بهای کارت گرافیکی افزایش پیدا خواهد کرد

بشماران سیستم – اخبار منتشرشده حاکی از آن هستند که قرار است تا قیمت کارت‌های گرافیکی افزایش پیدا کند که این امر انعکاس‌دهنده افزایش قیمت حافظه در بازار جهانی است.
 

با وجود آن که با رشد فناوری، به تدریج شاهد کاهش نسبی قیمت‌ها برای مصرف‌کننده‌ها هستیم، اما گاه موارد مخالف نیز در بازار فناوری دیده می‌شود.
به تازگی اخبار منتشر شده در رسانه‌ها حاکی از آن هستند که قرار است تا قیمت کارت‌های گرافیکی افزایش پیدا کند، که البته به گفته کارشناسان، این امر انعکاس‌دهنده افزایش قیمت حافظه در بازار جهانی است.
 

به گزارش شماران سیستم به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی digitimes، دنیای فناوری امروزی ما به تراشه‌های حافظه وابستگی غیرقابل‌انکاری دارد، چرا که در همه ابزارهای مورد استفاده، از کامپیوترهای سنتی رومیزی تا دیوایس‌های همراه کوچک و متوسط، همگی به آن نیازمندند؛ و در این میان نیز انواع خاصی از حافظه‌ها با کمبود شدید در بازار روبرو هستند.

در این میان نوع خاصی از حافظه‌ها که به GDDR معروفند، به‌شدت با کمبود روبرو هستند و به همین دلیل نیز کارت‌های گرافیکی سطح کاربران عادی (پردازنده‌های گرافیکی خانگی) به‌زودی با یک افزایش قیمت چشمگیر روبرو خواهند شد که می‌تواند موجی در بازار ایجاد نماید.

برای مثال پردازنده‌های گرافیکی سری جی فورس GTX 1080/1070/1060/1050 شرکت انویدیا با افزایش قیمتی بین 3 تا 10 درصد روبرو خواهند گشت.
 

بطوریکه تولید کنندگان اظهار می‌أارند، این افزایش قیمت قرار است تا از پایان ماه اوت اعمال شود و به‌نوعی بازار داغ ایجاد شده در ماه‌های آوریل و جولای، به‌سرعت با افت روبرو خواهد شد.

گفتنی است که بازار یاد شده به‌واسطه درخواست‌های مکرر بخش‌های فعال در زمینهٔ تحلیل داده‌های مربوط به ارزهای مجازی به وجود آمده بود، ولی کمبود حافظه به نسبت تقاضا موجب شده است تا قیمت حافظه‌ها افزایش‌ یافته و در نتیجه نیز هزینه کلی کارت‌های گرافیکی برای مصرف‌کنندگان افزایش پیدا کند.

شایان ذکر است که در حال حاضر اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان حافظه برای کارت‌های گرافیکی که عرضه خود را در بخش حافظه‌ها کاهش داده‌اند،، شرکت‌های سامسونگ وSK Hynix هستند که این امر تأثیر بسزایی در این شرایط داشته است.
 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *