چین، خواستار همکاری جهانی گسترده در زمینۀ فضای سایبری شد

شماران سیستم – چین، خواستار همکاری بین المللی گسترده‌تر در زمینۀ فضای سایبری شد و اعلام کرد که برای مبارزه با جرائم سایبری و تروریزم سایبری با کشورهای دیگر همکاری می‌کند.

بر اساس اسنادی که توسط وزارت امور خارجه و اداره فضای سایبری کشور چین منتشر شده است، چین خواستار همکاری گسترده و عمیق بین‌المللی در زمینه فضای سایبری شده است.
شی جین پینگ، رییس جمهور چین در مقدمۀ استراتژی بین‌المللی برای همکاری در مسئلۀ فضای سایبری اذعان داشت که همکاری در این زمینه، منافع مشترکی را به دنبال دارد و در عین حال، مسئولیت جامعۀ بین‌المللی برای تأمین صلح و امنیت، بهبود و پیشرفت همکاری و ساختن یک جامعه با آیندۀ مشترک در فضای سایبری را می‌طلبد.

به گزارش شماران سیستم به نقل از کامپیوتر ویکلی، این استراتژی، هجده ماه بعد از توافق نخست وزیر چین و رییس جمهور ایالات متحده، منتشر شد.
در این توافق که در واقع تلاشی برای جلوگیری از افزایش تنش بین کشورها در فضای سایبری بود، قرار بر این شد که هیچ‌کدام از دو طرف، از سرقت سایبری مالکیت معنوی حمایت و پشتیبانی نکند.

2

 

چین در حال حاضر در صدد است جامعۀ بین‌المللی را تشویق کند تا برای افزایش گفت‌وگو و همکاری‌ها گرد هم آیند و یک فضای سایبری صلح‌آمیز، منضبط، امن، باز، مبتنی بر همکاری و همچنین یک سیستم حاکمیت اینترنت جهانی چندجانبه، دموکراتیک و شفاف تشکیل دهند.

گفتنی است این سند به افزایش جرائم سایبری و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها با سوءاستفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات و فعالیت‌های عظیم نظارت سایبری اشاره می‌کند.
در سند مورد بحث، در ضمن درخواست برای تشکیل یک سیستم حاکمیت جهانی مبتنی بر قانون در فضای سایبری، آمده است که فقدان قوانین کلی بین‌المللی در فضای سایبری که رفتار تمام اشخاص را به شکلی مؤثر، تحت کنترل دارد، مانع از توسعه و پیشرفت فضای مذکور می‌شود.

چین اعلام کرد که این استراتژی از اصول صلح، حق حاکمیت و منافع مشترک در مبادلات و همکاری‌های جهانی در فضای سایبری حمایت می‌کند.
این استراتژی، باعث مخالفت با خشونت و پرخاشگری، جلوگیری از نژادپرستی و درگیری در فضای مجازی شده و بر حل و فصل اختلافات به شیوۀ صلح‌آمیز تأکید می‌کند.
 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *