انتشار اطلاعات محرمانه کاربران عادیت وسط ویکی‌لیکس

شماران سیستم – ویکی‌لیکس اطلاعات شخصی مربوط به صدها کاربر عادی در سطح جهان را افشا کرده است.
 

سایت ویکی‌لیکس اطلاعات مربوط به کارت‌های اعتباری، پزشکی، نشانی‌های شخصی و دیگر اطلاعات افراد مختلف در سطح جهان را منتشر کرده است.

به گزارش شماران سیستم به نقل از آسوشیتدپرس، اسناد در معرض گذاشته شده، شامل مجموعه‌ای از اطلاعات حساس مربوط به شهروندانی است که در بسیاری از موارد آماج حملات دوره‌ای این سازمان افشاگر نبوده‌اند. گفته می‌شود ویکی‌لیکس دارای یک پایگاه اطلاعاتی شامل بیش از نیم‌میلیون سند است که دربردارنده اطلاعات مختلفی است؛ از ایمیل‌های کمیته ملی دموکراتیک در ایالات متحده گرفته تا پرونده‌های مربوط به وزارت خارجه عربستان سعودی و نیز اطلاعاتی در مورد دولت ترکیه.

اکنون برهه بسیار حساسی برای ویکی‌لیکس است و این افشاگری علیه ویکی‌لیکس در زمانی منتشر می‌شود که جنجال بر سر انتشار ایمیل‌های کمیته ملی دموکراتیک ایالات متحده بالا گرفته و این احتمال وجود دارد که این حملات از سوی هکرهای برخوردار از پشتیبانی روسیه صورت گرفته باشند؛ و اداره اطلاعاتی فدرال در ایالات متحده نیز سرگرم بررسی این مورد است.

ژولیان آسانژ شخصی است که رهبری ویکی‌لیکس را برعهده دارد و سال‌هاست در سفارتخانه کشور اکوادر در لندن نگهداری می‌شود تا از بازگردانی وی به سوئد یعنی جایی که به اتهام اخلاقی تحت تعقیب است، جلوگیری به‌عمل بیاید.

در عین حال، تیم بررسی‌کننده این گزارش علیه ویکی‌لیکس، متوجه اطلاعات مربوط به عربستان سعودی شده است که شامل ۱۲۴ پرونده پزشکی، اطلاعات خصوصی در مورد پناهجویان، کودکان بیمار و بیماران روانی این کشور است. پزشکی که در شهر عمان (پایتخت کشور اردن) مشغول به کار است، به آسوشییتدپرس گفته است که اطلاعات پزشکی یکی از بیماران سرطان مغز وی، از سوی ویکی‌لیکس منتشر شده است.
گفته می‌شود اسناد منتشر شده، شامل ۵۰۰ گذرنامه، اسناد مربوط به هویت، دانشگاه یا اشتغال مربوط به بایگانی وزارتخانه سعودی بوده است. منتقدان می‌گویند این موارد نشان‌دهنده رفتار بی‌دقت و حتی جسورانه ویکی‌لیکس است.

گفتنی است این سازمان همواره به نقش خود به‌عنوان قهرمان حقوق حریم خصوصی و تلاش برای شفاف‌سازی اقدامات دولتی بالیده و هدف خود را محافظت از افراد آسیب‌پذیر در برابر دولت‌هایی دانسته که از قوانین بین‌المللی تخطی می‌کنند.

این در حالی است که برخی از بزرگترین پشتیبانان بین‌المللی ویکی‌لیکس می‌گویند این سازمان با انتشار اطلاعات خصوصی شهروندان، به اعتبار خود لطمه وارد کرده است.
 

 
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *