توزیع و پخش

در زندگی روزمره برای همه مردم دنیا تهیه مایحتاج از اصلی‌ترین دغدغه‌های است. در دسترس بودن محصولات تولیدشده بر فروش آن محصول تأثیر به سزایی دارد. برخی محصولات علیرغم داشتن کیفیت و مبلغ مناسب به علت در دسترس نبودن نمی‌توانند به اهداف فروش دست یابند.

 امروزه یکی از عناصر آمیخته بازاریابی که نقش تعیین‌کننده‌ای را در موفقیت تولیدکنندگان در بازارهای صنعتی داراست، سیستم توزیع شرکت است. در واقع با توجه به پدیده جهانی‌شدن و رقابتی شدن صنایع، نیاز به یک سیستم توزیع یکپارچه و هماهنگ بیش از گذشته احساس می‌شود. بدون شک شرکت‌هایی در دنیای تجارت موفق خواهند بود که از سرعت، دقت، کیفیت و هزینه کمتر در ارائه محصولات خود برخوردار باشند.
این مزایا نیاز به مدیریت حمل‌ونقل، انبار و استفاده از روش‌های کارا و بهره‌ور در وصول مناسب و به‌موقع را بیشتر نمایان ساخته است به‌طوری‌که حتی تأثیر خود را بر تولید به سبب نیاز به یک برنامه مناسب تولید و به موقع بگذارد.
قیمت تمام‌شده توزیع محصول تأثیر مستقیمی در سود و زیان شرکت دارد و به همین دلیل بهره‌وری توزیع کالا می‌تواند نقش اساسی در کاهش هزینه‌ها ،افزایش سود و در دسترس بودن کالاها در بازار ایفا نماید.
فرایند توزیع و پخش فرایند پیچیده‌ای نیست ولی این فرایند از حساسیت بالایی برخوردار است، چرا که شیوه پخش، زمان رساندن کالا و حضور فعال و پررنگ در بازار باعث می‌شود تا یک برند در ذهن مشتری ثبت شود. سیستم توزیع و پخش کالا در کشور از لحاظ زیرساخت‌ها و عملکردها از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست،سنتی بودن و جزیره‌ای بودن ساختار توزیع کالا و نبود یک سیستم جامع و یکپارچه و نه صرفاً یک سیستم فروش و پخش باعث افزایش هزینه‌های توزیع کالا به بالاتر از 50 درصد قیمت نهایی کالاها شده است.
ساماندهی و بهره‌برداری از اطلاعات دریافتی به یک ابزار دقیق و کارآمد نیازمند است که تمام فعالیت‌های دریافت سفارش از مشتریان، تحویل کالا به مشتریان، وصول مطالبات و کنترل حساب مشتریان، فروشندگان و بازاریاب‌ها. ثبت عملیات سفارش، تأیید و مراحل خروج کالا می‌بایست به‌صورت دقیق در آن ثبت گردد. در یک فرآیند فروش افراد مختلفی درگیر می‌باشند. ویزیتور، راننده، عامل فروش که بعضاً چندین نفر نیز در یک فروش ذینفع خواهند بود که گاها درصد پورسانت‌ها هم متفاوت است.
طرح‌های تشویقی چون کالای هدیه در قبال فروش مشخص و طرح‌های پلکانی تخفیف مشتری را در جهت خریدی بیشتر تشویق می‌کند. تهیه الگوی محاسباتی توسط تیم مدیریت فروش مشخص می‌گردد ولی محاسبه دقیق آن می‌بایست توسط یک نرم‌افزار قدرتمند باشد تا خطاها را به حداقل برساند. تعیین گزارش‌های دقیق از مسیر بازاریابی‌ها، گزارش‌ها از عملکرد عوامل فروش و جداول مقایسه‌ای فروش تصمیم‌گیری را در جهت پیشرفت سازمان ساده‌تر می‌کند.
یکی از مهم‌ترین عوامل در پرداخت پورسانت نحوه تسویه فاکتور است که مدیر سیستم می‌تواند توسط این ابزار قدرتمند پرداخت پورسانت را به دریافت وجه و یا چک از مشتری و یا در زمان وصول چک دریافتی منوط نماید. یک سیستم نوین پخش می‌بایست به‌صورت متمرکز فرایندهای شرکت را مدیریت نماید و این فرایندها از تولید تا رسیدن محصول به دست مشتری به‌صورت یکپارچه کنترل نماید. مجزا نمودن توزیع و پخش و یا اصطلاحاً جزیره‌ای دانستن فرایند توزیع و پخش باعث عدم تمرکز بر روی بر روی همه عوامل تأثیرگذار می‌شود و تنها پارامترهای مؤثر بر توزیع و پخش را در نظر می‌گیرد. نرم‌افزار توزیع و پخش شماران کلیه مراحل ثبت سفارش، تأیید سفارش، مراحل خروج کالا از انبار را پوشش می‌دهد. تقسیم کالاها جهت پخش بهینه و با برنامه، ثبت برنامه‌های تشویقی فروش جهت خریدار و بازاریاب، تعیین انواع فروش در زمان ثبت فروش و محاسبه خودکار تخفیفات و یا کالای هدیه بر اساس حجم فروش و یا مبلغ فاکتور در این سیستم انجام خواهد شد.
در تمامی سازمان‌های چه تولیدی و چه خدماتی و یا بازرگانی سیستم توزیع و پخش به‌عنوان واحد منابع ساز برای سازمان تأثیرات قابل‌توجه ای بر بخش‌های مختلف سازمان می‌تواند داشته باشد که در صورت هرگونه نقصی در این سیستم می‌تواند کل سازمان را مختل نماید.
به همین دلیل نیز تنها باوجود یک نرم‌افزار توزیع و پخش به‌تنهایی نمی‌توان مشکلات سازمان را حل نمود، شاید برخی از مشکلات واحد فروش مرتفع گردد ولی به دلیل مستقل بودن از سایر ارکان سازمان بهبودی در عملکرد یکپارچه سازمان ایجاد نمی‌گردد و تنها با یک سیستم کاملاً یکپارچه با سایر بخش‌ها این هدف پوشش داده می‌شود.
به نظر می‌رسد سازمان‌ها نیازی به خرید صرفاً نرم‌افزار توزیع و پخش ندارند بلکه نیاز اساسی سازمان‌ها تهیه یک نرم‌افزار توزیع و پخش که به‌صورت کاملاً یکپارچه با سایر نرم‌افزارها بتواند این فرآیندهای توزیع و پخش را به‌درستی سازمان‌دهی نماید و گزارشات مناسب به مدیران و کارشناسان ارائه نماید.

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *