رفع نابینایی به کمک چاپگر سه‌بعدی

شماران سیستم – محققان به کمک چاپگرهای سه‌بعدی موفق به چاپ سلول‌های چشم شده‌اند تا از این روش بتوانند نابینایی را برطرف کنند.

 

 

چاپگرهای سه‌بعدی در همه زمینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و انواع اشیا از جمله سلاح گرم، قالب‌های مختلف، اندام مصنوعی بدن و حتی غذا به کمک آنها تولید می‌شوند.
اما پزشکان به کمک نوع ویژه‌ای از این چاپگرهای سه‌بعدی توانسته‌اند نابینایی را از بین ببرند.
به گزارش شماران سیستم، محققان بر اساس آخرین مطالعات خود اعلام کردند که به کمک چاپگرهای سه‌بعدی موفق به چاپ سلول‌های چشم شده‌اند تا از این روش بتوانند در نهایت نابینایی را برطرف کنند.

این مطالعه توسط محققان “دانشگاه کمبریج” انجام شده و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره از نشریه بین‌المللی Biofabrication به چاپ رسیده است.

در این بررسی سلول‌های چشمی از یک موش بالغ گرفته شد و محققان توانستند آنها را به کمک یک چاپگر جوهرافشان تولید کنند.

این سلول‌های زنده سپس به عنوان جانشین برای سلول‌های آسیب دیده در یک چشم موش مورد استفاده قرار گرفتند و توانستند قدرت بینایی را به آن باز گردانند.

اگرچه کارشناسان هم‌اکنون معتقدند که فناوری‌های نوین در آینده نزدیک می‌تواند نابینایی را به طور کامل درمان کند، اما این روش جدید توانسته است به میزان قابل ملاحظه آن‌ها را به هدف یاد شد نزدیک کند.

این چاپگر کوچک قادر است سلول‌های دژنراسیون ماکولا و گلوکوم را که وظیفه دریافت و انتقال اطلاعات به مغز را برعهده دارند، تولید کند.

فرآیند چاپ این سلول‌ها با سرعت بسیار بالا صورت می‌گیرد و بنابراین چاپگر یاد شده در هر لحظه می‌تواند ورقه‌های سلولی مصنوعی را جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده کند تا امکان بینایی به فرد نابینا برگردد.
 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *