نرم‌افزار منبع‌باز چگونه دنیای کسب و کار را متحول کرده است

شماران سیستم –  امروز دیگر استفاده از منبع‌باز یک ایده خوب نیست، بلکه یک ضرورت در اقتصاد کسب و کار مداما در حال تغییر و پرشتاب‌تر امروز است.

خیلی‌ها هنوز نرم‌افزار منبع‌باز را به عنوان برنامه‌های عمومی برای مسائل عمومی لحاظ می‌کنند؛ و، با اینکه این نادرست نیست، ولی باید توجه داشت که منبع‌باز برای بازارهای عمودی و شرکت‌ها نیز اهمیت حیاتی یافته است. به گزارش شماران سیستم به نقل از اسلش‌گیر، امروز شرکت‌های موفق فقط از برنامه‌های منبع‌باز استفاده نمی‌کنند، بلکه فعالانه بر روی پروژه‌های منبع‌باز صنعتشان نیز کار می‌کنند. اگر به تقریبا هر نوعی از نرم‌افزارها که نگاه کنیم می‌بینیم که منبع‌باز میداندار است. چه تعداد از کاربران را می‌شناسید که امروز از یونیکس به جای دوقلوی منبع‌بازش، لینوکس، استفاده کنند؟ به غول‌های برتر تکنولوژی نگاه کنید، آمازون، گوگل، IBM، و، بله حتی مایکروسافت، به استثنای اپل که از این روند دور مانده است؛ همه آنها یا بر روی منبع‌باز ساخته شده‌اند یا استفاده گسترده‌ای از آن می‌کنند.

 

بنیاد لینوکس در جدیدترین گزارشش، با عنوان صنایع عمودی تعریف‌شده بر اساس نرم‌افزار: تحول از طریق منبع باز، در این باره توضیح داده است. این بنیاد دریافته است که صنایع عمودی، همچون خودرو، سینما، تامین مالی، مخابرات، انرژی و ابتکارهای سلامت عمومی همه به سراغ رویکردهای منبع‌باز رفته‌اند. در واقع، خود بنیاد لینوکس نمونه‌ای از این است که چگونه منبع باز می‌تواند یک نهاد را تغییر دهد. این بنیاد از تنها یک پروژه، با نام Linux kernel، به صدها جامعه پروژه‌ای متمایز بسط یافته است. مدل «بنیاد به عنوان یک سرویس» آن از جوامعی که در منبع‌باز در حوزه‌های کلیدی تکنولوژی افقی، همچون ابر، امنیت، بلاکچین و وب، همکاری می‌کنند پشتیبانی می‌کند.

 opensource2

امروز، زیر چتر شبکه‌بندی بنیاد لینوکس (LFN) هشت پروژه شبکه‌بندی مختلف و به همین تعداد پروژه‌های مرتبط تقریبا تمام شرکت‌های عمده مخابراتی جهان را گرد هم آورده است. امروز، بیش از 70% از کاربران گوشی‌های موبایل جهان از سرویس‌هایی استفاده می‌کنند که بر مبنای پروژه‌های منبع‌باز LFN ساخته شده‌ند.

می‌توان موارد مشابهی از رقبا، در حوزه‌های سلامت عمومی تا انرژی تا تکنولوژی تامین مالی، را یافت که گرد هم آمده‌اند تا میلیاردها دلار صرفه‌جویی انجام دهند. بنیاد لینوکس در این باره می‌گوید که «تمام این شرکت‌ها، با وجود رقیب بودن، درک کرده‌اند که همکاری باز فرصت‌هایی را برای کاهش هزینه‌ها، زمان عرضه به بازار، افزایش کیفیت، و گشوده حوزه‌های جدید رقابت می‌گشاید. توانایی دستیابی به این نتایج بر مبنایی جمعی نوآوری را در میان صنایع مختلف گسترش می‌دهد.» اکنون دیگر استفاده از منبع‌باز یک ایده خوب نیست، بلکه یک ضرورت در اقتصاد کسب و کار مداما در حال تغییر و پرشتاب‌تر امروز است.

  

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *