بیست و هشتمین جشنواره بین المللی خوارزمی آغاز به کار کرد

بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی بدون حضور رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران امروز آغاز به کار کرد. در این جشنواره از طرح‌های پژوهشی برتر داخلی و خارجی تقدیر می‌شود.

در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی که برخلاف هر سال بدون حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود، ۱۷ طرح مورد تجلیل قرار می‌گیرند که از این تعداد ۱۰ طرح برگزیده داخلی و هفت طرح برگزیده خارجی هستند.

در این مراسم لوح تقدیر و تندیس، جوایز مادی و معنوی به صاحبان طرح‌های برگزیده اعطا می‌شود و همچنین برای بهره‌مندی از امکانات ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر، این افراد به سازمان سنجش و آموزش کشور معرفی می‌شوند تا طبق آیین‌نامه مربوطه از تسهیلات برخوردار شوند. همچنین صاحبان طرح‌های برگزیده به بنیاد ملی نخبگان معرفی می‌شوند تا از تسهیلات این بنیاد برخوردار شوند.

این جشنواره در ۱۶ گروه علمی برگزار شده است که در آن گروه‌های زیست فناوری و محیط زیست،‌ علوم پایه پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، برق و رایانه بیشتر حضور دارند.

گروه‌های تخصصی برق کامپیوتر، گروه تخصصی مکانیک، گروه تخصصی فناوری شیمیایی، گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی، گروه تخصصی علوم پایه، عمران، زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه پزشکی،‌ گروه صنایع و مدیریت فناوری،‌ گروه تخصصی معماری و هنر، گروه تخصصی علوم پزشکی، گروه تخصصی مواد، متالوژی و انرژی‌های نو، گروه تخصصی هوا فضا، گروه تخصصی فناوری نانو، گروه فناوری اطلاعات و گروه طرح‌های برگزیده موفق در تولید ملی از گروه‌های تخصصی متشکل این دوره از جشنواره هستند.

فراخوان این دوره از جشنواره در خرداد ماه ۹۳ اعلام شده که در مجموع ۵۹۴ سهم را در پنج محور پژوهشی مورد پذیرش قرار داده است. از مجموع طرح‌های دریافت شده ۳۵۱ طرح از سوی پژوهشگران و فناوران داخل کشور ارائه شده و در بخش خارجی نیز ۲۴۳ طرح از محققان ۴۷ کشور جهان طرح‌های خود را به بیست و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی خوارزمی ارائه کردند.

در جشنواره امسال نسبت به سال گذشته، تعداد شرکت‌کنندگان خارجی ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده‌ است. طرح‌های داخلی و خارجی در ۱۶ گروه تخصصی بررسی و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در این دوره از جشنواره بیش از ۲۰۰ کارشناس متخصص به بررسی و ارزیابی طرح‌ها پرداختند.

گروه‌های تخصصی بعد از ارزیابی علمی در مجموع ۳۵ طرح را به هیات داوران ارائه کردند که هیات داوران نیز بعد از بررسی و ارزیابی نهایی تعداد ۹ طرح از بخش داخلی و هفت طرح از بخش خارجی و یک طرح از ایرانیان مقیم خارج از کشور را به عنوان برگزیدگان نهایی انتخاب کرده‌اند.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *