IBMکوچک‌ترین جلد مجله جهان را چاپ کرد

IBMکوچک‌ترین جلد مجله جهان را چاپ کرد
شماران سیستم – این میکرو مجله باز تولید جلد نشریه National Geographic Kidsمی‌شود که در مارس 2014 به چاپ رسید و با اندازه 11 در 14 میکرو متر چندین برابر کوچکتر از یک دانه نمک بود.
 

شرکت IBM در “فستیوال مهندسی و علوم آمریکا” که در شهر واشنگتن برگزار شده بود از کوچک‌ترین جلد مجله در جهان رونمایی کرد و این اتفاق توسط نمایندگان کتاب جهانی گینس به ثبت رسید.

به گزارش شماران سستم، این میکرو مجله بازتولید جلد نشریه National Geographic Kids می‌شود که در مارس ۲۰۱۴ به چاپ رسید و با اندازه ۱۱ در ۱۴ میکرومتر چندین برابر کوچک‌تر از یک دانه نمک بود.

شرکت IBM دلیل خود را از چاپ این مجله در اندازه میکرومتر پتانسیل‌های موجود در فناوری‌های نانو اعلام کرد و توضیح داد که با این فناوری‌ها می‌توان دنیا را متحول کرد.

اندازه جلد مجله‌ چاپ شده توسط محققان شرکت IBM به قدری کوچک است که اگر ۲ هزار عدد از آنها کنار یکدیگر قرار بگیرند با اندازه یک دانه کوچک نمک برابری می‌کند.

این اتفاق بزرگ بخشی از تلاش IBM در راستای محقق شدن قانون مور(Moore) محسوب می‌شود و بر اساس این قانون گفته شده است که تعداد ترانزیستورهای موجود روی یک تراشه واحد هر دو سال دو برابر می‌شود.
93292

این قانون طی چند دهه گذشته کاملا درست بوده است که البته IBM هم اعلام کرد هرچه تراشه‌ها کوچک‌تر می‌شوند به محدودیت‌های بیشتر و پایان ماجرای قانون مور نزدیک‌تر می‌شویم.

شرکت IBM با ثبت این رکورد جدید سعی کرد برای ساخت تراشه‌ها مواد جدید را جایگزین سیلیکون کند تا ضمن کاهش هزینه‌ها، قابلیت‌های محصولات الکترونیکی افزایش یابد.

شرکت IBM هم‌اکنون در حال ساخت تراشه‌های ارزان‌تر، سریع‌تر و کوچکتر نسبت به مدل‌های کنونی است که به اندازه ۳۰ نانومتر ساخته می‌شود.
بد نیست بدانید که هر نانومتر ۸۰ هزار برابر کوچک‌تر از قطر موی انسان است.

93293

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *