نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری | Accounting Software

در دنیای امروز, فناوری اطلاعات و سیستم‌های اطلاعاتی دیگر تنها به عنوان یک ابزار کار و یا یک منبع تولید نمی باشد بلکه فناوری اطلاعات به عنوان بستر مناسب جهت بکارگیری سیستم‌های اطلاعاتی محسوب می‌شود.
با استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی در بخشهای مختلف سازمان منجمله با استفاده از نرم افزار حسابداری ، حسابداران فرصت بیشتری نسبت به گذشته در اختیار خواهند داشت تا بجای پرداختن به عملیات وقت‌گیر و تکراری به تجزیه و تحلیل اثرات ناشی از وقایع مالی و پیش‌بینی روند وضعیت مالی موسسه و تهیه گزارش‌های مناسب و به موقع برای استفاده کنندگان داخلی و خارجی گزارش‌ها بپردازند.
در گذشته نرم افزار های حسابداری به شکل برنامه‌های ساده برای جایگزین شدن فرایند ثبت دستی فعالیت‌ها، تهیه تراز آزمایشی و ترازنامه و یا محاسبه حقوق بکار می‌رفتند ولی در حال حاضر به واسطه مواردی مثل بودجه‌بندی مالی، تأمین مالی و حسابداری بهای تمام شده نرم افزار حسابداری به عنوان امری فراتر از دفترداری ساده به یک سیستم پشتیبان در تصمیم‌گیری تبدیل‌شده است.
تأثیر استفاده از فناوری اطلاعات بر سیستم‌های اطلاعاتی حسابداری سازمان را به صورت مشهود در موارد زیر می‌توان بیان کرد:
* در بخش حسابداری این امکان به وجود آمده است که همزمان با ثبت عملیات ،تشخیص اتوماتیک سرفصل حساب های مربوطه بر اساس الگوی شابلون طراحی و تایید شده و ثبت هر سند حسابداری بر اساس هر یک از رخدادهای عملیاتی انجام و به تبع آن در دفاتر روزنامه و دفاتر کل ثبت گردد و در نتیجه صورت‌های مالی و دیگر گزارش‌ها به محض ورود اطلاعات آماده شوند که در ادامه در نرم افزار حسابداری امکان تهیه گزارشات متنوع ¸مدیریتی را فراهم می سازد.
    * بکارگیری نرم‌ افزار حسابداری یکپارچه که مبتنی بر ثبتهای عملیاتی می باشد محدودیت‌های زمان، حجم و گوناگونی داده را در سیستم‌های حسابداری رفع کرده و اجازه می‌دهد اطلاعات بدون کوچکترین مغایرتی در بخشهای مختلف ثبت و گزارشات به موقع و دقیق به مدیریت ارائه گردد.
 * پیشرفتهای فناوری نیز در بخش تولید تأثیر مستقیم داشته و به جمع آوری اطلاعات در هنگام انجام عملیات تولید کمکهای چشمگیر نموده است . که بستر صدور اسناد مکانیزه بهای تمام شده محصولات و یا حتی فعالیتها را در پایان هر ماه فراهم نموده است. نرم افزار حسابداری تاثیرات ویژه‌ای بر سرعت و دقت محاسبات و گزارشات سیستم حسابداری بهای تمام‌شده به عنوان زیرسیستمی از سیستم اطلاعاتی مدیریت داشته است .
* بکار گیری فناوری اطلاعات در سیستم‌های اطلاعاتی حسابداری این امکان را به وجود آورده است که در تعداد کارکنان و زمان صرفه‌جویی گردد. در واقع در نرم افزارهای یکپارچه به سبب عدم ثبت اطلاعات تکراری توسط کارکنان مختلف در واحدهای مختلف صرفه جویی ذکر شده به وجود خواهد آورد. بکارگیری فناوری اطلاعات در واحدهای تجاری باعث می‌شود که ویژگی‌های کیفی اطلاعات ارائه‌شده در گزارشات متعدد و صورت‌های مالی به دلیل یکپارچگی سیستم و ثبت سند منطبق با عملیات قابل‌اتکا باشند.
استفاده از نرم افزارهای حسابداری موجب بهبود ویژگی‌های کیفی اطلاعات حسابداری مانند مربوط بودن و قابلیت مقایسه اطلاعات می‌شود و در بخش تولید موجب سرعت و دقت بیشتری در محاسبه بهای تمام‌شده محصولات شده است و در نهایت با وجود ویژگی های ذکر شده , استفاده از یک سیستم مناسب نرم افزاری به پیاده سازی یک سیستم اطلاعات مدیریت کارایی دو چندانی خواهد بخشید.
در چشم انداز رقابتی کسب و کار امروز، بسیار ضروری است که سازمان از نرم افزار حسابدای به عنوان اهرمی برای ارتقا خود استفاده نماید و از این طریق بهره وری خود را افزایش دهد.در واقع نیاز اساسی مدیران دسترسی به کلیدی ترین اطلاعات کسب و کار (بطور خاص اطلاعات حسابداری) می باشد، اطلاعاتی که یکپارچه است و در هر زمان و هر مکان در دسترس باشد، در لحظه و همچنین صحت آن نیز تایید شده باشد.
شرکت شماران سیستم با درک درست نیاز سازمانهای مختلف در لزوم استفاده از فناوری اطلاعات علاوه بر پوشش سیستم‌های اطلاعات مدیریت در بخش حسابداری ، سایر بخشهای مختلف کسب و کار را پوشش داده و با ارائه اطلاعات درست و به موقع، سازمان را در بالا بردن بهره وری، کارایی و در نتیجه سودآوری یاری میکند.
اتخاذ تصمیمات به‌موقع و استراتژیک مدیریتی سازمان، جز با کنترل و پایش صحیح اطلاعات از طریق یک نظام مالی یکپارچه میسر نمی‌باشد. نرم‌ افزار حسابداری شماران سیستم (Accounting Software) اطلاعات مالی تمامی بخش‌های سازمان را جمع‌آوری، طبقه‌بندی و ثبت نموده که به‌دلیل وجود یکپارچگی، اطلاعات مالی تمامی نرم‌افزارها از بخش‌هایی نظیر خزانه‌داری، بازرگانی، دارایی ثابت، بهای تمام شده، حقوق و دستمزد و … در این نرم‌افزار به‌صورت اتوماتیک ثبت می‌گردد و نرم افزار حسابداری امکان دسترسی سریع و لحظه‌ای به اطلاعات و گزارشات مورد نیاز را فراهم می‌نماید. تهیه صورت‌های مالی در پایان هر ماه و ارایه گزارشات مدیریتی به‌لحظه از مزایای نرم‌ افزار حسابداری شماران است.
نرم افزار حسابداری
امکانات حوزه نرم افزار حسابداری :
تعریف سطوح مختلف حساب‌ها در 20 سطح شامل؛ گروه حساب‌ها، سرفصل کل، معین و هفت سطح تفصیلی نوع اول و ده سطح تفصیلی نوع دوم
تعریف تعداد رقم‌های کدهای کل، معین، تفصیلی به‌دلخواه
تعریف حساب‌های تفصیلی به‌صورت یگانه (انحصاری)
تعریف الگوی اسناد توسط کاربر
ارایه کدینگ پیش فرض منطبق با استانداردهای حسابداری و حسابرسی به‌همراه ساختار درختی
صدور خودکار اسناد حسابداری عملیات و ثبت در نرم‌افزار حسابداری
ثبت اسناد به‌صورت پیش‌نویس، تایید شده، تصویب شده
ثبت اسناد به‌صورت ارزی
طبقه‌بندی و فیلترینگ اسناد بر اساس عملیات دریافت، پرداخت، فروش، بهای تمام شده، تنخواه و …
ثبت ماهانه اسناد، حقوق، باز خرید خدمت، عیدی، استهلاک و بهای تمام شده
تهیه سند تفکیکی، روزانه و ماهانه برای ثبت دفاتر قانونی
درج، حذف، شماره‌گذاری مجدد اسناد
تعریف مبلغ وام، تعداد اقساط، مبلغ هر قسط و مبلغ بهره برای هر وام
تفکیک اصل و بهره هر قسط پرداختی
امکان بررسی حساب‌های تفصیلی در سال‌های مختلف
بستن حساب‌های موقت، دایم، صدور اسناد افتتاحیه و اختتامیه در پایان سال مالی
انتقال اسناد به‌صورت موردی و گروهی از یک شرکت به شرکت دیگر
امکان ارتباط کدینگ دوم و ارایه گزارشات و صورت‌های مالی بر اساس کدینگ دوم

گزارشات نرم افزار حسابداری به شرح زیر است :

گزارش مرور حساب‌ها به‌صورت هم‌زمان کل، معین و تفصیلی و رویت دفاتر هر حساب تا مرحله سند حسابداری
گزارش تراز حساب‌ها به تفکیک چهار، شش و هشت ستونی
گزارش دفاتر و ترازهای مالی و اداری با انتخاب دوره خاص، از سند تا سند، از کد تا کد
گزارش مغایرت داخل هر حساب به‌صورت مغایرت بدهکار یا بستانکار و مغایرت مانده
گزارش حساب اشخاص به‌صورت تفکیک هر حساب یا کل عملیات و حساب تضمین اشخاص
گزارش هزینه‌ها به تفکیک دوایر و عوامل هزینه
گزارش مقایسه‌ای هزینه‌های دو سالانه
گزارش ماتریس جدول عوامل و مراکز هزینه
گزارش اقساط پرداختی و مانده وام‌ها
گزارش هزینه بهره سال جاری و سال‌های آتی برای وام‌ها

جهت مشاهده دمو نرم افزارهای شماران می توانید از اینجا اقدام نمایید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *