دیدگاهی عمیق در مدیریت فرایندهای کسب و کار(Business Process Managment)

آیا شما برای استفاده از مزایای مدیریت فرآیندهای تجاری BPM در سازمان خودتان آماده هستید؟ آیا قصد ندارید بهره‌وری را در سازمان بهبود بدهید، چابکی را بالا ببرید و مزیت‌های متعدد دیگری به‌دست بیاورید؟

اگر چنین است، گزینه صحیح استفاده از مدیریت فرایندهای کسب و کار یا BPM میباشد
BPM یا همان مدیریت فرایندهای کسب و کار به سازمان‌ها کمک می‌کند که در کنار رشد سریع و مناسب، ارزش‌آفرینی نیز بکنند و در عین حال عملکرد خود را بهبود ببخشند، بازده مناسب‌تری داشته باشند، عملکرد همراه با رضایتمندی و علاقه‌مندی بیشتر در کارمنداتشان مشاهده شود و در نهایت نیز سرویس‌های بهتری به مشتریانشان ارائه نمایند. تمامی این بهینه‌سازی‌ها ناشی از بهبود مستقیم فرآیندهای بهینه شده است.
BPM(Business Process Managment) در اصل یک دیدگاه به سمت مدیریت عملکرد یک سازمان است که بتوان به نیازهای موجود در تمامی تعاملات آن سازمان پاسخگو بود. BPM سازمان‌ها را قادر می سازد تا بهره‌وری بهتری داشته باشند و به‌راحتی بتوانند به سمت بهتر شدن تغییر کننذ. BPM (مدیریت فرایندهای کسب و کار) دقیقا همان چیزی است که سازمان شما برای مقابله با چالش‌های فضای تجارت مدرن به آن نیازمند است.
هر چه فرآیندها بهتر باشند، هزینه‌ها کمتر، بازدهی بیشتر، انگیزه کارکنان بهتر و رضایت مشتریان نیز بیشتر خواهد بود. مدیریت فرآیندهای کسب وکار یا BPM دیدگاهی است که برای ایجاد فرآیندهای بهتر، طراحی شده است. BPM یک تلاش دسته جمعی متمرکز بین واحدهای کسب‌وکار و دنیای IT است که این تلاش به دنبال ایجاد پارامترهای جدید در راستای بهبود بهره وری و منطقی‌سازی فرآیندهای کسب‌وکار می باشد
در فضای متغیر کسب‌وکار امروز سازمان‌ها باید به اندازه کافی چابک باشند تا بتوانند به هرگونه چالشی که با آن مواجه می‌شوند در شرایط مناسب پاسخ دهند. BPM این چابکی را برای شما فراهم می‌نماید و در این راه امکان کنترل مستقیم بر روی فرآیندهای عملیاتی را ایجاد می‌کند. در این راستا شما می‌توانید از تکنولوژی بهتر استفاده نمائید و کل سازمان شما پاسخگوتر می گردد که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می‌کند.
بهبود بازدهی: در اقتصاد امروز شما ملزم هستید که با استفاده کمتر از منابع، نتایج بهتری را به‌دست بیاورید. به‌کارگیری کلیات BPM به سازمان شما در بالاتر بردن بهره‌وری کمک می‌کند. این جادوی استفاده از مدیریت فرایندهای کسب و کار میباشد
حرکت سریع همپای بازار: زمانی که یک ایده جدید یا محصولی تازه ارائه می‌گردد، استفاده مؤثر از BPM به شما امکان این را می‌دهد که در استفاده از مدیریت فرایندهای کسب و کار لیدر بازار باشید یک پیشرو که خیلی سریعتر از دیگران از مزایای بازارهای جدید استفاده می‌ننماید.
رسیدن به بازار جهانی: BPM به شما کمک می‌کند تا عملکرد توزیعی یا سرویس‌دهی خدمات را در کل بازار جهانی رصد کرده و از فرصت‌های مختلف بدون درنظرگرفتن اینکه کجا و در چه شرایطی هستند، نهایت استفاده را ببرید.
رعایت مناسب قوانین: رعایت قوانین، رگولاتوری و مقررات پیچیده دولتی در تمام دنیا ممکن است بسیار هزینه‌بر باشد و همگام شدن با آن نیز زمان‌بر گردد. با BPM و فرایندهای کسب و کار شما می‌توانید این هزینه‌ها را تحت کنترل داشته باشید.
شتاب نوآوری: شما نیاز به محیط کسب‌وکاری دارید که در آن نوآوری تنها یک هدف مقطعی نباشد بلکه به‌عنوان بخش طبیعی دائمی عملکرد روزانه شما بدان توجه گردد. اینجا هم BPMو مدیریت فرایندهای کسب و کار در بستر فناوری می‌تواند در این زمینه کمک کند.
سازمان چابک و انعطاف‌پذیر توانایی پاسخ سریع به نیازهای مشتری را دارد؛ لذا در انتهای هر روز کاری، برنده واقعی خواهد بود.
به‌طورکلی زمانی که سازمان‌ها در فکر بهبود فرآیندها هستند، معمولا بر روی نظام‌مندسازی و آرایش عملیات‌های مختلف به‌گونه‌ای تمرکز می‌نمایند که بتوانند فرآیندها را از ابتدا تا انتها کنترل نمایند. ولی تصمیماتی که در این فرآیندها اخذ می‌گردد نیز بسیار اهمیت دارند. در این زمینه BPM به شما کمک می‌کند تا تصمیمات عملیاتی گسترده را به‌گونه‌ای در بهترین زمان و سریع اتخاذ نمائید تا هم بتوانید شرایط را درحال‌حاضر کنترل کنید و هم این روند برای ادامه کار سازمان شما نیز به‌طور مؤثر مفید باشد. دراین‌حالت در حقیقت مدیران می‌توانند ابزارهایی را دراختیار داشته باشند تا به‌سرعت در زمان مناسب تصمیمات مهم را اتخاذ نمایند.
ار آنجا که BPM می‌تواند به شما کمک کند تا اطمینان حاصل نمائید مدیران‌تان اطلاعات کاملی از سیستم را همواره دراختیار داشته باشند تا بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند، علاوه براین استفاده از BPM امکان مکانیزه‌کردن اغلب فرآیندهای تصمیم‌گیری را نیز فراهم می‌نماید. به‌نحوی که شما می‌توانید مطمئن باشید که بیشتر تصمیمات در سازمان‌تان به بهترین نحو در شرایط مطلوب اخذ می‌گردد. از آنجا که این تصمیمات بر مبنای قوانین ثابت سازمان شما اخذ شده‌اند لذا بیشتر در راستای اهداف‌تان خواهند بود.
BPM و استفاده از مدیریت فرایندهای کسب و کار همچنین شما را قادر می‌سازد تا فرآیندهای سازمان‌تان را درعمل ببینید و بررسی نمائید که چگونه تصمیم‌گیری بر روی خط عملکرد سازمان تأثیر می‌گذارد. در نتیجه شما به سادگی می‌توانید واکنش نشان دهید و فرآیندهای جایگزین را برای مدیریت بهتر استفاده از فرصت‌های جدید یا کاهش اثرات سوء فرآیندهای نادرست قبلی به‌کار بگیرید. BPM در این زمینه ابزارهای مناسبی را دراختیار شما قرار می‌دهد تا هم فرآیندها را بهینه نموده و هم تصمیمات مناسب‌تری اخذ نمائید. این بهبود فرآیندها به‌طورکلی یعنی نه تنها تصمیم‌گیری‌ها سریع‌تر انجام می‌گیرد بلکه می‌توان تصمیمات بهتری را نیز بسته به شرایط اخذ نمود.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *