راهکار شرکت های بازرگانی

راهکار شرکت شماران سیستم برای شرکت های بازرگانی

توجه به گسترش فعالیت‌های صنعتی و بازرگانی و عزم جدی در سطح کشور در زمینه تعالی و توسعه، دقت در تمامی ابعاد تامین، تولید و توزیع را فراتر از نوع و کیفیت محصول برای جهش در پیشرفت ایجاب می‌نماید.
مدیریت زنجیره تأمین یکی از مباحثی است که در چند سال اخیر در ایران مطرح ‌شده است و بر اساس آمار و ارقام موجود، سازمان‌هایی که این دانش را به کار گرفته اند پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه های مربوطه داشته و سود سرشار و صرفه جویی‌های کلان مالی از بابت به کارگیری این نگرش نصیبشان شده است.
زنجیره تامین تنها زنجیره‌ای از فعالیت‌های تجاری به صورت ارتباطات یک به یک یا بنگاه به بنگاه نمی‌باشد، بلکه شبکه‌ای از فعالیت‌های تجاری و ارتباطات بین آنهاست. مدیریت زنجیره تامین فرصت‌هایی را برای حصول یک تشدید مثبت در یکپارچه‌ سازی و مدیریت درون شرکتی و بین شرکتی پیشنهاد می‌کند. در این حالت، مدیریت زنجیره تامین با مزیت‌های فرایندهای تجاری در ارتباط بوده و روش جدیدی را برای مدیریت فعالیت‌های تجاری و ارتباطات با سایر اعضا در زنجیره تامین ارایه می‌دهد.

مراحل اصلی مدیریت زنجیره تامین عبارتند از:

1 ـ برنامه ریزی ـ مدیریت منابعی که جهت برآوردن نیاز مشتری برای ارایه محصول و یا خدمت استفاده می‌شوند.

2 ـ منابع ـ انتخاب تامین کنندگانی که محصولات و خدمات مورد مصرف برای ارایه محصول و یا خدمت را در اختیار کارفرما قرار می‌دهند.

مشخص نمودن روندهای قیمت گذاری، تحویل و پرداخت به تامین کنندگان
مشخص نمودن روندهای مدیریت انبار شامل دریافت مرسولات، بازبینی و انتقال محصولات

3 ـ ارسال ـ این بخش تدارکات نامیده می‌شود. در این بخش شامل مراحل ذیل است:
هماهنگی دریافت سفارشات مشتریان
توسعه‌ی شبکه ای از انبارهای کالا و روشهای حمل کالا به مشتری و پرداخت‌ها

هر یک از مراحل اصلی مدیریت زنجیره تامین شامل ده‌ها عملکرد مختلف می‌باشد که هر کدام می‌تواند نرم افزار خاص خود و در عین حال کاملا یکپارچه داشته باشد. نرم افزار بازرگانی و مدیریت زنجیره تامین در جهت بهبود روندها و کار این زنجیره و تامین و کنترل موجودی انبار استفاده می‌شود.
جمع آوری اطلاعات مورد نیاز نرم افزار مدیریت زنجیره تامین از سیستم‌های جزیره‌ای موجود و به جریان انداختن این اطلاعات با سرعت و دقت لازم از کلیه بخش‌های سازمان در عمل بسیار مشکل خواهد بود. نرم افزار یکپارچه‌ی بازرگانی و مدیریت زنجیره تامین شماران کلیه این اطلاعات را در قالب یک بسته نگهداری می‌کند و بدین ترتیب این نرم افزار می‌توانند با اتکا به تنها یک منبع، به آخرین اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.
اهمیت ویژه نرم‌افزار مدیریت زنجیره تامین شماران به این دلیل است که از مرز سازمان فراتر می‌رود. سازمان‌ها برای اینکه بتوانید رضایت شرکای زنجیره تامین خود را بدست بیاورند می‌بایست طبق توافقاتی انتظارات آنها را نیز برآورده ساخته تا بدین ترتیب همه عناصر این زنجیره به نوبه خود سود ببرند.

منابع بکارگیری نرم افزار مدیریت زنجیره تامین