پیشرفت‌های دیپ‌مایند در زمینه چشم پزشکی

شماران سیستم –  دیپ‌مایند یک نمونه اولیه تولید کرده که می‌تواند بیماری‌های چشم را تشخیص دهد.

 

 

به گزارش شماران سیستم به نقل از technology review، فناوری دیپ‌مایند گوگل به‌تازگی دستگاهی ابداع کرده که شبکیه چشم بیمار را اسکن می‌کند و به‌صورت بلادرنگ مشکلات بالقوه را تشخیص می‌دهد.
در واقع پس از اسکن شبکیه، تصاویر با استفاده از الگوریتم‌های دیپ‌مایند تحلیل می‌گردند و خروجی سپس سامانه، تشخیص دقیق به‌همراه «امتیاز اضطرار» خواهد بود.
انجام همه این کارها نزدیک به ۳۰ثانیه طول می‌کشد و گفته می‌شود که این نمونه اولیه می‌تواند طیف وسیعی از بیماری‌ها را تشخیص دهد؛ از جمله رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم و ضعف عضلانی چشم در سنین بالا.
از همه مهم‌تر اینکه دیپ‌مایند مدعی است این دستگاه می‌تواند تمام این کارها را با همان دقتی که یک متخصص چشم‌پزشک انجام می‌دهد، به انجام برساند.
این سامانه در هفته گذشته و در لندن نزد همگان مورد آزمون قرار گرفت. پژوهش‌های مرتبط با این دستگاه نیز در ماه اوت گذشته و در نشریه علمی نیچر به چاپ رسید.

 

technologyreview

 

آلن کرتیکسالینگام (دانشمند بالینی ارشد در دیپ‌مایند) می‌گوید هدف از ایجاد این دستگاه، ساختن یک ابزار هوش مصنوعی بود تا پزشکان عمومی با استفاده از آن بتوانند مشخص کنند که آیا بیمار به یک متخصص چشم نیاز دارد، این کار چقدر اضطرار دارد و چرا
بنابر گفته‌های یکی از سخنگویان دیپ‌مایند، این سامانه که در طی سه سال گذشته با کمک متخصصین بالینی در یکی از بیمارستان‌های چشم‌پزشکی لندن به نام مورفیلد توسعه داده شده، هنوز برای دریافت تأییدیه نظارت و رگولاتوری ارائه نشده و از اینرو ممکن است سال‌ها طول بکشد تا مورد استفاده عمومی قرار بگیرد.
گفته می‌شود اگر این سامانه موفق به دریافت تأییدیه گردد، ابتدا به‌طور رایگان در اختیار بیمارستان مورفیلد قرار خواهد گرفت.

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *