آغاز تولید تراشه‌های DDR5

شماران سیستم – تراشه‌های DDR5 نسبت به مدل DDR4 تراکم بالاتری دارند و ظرفیت آنها بر مبنای گیگابایت افزایش یافته است.

 

با وجود آنکه پیش‌بینی شده بود که خانواده تراشه‌های حافظه‌ای DDR به عمر خود پایان داده‌اند، به زودی نسل جدید این محصول روانه بازار می‌شود.

به گزارش شماران سیستم به نقل از پی‌سی‌ورلد، سازمان استانداردسازی تراشه‌های حافظه‌ای موسوم به JEDEC در آخرین بیانیه رسمی خود توضیح داد توسعه تراشه حافظه‌ای DDR5 DRAM به پایان رسیده است و پیش‌بینی می‌شود تولید این محصول از سال آینده آغاز شود.

تراشه DDR5 نسل بعدی تراشه‌های کنونی DDR4 محسوب می‌شود که هم‌اکنون در رایانه‌های شخصی و سرورها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
همچنین تراشه‌های DDR5 نسبت به مدل کنونی دو برابر سریع‌تر هستند و انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

ضمنا از نظر فنی، تراشه‌های DDR5 همچنین نسبت به مدل DDR4 تراکم بالاتری دارند و ظرفیت آنها بر مبنای گیگابایت افزایش یافته است.

6

 

شایان ذکر است که کارشناسان پیش‌بینی نمی‌کردند تراشه‌های DDR5 روانه بازار شوند و توسعه این فناوری به گونه‌ای پیش رفته بود که DDR4 آخرین نسل از این خانواده محسوب می‌شد. با این وجود رایانه‌های شخصی و سرورها طی چند سال اخیر پیشرفت چندانی نکردند و به همین خاطر نتیجه بر آن شد که DDR5 می‌تواند مفید واقع شود.

هنوز به درستی مشخص نشده است این تراشه حافظه‌ای از چه زمانی وارد بازار می‌شود. با این وجود محصول یاد شده مانند مدل DDR4 در مرحله نخست برای سرورها عرضه می‌شود و پس از گذشت مدتی همراه با رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ‌های جدید به دست کاربران می‌رسد.
 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *