چهار قابلیتی که نوت9 ندارد و سامسونگ احتمالا برای گلکسی اس10 کنار گذاشته است

شماران سیستم –  با اینکه نوت 9 سامسونگ از ارتقاهای تدریجی همچون قابلیت بلوتوث برای استایلوس S-Pen افزایش ظرفیت باتری و یک نمایشگر اندکی بزرگتر بهره مند شده ولی تکنولوژی خیلی ویژه ای به آن اضافه نکرده است، که باعث تقویت این ظن شده که قابلیتهای مهمی را برای پرچمدار بعدیش Galaxe S10 و S10 Plus کنار گذاشته است.

 

 

حسگر اثر انگشت روی صفحه ای؟ قابلیت 5G؟ سامسونگ احتمالا اینها را برای پرچمدار بعدیش در نظر گرفته است.

به گزارش شماران سیستم به نقل از cnet، با اینکه نوت 9 سامسونگ از ارتقاهای تدریجی همچون قابلیت بلوتوث برای استایلوس S-pen، افزایش ظرفیت باتری و یک نمایشگر اندکی بزرگتر بهره مند شده ولی تکنولوژی خیلی ویژه ای به آن اضافه نکرده است، که باعث تقویت این ظن شده که قابلیتهای مهمی را برای پرچمدار بعدیش Galaxy S10 و S10 Plus کنار گذاشته است. در اینجا به چهار مورد آنها می پردازیم.:

1) حسگر اثر انگشت روی صفحه ای

 

حسگر اثر انگشت نوت 9 اکنون زیر دوربینهای عقبش قرار گرفته است. این پیشرفت قابل توجهی نسبت به نوت 8 است که در آن این حسگر کنار لنزهای دوربین قرار داشت. با اینکه با این اصلاح در نوت 9 احتمال کمتری وجود دارد که چربی اثر انگشت باعث آلوده شدن دوربین شود، ولی بهتر خواهد بود که این حسگر روی نمایشگر یا زیر آن باشد.

 

نوت

                                    حسگر اثر انگشت روی صفحه ایVivo

 

این قابلیت که اثر انگشت روی صفحه یا FOD نامیده می شود در گوشی های X20 Plus UD و Nex ویوو مشاهده شده بود. نسخه Porsche Design گوشی Mate RS هواوی نیز به آن مجهز است، انتظار می رود که در آینده نزدیک این قابلیت در تعداد بیشتری از گوشیها بکارگیری شود، به طوری که بنا بر تحلیل IHS Markit تا سال 2019 این تکنولوژیی در 100 میلیون گوشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

2) قابلیت 5G

نسل بعدی تکنولوژی پرسرعت موبایل، که با نام5G     شناخته می شود، به زودی فراگیر خواهد شد، به طوری که پیشبینی شده دسترسی وسیع به آن در آمریکا در سال 2019 تا 2020 امکانپذیر خواهد شد. اپراتورهای آمریکایی همچون Verizon و AT&T در حال برقراری شبکه ها و دستگاه های 5G هستند، در حالی که چین با ساخت 350 هزار دکل جدید تلفن همراه از سال 2015 پیشتاز این روند است.  

 
بسیاری از سازندگان گوشی، از جمله سامسونگ، تعهدشان به ساخت گوشی های 5G در سال آینده را ابراز کرده اند و اخیرا موتورولا نخستین گوشی 5G خود را با نام Moto Z3 را عرضه کرد که با لوازم جانبی Moto mod به شبکه های 5G متصل میشود.

از آنجا که نوت 9 امکان اتصال 5G را ندارد احتمالا گلکسی S10 بخشی از این موج اولیه گوشی های 5G خواهد بود به ویژه از این جهت که سامسونگ بیش از 22 میلیارد دلار به این تکنولوژی اختصاص داده است.

 

موتورولا

 

3) دوربینهای سلفی 3D

نوت 9 حسگر عنبیه و چهره را برای باز کردن قفل صفحه ترکیب نموده است، ولی نمی توان به آن یک دوربین سلفی نقشه برداری 3 بعدی ثانویه گفت. این ساختار ویژه، که توسط آیفون ایکس اپل بکارگیری شده، از یک دوربین مادون قرمز، یک سنسور عمق و یک پروژکتور نقطه ای برای نقشه برداری 30 هزار نقطه بر روی صورت کاربر و ایجاد یک اسکن 3 بعدی استفاده می کند.
 این تکنولوژی یک راه سریعتر و امنتر برای تشخیص چهره است، که باعث شده تا اپل بتواند از سیستمش برای پرداختهای دیجیتالی و ایموجیهای متحرک روانتر استفاده کند.
 درست است که اگر سامسونگ قصد پیاده سازی این روش را درS10 داشته باشد این کار به معنای کپی برداری از اپل خواهد بود. ولی این روزها شرکتهای تولیدکننده گوشی مدام در حال کپی برداری از شرکتهای دیگر هستند. از جمله شیائومی تولیدکننده گوشیهای اندرویدی که با گوشی MI 8 Explorer Edition خود استفاده از تکنولوژی نقشه برداری با مادون قرمز را آغاز کرد. با این وضعیت دیر یا زود سامسونگ هم به این روند خواهد پیوست.

4) افزایش کاربردهای بیکسبی

در نوت9 بیکسبی Bixby دستیار صوتی و و جستجوی دیجیتال سامسونگ قابلیت دسترسی مضاعفی از یک دکمه فیزیکی راه اندازی سریع در لبه چپ پیدا کرده است. متاسفانه، مانند گلکسیS9 و مدلهای پیش از آن، امکان تغییر کاربری این دکمه برای باز کردن چیز دیگری برای کاربر وجود ندارد. بلکه فقط و فقط بیکسبی را راه اندازی می کند.
 
با توجه به وجود اپها و راهنماییهای فراوانی که در اینترنت(از جمله خود سایتcnet) برای آموزش روشی برای برنامه ریزی مجدد این دکمه وجود دارد، امید است که سامسونگ به زودی متوجه شود که کاربران توقع کاربریهای بیشتری را از این دکمه دارند. به ویژه از این جهت که از نظر فیزیکی امکان فشرده شدن تصادفی آن وجود دارد، که منجر به راه اندازیهای متعدد ناخواسته بیکسی در طی روز می شود.
  

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *