مفهوم BPMN

در دنیای فرایندهای کسب و کار و میل به چابک کردن سازمانها و فرایندهای سیستمی ،BPM (Business Process Management ) از هر مفهوم دیگری بیشتر میدرخشد .تکنولوژی مدیریتی که بر پایه IT طرح ریزی شده و موفقیتهای بسیاری را در دنیای کسب و کار بر جا گذاشته است .

 اصولا در تعریف تمامی فرایندها نیاز به مدل سازی اولیه داریم که این مدل استاندارد فرایندهای کسب و کار را BPMN(Business Process Modeling Notation ) میگویند .مدلی با نشانه های گرافیکی قابل فهم برای کاربران و مدیران.
BPMN شامل نمادها و نشانه های گرافیکی میباشد که در مدل سازی و قابل فهم تر کردن فرایندها در بستر BPM استفاده میشود تا سازمان را در برقراری ارتباطهای درون و برون سازمانی یاری کرده و آنرا قادر سازد تا به سرعت با شرایط کسب و کار جدید اخت پیدا کند
این استاندارد جهانی در مدلها فرایند کسب و کار یکی از اجزای مهم موفقیت در بازار جهانی مبتنی بر IT میباشد که به دلیل اهمیت این موضوع BPMN به عنوان یک موضوع در دانشگاه ها تدریس میشود
در محبط BPM ، طراحی فرآیند و تعاریف در یک محیط گرافیکی ایجاد می‌گردند. در اغلب موارد، ابزارهای طراحی فرآیند به تحلیل‌گران کسب‌وکار این امکان می‌دهد تا از تکنیک‌های Drag and Drop برای تعریف فرآیندها و احرای آن‌ها استفاده کنند. اغلب ابزارهای توسعه BPM در اصل سیستم‌های مدل‌سازی استانداردی هستند که ضرورتا یک زبان برنامه‌نویسی ساده‌تر برای تعریف مدل فرآیند را مورد استفاده قرار می‌دهند. به‌طور کلی در این زمینه از BPMN یا زبان تعریف فرآیند XML استفاده می‌کنند. به کمک هر کدام از این مدل‌سازها امکان استانداردسازی تعاریف فرآیند کسب‌وکار و در نتیجه به‌کارگیری این تعاریف به شکل اشتراکی بین ابزارهای مختلف را نیز فراهم می‌نماید.

 

به‌طورکلی فرآیندها بسیار شبیه طراحی کلی چارت هستند که قوانین کسب‎‌وکار تعیین‌کننده گردش منطقی آن‌ها باشند. بنابراین مثلا شما ممکن است فرآیندی داشته باشید که میزان رضایت مشتریان و بهبود آن را مدنظر قرار دهد. مرحله اول مربوط به زمانی‌است که بازخورد نظرات مشتریان دریافت می‌گردد. در این مرحله شما پس از بررسی نظرات در یک نقطه بحرانی تصمیم‌گیری قرار می‌گیرید که بر مینای قانون کسب‌وکارتان باید میزان اهمیت مشتری را تعیین نموده و نماینده مسئول جهت پاسخگویی را مشخص کنید. در این شرایط، به‌طور هدفمند، تیم مناسب بر مبنای اهمیت مشتری جهت پاسخگویی و پیگیری نظرات ایشان انتخاب خواهد شد. در این شرایط طراحی فرآیند برای سرویس‌های مختلف از قوانین کسب‌وکار متفاوتی استفاده می‌کنند. تمامی موارد ذکر شده با استفاده از زبان استاندارد BPMN در محیطهای کاربر پسند مدل سازی و طراحی میگردد
طراحی در مراحل اولیه با ایجاد هماهنگی بین نظرات تحلیل‌گران کسب‌وکار و نیروهای اجرایی IT آغاز می‌شود. در این زمینه تحلیل‌گران کسب‌وکار تعاریف را ارائه می‌دهند و طراحان سیستم نیز به‌کمک این تعاریف مدل رابر اساس استاندارد BPMN تولید می‌کنند. در برخی از موارد اجرای BPM، تحلیل‌گران کسب‌وکار باید نقش بیشتری در کل فرآیند طراحی نیز ایفا نمایند. لذا از آنجا که قوانین کسب‌وکار در اصل نقش قلب پروژه BPM را بر عهده دارند لذا این قوانین تعیین‌کننده سیاست‌ها و روش‌هایی است که فرآیندهای کسب‌وکار را نیز مکانیره می‌نمایند. در یک پزوژه BPM ، قوانین کسب‌وکار در موتور قوانین مدیریت می‌گردند که مدیران کسب‌وکار به آن دسترسی دارند. در نتیجه مشاهده تغییرات قوانین کسب‌وکار و مدیریت آن‌ها در صورت نیاز برای مدیران امکان‌پذیر خواهد بود.
در حال حاضر آخرین نسخه از استاندارد مدل سازی فرایند ها BPMN2 میباشد که در سهل کردن فرایندهای پیچیده با قدرت بیان بالا در خصوص توصیف دقیق از یک فرایند عملیاتی را در اختیار کاربران میگذارد  .
 

 
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *