یک سال است که ویندوز 7 پشتیبانی ندارد ولی هنوز میلیون‌ها نفر آنرا ارتقاء نداده‌اند

شماران سیستم –  بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که مالکان حدود 200 میلیون PC در سراسر جهان بدون توجه به پایان این سررسید به استفاده از OS محبوبشان ادامه خواهند داد.

مایکروسافت رسما از آغاز سال 2020 پشتیبانیش از ویندوز 7، که زمانی سیستم عامل پرچمدارش بود، را پایان داد. اما اکنون در آغاز سال 2021 هنوز تعداد بسیاری از کاربران ویندوز 7 به این OS بدون پشتیبانی وفادار مانده‌اند. ویندوز 7 هنوز نمرده است.

 

به گزارش شماران سیستم به نقل ZDNet، در سال گذشته، و در آستانه پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز 7، بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که مالکان حدود 200 میلیون PC در سراسر جهان بدون توجه به پایان این سررسید به استفاده از OS محبوبشان ادامه خواهند داد.

داده‌های برگرفته از برنامه آنالیز دیجیتال دولت آمریکا بر اساس تعداد بازدیدها از وب‌سایت‌های آمریکایی نشان می‌دهد که در دسامبر 2020 هنوز حدود 8.5% از بازدیدها با استفاده از ویندوز 7 بوده است (87.8% با ویندوز 10 و 3.4% با انواع ویندوز 8، و ویندوز XP هم تقریبا محو شده است).

در عین حال آمارهای موسسه NetMarketShare گویای 21.7% و آمارهای جهانی StatCounter نشانگر 17.7% استفاده از ویندوز 7 در سطح جهان است.

win7microsoft

تبدیل این درصدها به عدد نهایی کاربران کار ساده‌ای نیست، چون از تعداد کل کامپیوترهای شخصی فعال اطلاعی در دست نیست.

شرکت مایکروسافت سال‌هاست که اعلام می‌کند پایگاه کاربری ویندوز 1 و نیم میلیارد نفر است، ولی تخمین‌ها نشان می‌دهد که تعداد کامپیوترهای شخصی ویندوزی به مراتب کمتر از این عدد است، حتی با وجود موج اخیر هجوم به سمت خرید PC ناشی از شیوع کووید-19. اما با فرض همان عدد هم روشن است که دست‌کم 100 میلیون PC همچنان با ویندوز 7 کار می‌کنند.

برخی از این کاربران همچنان به مایکروسافت برای دریافت آپدیت‌های امنیتی پول می‌پردازند، هرچند که روشن نیست چه تعداد از آنها مشترک برنامه تمدید به‌روزرسانی امنیتی (Extended Security Update) هستند. و این دسته از مصرف‌کنندگان با فشار بیشتری برای ارتقاء در سال 2021 مواجه خواهند شد، چرا که هزینه این آپدیت‌ها قرار است دو برابر شود.

  

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *