فیسبوک می‌خواهد یک مچ بند ذهن‌خوان بسازد

اینکه شرکتی که بارها نام آن با گمراه کردن کاربران در رابطه با موضوعات حریم خصوصی و اطلاعات شخصی توام شده ادعا کند که هدفش از ارائه این ابزار «توانمندسازی شما از طریق کنترل شما بر زندگی دیجیتالتان» است چندان با عقل جور در نمی‌آید.

فیسبوک می‌خواهد قبل از اینکه کاری را انجام دهید از نیت شما برای آن مطلع شود، و این شرکت در آستانه محقق نمودن این رویای خود (که مسلما حسی ناخوشایند برای شما ایجاد می‌کند) است.

به گزارش شماران سیستم به نقل از سایت مشبل، اندرو بوسورث، نایب رییس VR و AR فیسبوک،خبر خرید «پلتفرم رابط کاربری عصبی» موسوم به  CTRL-labs را اعلام کرد.

هدف اعلام شده این تملک، ساخت مچ‌بندی است که با خواندن سیگنال‌های الکتریکی ارسال شدن از طریق بدنتان «نیت شما را کشف می‌کند
اینکه شرکتی که بارها نام آن با گمراه کردن کاربران در رابطه با موضوعات حریم خصوصی و اطلاعات شخصی توام شده، ادعا کند که هدفش از ارائه این ابزار «توانمندسازی شما از طریق کنترل شما بر زندگی دیجیتالتان» است چندان با عقل جور درنمی‌آید.
به هر حال بوسورث، در یک پست بلاگ فیسبوک، هدف این شرکت را اینگونه توصیف نموده است: «شما سلول‌های عصبی(نورون‌هایی) در نخاعتان دارید که سیگنالهای الکتریکی را به ماهیچه‌های دستتان ارسال می‌کنند تا به آنها بگویند که حرکت‌های مشخصی را انجام دهند، مثلا کلیک کردن با موس یا فشار دادن یک دکمه. این مچ‌بند آن سیگنال‌ها را رمزگشایی خواهد کرد و آنها را به یک سیگنال دیجیتالی ترجمه می‌کند که دستگاه شما می‌تواند آن را درک کند، تا به این طریق شما بتوانید بر زندگی دیجیتالتان کنترل داشته باشید

همچنین بوسورث در ادامه از مزیت دیگر این ابزار خبر داد: تسهیل اشتراک‌گذاری عکس‌ها!
وی توضیح داد: «این وسیله، با استفاده از یک حرکت نامحسوس یا صرفا با داشتن نیت آن، متوجه قصد شما برای اشتراک‌گذاری یک عکس با یکی از دوستان می‌شود

البته این شرکت مستقر در منلو پارک کالیفرنیا قبلا درباره یک بازی کامپیوتری بزرگ ذهن‌خوانی صحبت کرده بود.
فیسبوک نخستین بار در سال 2017 طرح‌هایش برای اطلاع یافتن از عمق ماده خاکستری مغز کاربران را اعلام کرده بود؛ و در ماه ژوئیه امسال هم این شرکت در اطلاعیه‌ای جدید از طرح‌هایش برای «رمزگشایی از حرف زدن بی‌صدا» با نوعی از واسط کاربری مغز خبر داده بود.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *