نرم افزار قیمت تمام شده

نرم افزار قیمت تمام شده

مقدمه

بررسی‌های سال‌های اخیر نشان می‌دهد که حسابداری مدیریت و به‌طور خاص مسئله کاهش قیمت تمام ‌شده از چالش‌های اصلی پیش روی مدیران است. درواقع حسابداری قیمت تمام ‌شده یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می‌باشد. مدیران با استفاده از حسابداری قیمت تمام شده ، قیمت تمام ‌شده تولیدات را محاسبه و بر روی هزینه‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه‌های تولید کنترل می‌نمایند. لذا قیمت تمام ‌شده نادرست موجب تصمیم‌گیری‌های نادرست در حوزه‌های ارزیابی عملكرد مالی دستگاه‌ها، تخصیص منابع، تعیین قیمت و تعرفه كالا و خدمات می‌شود.
بدون شک در دوران بحران‌های ناشی از تحریم‌های اقتصادی، سازمان‌هایی بقای خود را حفظ خواهند نمود که با مدیریت صحیح و کارآمد، قیمت تمام ‌شده محصولات و خدمات خود را کاهش داده و مشتریان خود را حفظ نمایند. لذا کلیه سازمان‌ها و شرکت‌ها در تلاش هستند تا قیمت تمام ‌شده محصولات و خدمات خود را کاهش داده تا در بازارهای رقابتی سهم بیشتری از بازار را نصیب خود نمایند.
با توجه به آنکه مواد اولیه یکی از عوامل مهم در محاسبه قیمت تمام ‌شده می‌باشد و تأمین به‌موقع و ثبات هزینه مواد اولیه در ایران به دلایل اقتصادی حاکم، دستخوش تغییرات ناگهانی و محسوسی است لذا بسیاری از واحدهای تولیدی با مشکلات جدی مواجه‌اند. در چنین شرایطی، علا رقم محاسبه قیمت تمام ‌شده محصولات، پیش‌بینی قیمت تمام ‌شده محصولات قبل از تولید نیز می‌تواند به‌عنوان کلیدی‌ترین ابزار تصمیم‌گیری مدیران صنایع تولیدی به شمار آید.
با در اختیار داشتن نرم‌ افزار قیمت تمام ‌شده مدیران به‌راحتی و در کوتاه‌ترین زمان می‌توانند به اطلاعات صحیح و به‌موقع منابع تولید خود دستیابی داشته و بر اساس این اطلاعات نسبت به انتخاب محصول، انتخاب بازار، قیمت پیشنهادی و ارزیابی سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و… تصمیم‌گیری نموده و به‌راحتی هرگونه فشار اقتصادی را پشت سر گذارند.
نرم‌ افزار قیمت تمام ‌شده ارائه‌شده توسط شرکت شماران سیستم اولین نرم‌ افزار قیمت تمام ‌شده در ایران است که به‌صورت بسته نرم‌افزاری آماده به شرکت‌های تولیدی عرضه‌شده و این نرم‌افزار قادر است قیمت تمام ‌شده محصولات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بر مبنای ثبت عملیات واقعی تولید محاسبه نماید.


حسابداری قیمت تمام ‌شده
حسابداری قیمت تمام ‌شده به‌طورکلی با تولید اطلاعات مرتبط با هزینه‌ها برای مقاصد گوناگون سروکار دارد. دامنه این مقاصد بسیار گسترده است و از تعیین قیمت تمام ‌شده تولید فراورده‌ها به‌منظور تهیه صورت‌های مالی و مقاصد مالیاتی آغاز و به ارزیابی عملکرد قسمت‌ها و مدیریت‌های مختلف واحدهای اقتصادی کشیده می‌شود و تا پیش‌بینی هزینه‌ها و درآمدها در جهت پشتیبانی از تصمیم‌گیری‌های گوناگون ادامه می‎یابد.
حسابداری قیمت تمام ‌شده به‌عنوان یک‌رشته از رویه‌ها و قواعد منظم برای ثبت و گزارش کردن اندازه‌گیری‌های مرتبط با هزینه‌های ساخت کالا و ارائه خدمات به شکل تفصیلی، تعریف‌شده است. درواقع، حسابداری قیمت تمام ‌شده شامل شبکه‌ای از مفاهیم، روش‌ها و تکنیک‌هایی است که برای شناسایی، اندازه‌گیری، طبقه‌بندی، تخصیص، تجمیع و گزارش کردن هزینه‌ها و مقایسه آن‌ها با استانداردها و بودجه‌ها بکار برده می‌شود.
مقايسه حسابداري مالي و حسابداري قیمت تمام شده
حسابداري مالي وظيفه تهيه گزارش وضعيت مالي و درواقع صورت سود و زيان، ترازنامه و صورت گردش وجوه نقد را به عهده دارد و بيان مي‌كند كه در طول دوره مالي چه نتايجي حاصل‌شده است؛ اما حسابداري قیمت تمام شده در كنار حسابداري مالي گزارش‌هایی از جزیيات توليد و مراكز ايجاد هزينه ارائه مي‌دهد و به‌صورت دقيق‌تر مقدار مصرف مواد، ميزان توليد، ساعات كار انجام‌شده و هزينه‌هاي ساير عوامل توليد را در اختيار مديريت قرار می‌دهد تا بر اساس اين اطلاعات و گزارشات مديريت تصميم‌گيري، كنترل و برنامه‌ريزي كند.

حسابداری قیمت تمام شده حسابداری مالی مبنای مقایسه
داخلی خارجی استفاده‌کنندگان
مقررات غیرمستقیم مقررات صریح و مستقیم محدودیت‌ها
اطلاعات مالی واقعی، پیش‌بینی و برآوردها اطلاعات مالی واقعی مبنای ارزش‌گذاری
بر اساس نیاز مدیریت حداقل سالی یک‌بار زمان تهیه گزارش
یک بخش معین یا واحد شرکت کل شرکت دامنه شمول

چرخه يا شكل كلي حسابداري قیمت تمام ‌شده كه به‌صورت گزارش ارائه مي‌شود شامل 5 بخش زیر است:
 مواد مستقيم كه اطلاعاتي در ارتباط با مواد مصرف‌شده ارائه مي‌دهد.
 دستمزد مستقيم كه اطلاعاتي را در ارتباط هزينه حقوق كارگران خط توليد ارائه مي‌دهد.
 هزينه‌هاي سربار توليد كه اطلاعاتي را در ارتباط با ساير هزينه‌هاي توليد ارائه مي‌دهد.
 كالاي در جريان ساخت
 كالاي ساخته‌شده (محصول)
عوامل تشکیل‌دهنده قیمت تمام ‌شده کالای ساخته‌شده (محصول)
عوامل تشکیل‌دهنده هزينه‌هاي توليد عبارتند از:
 مواد مستقيم
 كار مستقيم
 سربار كارخانه
– هزينه مواد غیرمستقیم
– هزينه كار غیرمستقیم
– سوخت و روشنايي، بيمه، استهلاك، تعميرات، حق نوبت‌کاری، حق اضافه‌کاری، اوقات تلف‌شده‌ی عادي و…
 نیم ساخته اول دوره
 نیم ساخته پایان دوره
به هزينه‌هايي مانند هزينه‌هاي اداري، توزيع و فروش هزينه‌هاي تحقيق و توسعه كه به‌صورت دوره‌اي انجام مي‌شوند، هزينه‌هاي دوره گفته مي‌شود كه هزينه‌هاي دوره جز قیمت تمام ‌شده محصول منظور نمي‌شوند.
قیمت تمام ‌شده محصول به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:
” قیمت تمام ‌شده محصول = مواد مستقيم + كار مستقيم + سربار كارخانه+ نیم‌ساخته اول دوره – نیم‌ساخته پایان دوره”

 

نتیجه‌گیری:
نرم‌ افزار قیمت تمام ‌شده ارائه‌شده توسط شرکت شماران سیستم اولین نرم‌ افزار قیمت تمام ‌شده در ایران است که به‌صورت بسته نرم‌افزاری آماده به شرکت‌های تولیدی عرضه‌شده و این نرم‌افزار قادر است قیمت تمام ‌شده محصولات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بر مبنای ثبت عملیات واقعی تولید محاسبه نماید مبانی ارائه‌شده بخشی از مفاهیمی می‌باشد که در نرم‌ افزار قیمت تمام ‌شده شماران سیستم ارائه‌شده است که با توجه به سابقه شماران سیستم در آشنایی مفاهیم حسابداری و حسابرسی کاملاً منطبق با استانداردهای این حوزه می‌باشد.

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *