مصاحبه مدیر عامل شماران با روزنامه اطلاعات فناوران

رییس کمیسیون بین‎الملل سازمان نظام صنفی رایانه‎ای:
سازمان در مورد الکامپ چابک عمل نمی‎کند

رییس کمیسیون بین‎الملل سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور با انتقاد از اینکه اعضای شورای مرکزی سازمان در خصوص مسایل و مشکلات مربوط به الکامپ عملکرد سریعی ندارند، گفت: این کمیسیون بلافاصله پس از الکامپ بیستم طرحی را برای برگزاری هرچه با شکوه‌تر الکامپ بیست و یکم آماده کرد و به تصویب رساند که کماکان شورای مرکزی سازمان در مورد آن نظری نداده است.

فناوران- فرهاد الیشایی با بیان اینکه روزها از پس هم می‌گذرد و سازمان دوباره فرصت را در این زمینه از دست می‌دهد، افزود: موضوع الکامپ بسیار مهم است و با توجه به اینکه روابط بین‌الملل تسهیل شده و بازرگانان تجاری کشورها به ایران می‌آیند باید سعی کنیم امسال نمایشگاهی در شان صنف فناوری اطلاعات کشور برگزار شود.
 ادغام الکامپ و هفته ICT پارسی زبانان
الیشایی در مورد طرحی که در کمیسیون امور بین‌الملل نصر کشور به تصویب رسید، گفت: در این طرح به نقش بین‌المللی الکامپ توجه بسیاری شده است و پیشنهاد داده‌ایم که هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان Persian ICT Week با الکامپ همزمان برگزار شود.
وی در مورد همایش هفته ictپارسی زبانان گفت: این همایش با همکاری سازمان نظام صفی رایانه‌‌ای کشور و انجمن تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای عرب (اجمع) ، در روزهای 8 و 9 شهریور ماه سال گذشته در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد که مورد استقبال زیادی قرار گرفت.
وی افزود: در فضای کنونی با کم شدن مناقشات دنیا علیه ایران، هیات‌های تجاری گروه گروه به کشور می‌آیند و ما باید از این فرصت استفاده کنیم.
رییس کمیسیون امور بین‌الملل سازمان تاکید کرد: اگر این طرح مورد موافقت قرار گیرد کمیسیون بلافاصله بر روی جزییات آن برنامه‌ریزی خواهد کرد.
فرصت سوزی شورای مرکزی
الیشایی همچنین با انتقاد از اینکه شورای مرکزی در مورد الکامپ فرصت‌سوزی می‌کند، گفت: با وجودی که این طرح از زمستان پارسال ارایه شده، هنوز هیچ نظری روی آن نداده‌اند. در صورتی‌که تا چشم برهم بزنیم زمان برگزاری الکامپ 21 می‌رسد.
وی تصریح کرد: اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند قطعا نامه‌ای به شورای مرکزی نوشته و مراتب اعتراض خود را اعلام خواهم کرد.
رییس کمیسیون بین‌الملل نصر کشور تاکید کرد: حداقل باید 7 ماه قبل از برگزاری الکامپ طرح به سازمان فناوری اطلاعات ارایه شود تا بر روی آن کار صورت گیرد.
وی با بیان اینکه در وقت کم نمی‌توان آنطور که باید برای مهم‌ترین رویداد صنف برنامه‌ریزی کرد: گفت: متاسفانه تا اینجای کار سازمان به هیچ وجه چابک عمل نکرده است و اگر بگذاریم تصمیم‌گیری‌ها را در روزهای نزدیک به نمایشگاه انجام دهیم قطعا الکامپ را از دست خواهیم داد. به گفته الیشایی، معمولا دو هفته مانده به تاریخ برگزاری الکامپ صنف یادشان می‌افتد نمایشگاهی وجود دارد و به تکاپو می‌افتند. در حالیکه برگزاری نمایشگاهی باکیفیت برنامه‌ریزی بلندمدت می‌خواهد.
فقدان ادغام الکامپ و تلکام در سال جاری
الیشایی همچنین با بیان اینکه پیشنهاد شده است امسال الکامپ و تلکام باهم ادغام نشوند، گفت: سال گذشته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کردند که این دو نمایشگاه باهم ادغام خواهند شد که با توجه به وسعت هر دو نمایشگاه بهتر است این کار را به دو سال دیگر موکول کنیم.
وی افزود: ادغام طرح درازمدتی است که باید روی آن کار کارشناسی صورت گیرد. در عین حال موانع قانونی زیادی نیز دارد به طور مثال شرکت مجری قراردادی سه ساله با شرکت سهامی نمایشگاه‌ها برای برگزاری تلکام دارد.
مذاکرات سازمان فناوری اطلاعات
رییس کمیسیون بین‌الملل نصر کشور در خصوص رایزنی‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی گفت: اکثر مذاکرات از کانال سازمان فناوری اطلاعات صورت گرفت و سال گذشته نیز بسیار خوب پیش بردند.
وی افزود: اکنون شرایط برای اینکه نصر کشور نمایشگاه را برگزار کند، وجود دارد اما اگر خوب در این رابطه عمل نکنیم قطعا گروه‌های دیگری پا به میدان می‌گذارند. الیشایی تاکید کرد: هدف سازمان از برگزاری الکامپ فقط باید افزایش سطح کیفی و کمی آن باشد و شرایطی را فراهم کند که الکامپ از وضعیت فعلی خارج شود و مورد توجه برندهای مطرح قرار گیرد.
الکامپ در حد نمایشگاهی محلی
الیشایی همچنین با بیان اینکه نمایشگاه الکامپ پس از 20 دوره برگزاری هنوز در حد نمایشگاه محلی برگزار می‌شود، گفت: به هیچ وجه سطح کیفی نمایشگاه قابل قبول نیست و نمایشگاه تبدیل به محلی برای فروش سی دی شده است.وی افزود: برگزارکنندگان نمایشگاه به کیفیت آن اهمیت نمی‌دهند به همین دلیل اکثر فعالان صنف فناوری اطلاعات خودشان را کنار کشیده و در این نمایشگاه شرکت نمی‌کنند. وی اضافه کرد: متاسفانه آنقدر سطح الکامپ پایین آمده است که از آن به عنوان نمایشگاه سی‌دی فروش‌ها یاد می‎شود. 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *