استقبال از ویندوز 11 ناامید کننده است

شماران سیستم – نتایج تحقیقی که از سوی مرکز تحقیقات فناوری Lansweeper انجام شده حاکی از آن است که اگرچه به‌روزرسانی به ویندوز 11 از سوی مایکروسافت کاملا رایگان در نظر گرفته شده است، اما تنها 0.21 درصد از کاربران کامپیوترها از این نسخه از ویندوز استفاده می‌کنند.

win11n

پس از گذشت یک ماه از عرضه رسمی ویندوز 11 به نظر می‌رسد که کمتر از یک درصد از کاربران کامپیوترها سیستم عامل خود را به این نسخه ارتقاء داده‌اند.

به گزارش شماران سیستم به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی techradar، نتایج تحقیقی که از سوی مرکز تحقیقات فناوری Lansweeper انجام شده حاکی از آن است که اگرچه به‌روزرسانی به ویندوز 11 از سوی مایکروسافت کاملا رایگان در نظر گرفته شده است، اما تنها 0.21 درصد از کاربران کامپیوترها از این نسخه از ویندوز استفاده می‌کنند.

در این پژوهش داده‌های بیش از 10 میلیون دستگاه ویندوز که از نسخه‌های تجاری و خانگی ویندوز استفاده می‌کردند، مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه به دست آمده نشان داد که ویندوز 11 پنجمین سیستم عامل محبوب نزد این تعداد از کاربران است.
در واقع تعداد کامپیوترهای مجهز به ویندوز XP و حتی ویندوز 8 بیشتر از کامپیوترهای مجهز به ویندوز 11 بود.

 

win11n2
یکی از اصلی‌ترین دلایل عدم تمایل کاربران به به‌روزرسانی به ویندوز 11 را می‌توان در نیازمندی‌های TPM مایکروسافت عنوان کرد که بسیاری از سیستم‌ها امکان فراهم سازی آن را ندارند.
گزارش‌های Lansweepe همچنین نشان داده است که تقریبا یکی از ده دستگاه مجهز به ویندوز از سیستم عامل‌های منقضی نظیر ویندوز XP و ویندوز 7 استفاده می‌کنند.

رول دکنت به عنوان رییس بخش بازاریابی Lansweeper در رابطه با خطرات و ریسک‌های امنیتی استفاده از سیستم عامل‌های منقضی صبحت کرد و در این رابطه اظهار داشت که: «این وضعیت خطر امنیت سایبری قابل توجهی دارد زیرا مایکروسافت دیگر برای ویندوز ویستا، 2000، XP و 7 بسته‌های رفع اشکال یا وصله‌های امنیتی ارائه نمی‌کند. اگرچه اکثر کاربران از سیستم عامل‌های جدیدتر استفاده می‌کنند، اما وجود میلیون‌ها دستگاه ویندوزی فعال در سراسر جهان به معنای آن است که هنوز میلیون‌ها کاربر از دستگاه هایی استفاده می‌کنند که نا امن هستندو حمله به آنها اسان است. به علاوه، پیش‌بینی می‌شود که تعداد زیادی از این سیستم‌های قدیمی مرتبط با دستگاه‌های سازمانی هستند و این به معنای آن است که فقط صحبت دزدیده شدن اطلاعات شخصی در میان نیست.

اگرچه برخی از افراد و کسب و کار‌ها هنوز آماده به‌روزرسانی به ویندوز 11 نیستند، اما باید به یاد داشت که استفاده از نسخه‌های قدیمی ویندوز و بالاخص آن دسته که به صورت کامل منقضی شده‌اند و به‌روزرسانی‌های امنیتی دریافت نمی‌کنند می‌تواند امنیت سایبری کاربران را با خطری جدی مواجه کند.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *