ویژوال بیسیک دات‌نت مایکروسافت نمرده و پنجمین زبان برنامه‌نویسی محبوب است

شماران سیستم –  این زبان احتمالا به این خاطر همچنان توسط بسیاری از توسعه‌دهندگان استفاده می‌شود که یادگیری آن آسان است.

 

 

در شاخصTiobeبرای پرکاربردترین زبانهای برنامه‌نویسی، Visual Basic.Net مایکروسافت به بالاترین درجه شاخص محبوبیت در تاریخ خود رسیده است.

به گزارش شماران سیستم به نقل از ZDNet، در شاخص دسامبر 2018، ویژوال بیسیک دات‌نت اکنون در جایگاه پنجم قرار دارد که از زمانی که این شرکت پیگیری این زبان مایکروسافت را در سال 2001 آغاز کرد بالاترین رتبه برای آن است. یک سال پیش، ویژوال بیسیک دات‌نت در رده هفتم بود، و وقتی در ماه فوریه به رتبه ششم رسید تحلیگران Tiobe را غافلگیر کرد.

روند تصادعی دنباله‌دار ویژوال بیسیک دات‌نت در حالی رخ می‌دهد که مایکروسافت پارسال اعلام کرد که به تکامل مشترک ویژوال بیسیک دات‌نت و #C پایان می دهد و بر «سناریوها و حوزه‌های اصلی» که ویژوال بیسیک دات‌نت در آنها محبوبیت دارد تمرکز می‌کند، و در عین حال منابع بیشتری را به #C اختصاص می دهد.

تحلیلگرانTiobe گفتند که «بسیار غیرمنتظره» بوده که ویژوال بیسیک دات‌نت اکنون پنجمین زبان رایج است و فقط ++C و پایتون، C و جاوا را بالاتر از خود می بیند.

این زبان حتی بالاتر از جاوااسکریپت است، که اکنون در جایگاه هفتم قرار دارد و نسبت به جایگاه ششمش در سال گذشته افت کرده است. در این میان،#C از جایگاه پنجم پارسال به ششم در ماه جاری افت کرد.

 

tiobe

 

این شاخص زبان با این وجود بر این باور است که ویژوال بیسیک دات‌نت «دیر یا زود افت» خواهد کرد، ولی اذعان دارد که این زبان برای کاربردهای دفتری مشخص در سازمانهای کوچک و متوسط رواج دارد، و احتمالا به این خاطر همچنان توسط بسیاری از توسعه‌دهندگان استفاده می‌شود که یادگیری آن آسان است.
وقتی مایکروسافت استراتژی جدیدش برای Visual Basic .Net را اعلام کرد، خاطرنشان نمود که «صدها هزار» نفر از آن استفاده می‌کرده‌اند در حالی که استفاده‌کنندگان از #C میلیون ها نفر هستند.

طرح این شرکت ادامه کار با #C برای ابر، موبایل، و تکنولوژیهای بسیار جدید بود، در حالی که ویژوال بیسیک دات‌نت بر توسعه ویندوز دسکتاپ متمرکز می‌شود.

این استراتژی جدید موجب تشویش در میان توسعه‌دهندگان ویژوال بیسیک دات‌نت شد که نگران بودند مایکروسافت می‌خواهد جایگاه این زبان را تنزل داده و مخصوص کاربردهای ساده‌تر کند. همچنین دلخوریهایی بابت ارائه پشتیبانی Xamarine  توسط مایکروسافت در #C و نه در ویژوال بیسیک دات‌نت، بروز کرده است.

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *