اضافه کردن گزینه “خبردروغین” درفیس‌بوک

 

شماران سیستم – شرکت فیس بوک به زودی گزینه “خبردروغین” (Fake News) رابه سایت خود اضافه خواهدکرد.
از ۸ نوامبر امسال شرکت فیس‌بوک به شدت درگیر پخش انواع و اقسام گزارشات و اخبارهای دروغین توسط صفحه‌ها و کاربران مختلف شده است. این امر در برخی مقاطع از جمله در زمان زمان انتخابات به اوج خود رسیده بود و همچنان این شرکت به شدت درگیر مشکل فوق است.

به گزارش شماران سیستم به نقل از انگجت، برای مقابله با این موضوع، مارک زاکربرگ، موسس و رئیس شرکت فیس‌بوک تصمیمات مختلفی را به مرحله اجرا رسانیده است. راه‌هایی مانند شناسایی اخبار اتوماتیک با روش‌های اتوماتیک و پیدا کردن و مسدود کردن صفحه‌هایی که این اخبار دروغین را منتشر می‌کنند، جزو عکس العمل‌های این شرکت برای مقابله با مشکل فوق بوده است.

حال شرکت فیس‌بوک تصمیم دارد راه حل دیگری را برای جلوگیری همیشگی از پخش اخبار دروغین و غیرواقعی با استفاده از کمک کاربران، ارائه کند. این راه استفاده از گزینه “اخبار دروغین” در سایت این شرکت است.
کاربران می‌توانند با استفاده از این گزینه، فیس‌بوک را از وجود اخباری دروغین و غیرواقعی در سایت این شرکت مطلع کرده و خواستار شوند تا چنین پست‌هایی حذف شود. تعداد میلیونی کاربران فیس‌بوک می‌تواند در ریشه‌کن کردن هرچه سریع‌تر این پست‌ها بسیار مفید باشد.

99 6

کاربران اکنون پس از انتخاب یک پست یا اخبار، پس از انتخاب گزینه “فکر نمی‌کنم این پست می‌بایست در فیس‌بوک وجود داشته باشد” (I think it shouldn’t be on Facebook)، باید در لیست ظاهر شده گزینه “دروغین بودن اخبار” (it’s a false news story) را انتخاب کرده تا فیس‌بوک را از این امر مطلع کنند. خوشبختانه فیس‌بوک پس از بررسی پست مورد نظر و تایید آن، پست مورد نظر را حذف می‌کند.

باید به این امر توجه داشت که انتخاب سایر گزینه‌های این قسمت مانند “این پست بر خلاف نظر من است” (it goes against my views)، باعث حذف شدن این نوع اخبار نمی‌شود. همچنین می‌بایست به این نکته نیز اشاره کرد که سوءاستفاده از این قابلیت باعث مسدود شدن و یا بن (Ban) شدن حساب کاربری می‌شود.

تبدیل شدن کاربران سایت فیس‌بوک به پلیس کنترل این شرکت، ایده‌‌ای بسیار خلاقانه بوده و می‌تواند از هزینه‌های بسیاری برای شرکت جلوگیری کند. شرکت فیس‌بوک همچنین از روشی مشابه برای جلوگیری از فروش اجناس غیرقانونی در شبکه مجازی این شرکت، استفاده می‌کند.

خوشبختانه می‌توان امیدوار بود که این اقدام تا حد زیادی در کمک به برطرف کردن این نوع مشکلات، موثر بوده و از این پس شاهد وجود اخبار دروغین و یا فروش اجناسی مانند اسلحه‌ها در شبکه مجازی فیس‌بوک نباشیم.
 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *