فناوری پیشرفته سیستم erp ابری را دارند. سیستم های ترکیبی، با انعطاف پذیری بالایی که دارند، قابلیت پاسخگویی به نیازهای مختلف تجارت های خاص را دارند.

سیستم erp منبع باز (Open-source ERP)

مانند بسیاری از برنامه های کاربردی منبع باز، ERP منبع باز نیز جایگزینی ارزان و گاهی رایگان است که برای برخی از شرکت ها مناسب می باشد. بسیاری از ارائه دهندگان منبع باز به کسب و کارها اجازه می دهند نرم افزار خود را به صورت رایگان دانلود کنند و تنها در صورتی که مشتری بخواهد به سیستم ابری erp دسترسی داشته باشد، باید مبلغی را به صورت سالانه پرداخت کند.

هزینه سیستم erp

هزینه پیاده سازی سیستم erp بسته به نوع ماژول ها و مدل استقرار آن می تواند متفاوت باشد. به صورت کلی، سیستم های erp با توجه به نیازهای مخاطبان هدف قیمت گذاری می شوند. معمولا هزینه اولیه نرم افزار erp مبتنی بر ابر، کمتر از نرم افزارهای داخلی است. تعرفه سیستم erp نیز بر اساس ماژول های مورد نیاز شما متغیر خواهد بود. با استفاده از نرم افزارهای داخلی، شرکت ها مجوز دائمی را خریداری می کنند که گران تر است اما هزینه ای یکباره دارد؛ همچنین هزینه نرم افزار erp، فراتر از صدور مجوز است. هنگام محاسبه Total Cost of Ownership(TCO) باید راه حل های مختلف ERP، هزینه های اجرایی و عملیاتی مربوط به سفارشی سازی، نگهداری، آموزش، ارتقاء و پشتیبانی را در نظر بگیرید.

بهترین نرم افزار ERP نرم افزاری است که بتواند یکپارچگی اطلاعات و عملیات های موجود در سازمان را به راحت ترین شکل ممکن برای کاربران فراهم کند. نرم افزار شماران شاتو شماران می تواند تمام این موارد را برای شما فراهم کند.

بعد از تهیه نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) کارشناسان شماران سیستم آموزش های مورد نیاز اولیه را به شما ارائه می کنند و در صورت نیاز می توانید از خدمات پشتیبانی شماران نیز استفاده کنید.

مدیریت مالی، مدیریت زنجیره تامین، مدیریت مشتریان، مدیریت دارایی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت تولید، حسابداری مدیریت، اتوماسیون صنعتی، هوشمندی تجاری، مدیریت فرایند کسب و کار، مدیریت مدارک