ناعادلانه‌ترین و گران‌ترین خدمات حوزه فناوری برگزیده شدند

ناعادلانه‌ترین و گران‌ترین خدمات حوزه فناوری برگزیده شدند

بد نیست بدانیــد هــر اونس خون انسان با قیمتی معادل ۱۷.۲۷ دلار فروخته می‌شود و در مقابلش ما باید برای خرید یک اونس جوهر چاپگر ۸۰ دلاربپردازید.

بهترین کفشی که این روزها در فروشگاه‌های Nike عرضه شده است Nike Air Max+ ۲۰۱۳ نام دارد که با قیمتی معادل ۱۸۰ دلاربه فروش می‌رسد.

اما اگر هزینه مواد به کار رفته در این محصول را محاسبه کنید و هزینه کارخانه‌ای و تولید آن در کشور چین را در نظر بگیرید، این محصول با قیمت کمتر از ۱۰ دلار به تولید رسیده است.

به گزارش شـماران سیستم، ۱۷۰ دلار مابقی از رقمی که بـرای خرید ایـن کفش پرداخت می‌کنید مربوط به هزینه‌های تبلیغات می‌شود تا باور کنید که یک کفش ۱۸۰ دلاری را با قیمت مناسب خریده‌اید.

همچنین بخشی از این رقم جزو درآمدهای Nike محاسبه می‌شود و این طور که Nike اعلام کرده است، این شرکت تولیدکننده تجهیزات ورزشی سالانه بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار درآمد دارد.

اما بد نیست بدانید که این اتفاق در دنیای فناوری هم رخ می‌دهد و معمولا هزینه‌ای که برای دریافت کالا و خدمات فناورانه پرداخت می‌کنید بسیار بیشتر از رقم تمام شده آن است.

با این وجود، کارشناسان بررسی‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند و در پایان گران‌ترین کالاها و خدمات حوزه فناوری اطلاعات را نسبت به قیمت تمام شده آنها انتخاب کرده‌اند و بر این اساس می‌توان گفت که کالا و خدمات با بی‌انصافانه‌ترین قراردادهای مالی به دست کاربران جهانی می‌رسند.

• پیام‌های نوشتاری یا همان پیامک

– میانگین قیمت عرضه: ۰.۲۰ دلار است
– میانگین هزینه برای ارائه سرویس: بدون هزینه
کاربران برای ارسال هر پیامک، فضایی به وسعت ۱۶۰ بایت را در اختیار دارند که برای ارسال آن به‌طور میانگین ۲۰ سنت پرداخت می‌کنند و این سرویس برای شرکت ارائه دهنده هیچ هزینه‌ای در بر ندارد.
از سال ۲۰۰۵ تا کنون میانگین هزینه هر پیامک دو برابر افزایش یافته است.

• کابل‌های رایانه و سیستم‌های صوتی – تصویری

– میانگین قیمت فروش: ۴۵ دلار برای کابل ۸ فوتی HDMI که یک شرکت صاحب‌نام آن را تولید کرده باشد
– میانگین قیمت تولید: حدود ۳ دلار
شرکت Monster Cable از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کابل در جهان محسوب می‌شود و همواره به دلیل قیمت‌های بالای خود مورد انتقاد قرار گرفته است.
کابل‌ها این روزها از جمله محصولاتی محسوب می‌شوند که در انواع ابزارهای روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرند و بین هزینه تولید و قیمت نهایی برای فروش آنها تفاوت‌ بسیار زیادی وجود دارد.

• گوشی‌های هوشمند

– میانگین قیمت: ۵۴۹ دلار، برای یک دستگاه گوشی هوشمند آیفون ۵ قفل نشده با حافظه داخلی ۱۶ گیگابایت
– میانگین هزینه تولید: ۲۰۰ دلار
این اتفاق فقط محدود به گوشی‌های هوشمند تولید شده در شرکت اپل نمی‌شود و به طول میانگین می‌توان گفت تمامی شرکت‌های تولیدکننده گوشی هوشمند قیمت نهایی که برای محصولات خود در نظر می‌گیرند دست‌کم دو برابر بیشتر از هزینه تولید آن است.

• جوهر چاپگرها

– میانگین قیمت فروش: ۸۰ دلار برای هر اونس
– میانگین هزینه تولید: حدود ۱۰ دلار برای هر اونس
میانگین قیمت هر اونس جوهر چاپگر از قیمت هر اونس خون انسان یا گران‌ترین نوشیدنی‌های موجود در جهان هم بیشتر است.
بد نیست بدانید هر اونس خون انسان با قیمتی معادل ۱۷.۲۷ دلار فروخته می‌شود و در مقابل شما باید برای خرید یک اونس جوهر چاپگر ۸۰ دلار بپردازید.
شرکت‌های تولیدکننده برای توجیه این اتفاق می‌گویند که جوهر چاپگر را دشوارتر از آنچه که فکر می‌کنید تولید می‌کنند. به عنوان مثال شرکت HP اظهار داشته است که سالانه بیش از یک میلیارد دلار برای تحقیق در حوزه جوهر چاپگرها هزینه می‌کند.

• مجموعه نرم‌افزاری Office Professional ۲۰۱۳ مایکروسافت

– قیمت فروش: ۴۰۰ دلار برای نسخه Windows ۸ ProfessionalUpgrade
– میانگین هزینه تولید: ۱۳۶ دلار
مجموعه نرم‌افزاری Office مایکروسافت که محبوبیت جهانی دارد، حدود سه برابر گران‌تر از هزینه تولید به کاربران فروخته می‌شود. شرکت مایکروسافت ۵ بخش مجزا دارد که بین آنها بخش تولیدکننده مجموعه Office از همه موفق‌تر است و در حالی که مایکروسافت سال گذشته ۷۴ میلیارد دلار درآمد کسب کرد، ۲۴ میلیارد دلار آن را بخش یاد شده به‌دست آورده بود.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *