سوالاتی که مدیر فیس‎بوک به آنها جواب نداد!

شماران سیستم – در جلسه چهار ساعته زاکربرگ با نمایندگان کنگره آمریکا، سوالات عجیبی رد و بدل شده است.

مارک زاکربرگ مدیر و موسس شبکه اجتماعی فیس‎بوک چندی پیش در برابر نمایندگان کنگره آمریکا قرار گرفت تا در خصوص رسوایی شرکت مشاوره سیاسی کمبریج آنالیتیکا، دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و تدابیر شرکتش برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه توضیح دهد.

در این جلسه چهار ساعته، زاکربرگ زیر بمباران سوال و انتقاد قرار گرفت، ولی در میان صدها خبر و گزارشی که پیرامون این موضوع منتشر شده است، تحلیلگران سایت بیزینس اینسایدر به سوالاتی که مدیر میلیاردر فیس‎بوک به آنها پاسخی نداده یا به اصطلاح زیر سیبیلی رد کرده، توجه نشان داده است.

 

به گزارش شماران سیستم به نقل از وب‌سایت emaratalyoum، در اینجا چند مورد از این سوالات را که بعضاً عجیب و غریب هستند، می‌آوریم:

1. برنامه‌هایی که فیس‎بوک آنها را به خاطر نقض قوانین انتقال داده مسدود کرده کدام است؟

2. تعداد حساب‌های مرتبط با «آژانس تحقیقاتی اینترنت» چند تاست؟
طبق برخی گفته‌ها، دولت روسیه وظیفه مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده آژانس تحقیقاتی اینترنت موسوم به IRA قرار داده بود که دفتر مرکزی آن در سن پترزبورگ واقع است.

3. شرکت کمبریج آنالیتیکا با ستاد تبلیغاتی دونالد ترامپ در سال 2016 همکاری داشته است. آیا در آن زمان کسی از کارکنان فیس‎بوک با آن شرکت تعامل داشته است؟

4. آیا روسیه صفحات غیرواقعی و فیک در فیس‎بوک تعبیه کرده است؟

5. آیا امکان دارد که داده‌های کمبریج آنالیتیکا در روسیه ذخیره شده باشد؟

6. پس از آن که یک کاربر حساب خود را در فیس‎بوک یا اینستاگرام حذف کند، چه مدت فیس‎بوک اطلاعات وی را نزد خود نگهداری می‌کند. آیا از این داده‌ها در نسخه‌های پشتیبان هم نگهداری می‌شود؟

7. آیا مقامات دولتی یا فدرال می‌توانند رفتارهای کاربران این شبکه اجتماعی را رصد و ردگیری کنند (با دستور یا بدون دستور دولتی)؟

8. بر اساس قانون حفاظت از داده‌ها، شهروندان اروپایی نسبت به استفاده دیگران از اطلاعات آنها برای اهداف بازاریابی می‌توانند اعتراض کنند. آیا کاربران فیس‎بوک نیز در آمریکا از چنین حقی برخوردار هستند؟ سازوکار فیس‎بوک در این خصوص چیست؟

9. آیا کسی پاسخگوی این اشتباه‌ها هست؟

 

10. ضوابط و شرایطی که فیس‎بوک برای تبلیغات انتخاباتی به دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون پیشنهاد کرده چه بوده است؟

11. اطلاعاتی که فیس‎بوک در گذشته با روسیه به اشتراک گذاشته چه بوده است (اگر چنین اطلاعاتی وجود داشته باشد)؟

12. چگونه می‌توان مدل کسب‌وکار فیس‎بوک را با هدف حمایت از حریم خصوصی کاربران تغییر داد؟

13. پس از اجرای قانون اروپایی حمایت از داده‌های عمومی، فیس‎بوک در اروپا به چه وضعیتی دچار خواهد شد؟

14. آیا می‌توان فیس‎بوک را ملزم کرد که با هدف کاهش جمع‌آوری و استفاده از داده‌های کاربران، تمام تنظیمات پیش فرض را تغییر دهد؟
 

 
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *