روسیه گوگل را به خاطر نصب برنامه‌ها روی اندروید 6.75 میلیون دلار جریمه کرد

شماران سیستم – این تصمیم و رأی دادگاه یک پیام بارز با خود دارد و نشان‌دهنده دشمنی فزاینده اروپا نسبت به گوگل است.

گوگل به‌خاطر در پیش گرفتن رویة انحصاری در خصوص برنامه‌های خود از سوی روسیه به پرداخت ۶.۷۵ جریمه محکوم شده است. گفته می‌شود گوگل از سازندگان گوشی‌های هوشمند خواسته است برنامه‌های خود را روی وسایل اندرویدی پیش‌نصب نمایند.

به گزارش شماران سیستم به نقل از TheVerge، بیشتر گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها در روسیه سیستم عامل اندروید را اجرا می‌کنند و موتور جست‌وجو در این کشور با نام Yandex که رقیب گوگل محسوب می‌شود، در سال گذشته علیه این شرکت امریکایی به دادگاه شکایت کرد. یاندکس مدعی شد که گوگل از موقعیت و جایگاه خود، سوءاستفاده می‌کند.
البته مبلغ جریمه به خودی خود گزاف نیست و بنابر نظر مؤسسه تحلیلی Recode، از درآمد یک ساعت این غول جست‌وجو نیز کمتر است؛ اما این تصمیم و رأی دادگاه یک پیام بارز با خود دارد و نشان‌دهنده دشمنی فزاینده اروپا نسبت به گوگل است.

گفتنی است یکی از شکایت‌های کنونی در خصوص انحصار نرم‌افزاری که توسط اتحادیه اروپا علیه گوگل مطرح شده است نیز بر همین مسئله تمرکز دارد؛ یعنی متهم ساختن این شرکت در خصوص سوءاستفاده از موقعیت پیشتاز آن در بازار. در واقع در سایر کشورهای اروپایی نیز گوگل متهم است که سازندگان وسایل اندرویدی را مجبور می‌سازد خدمات گوگل را روی آنها پیش‌نصب نمایند
اما روسیه –برخلافسایرنواحیاروپا–رقیبیبرایگوگلداردوگفتهمی‌شود شرکت یاندکس نزدیک به ۶۰ درصد از بازار جست‌وجو در کشور روسیه را در اختیار خود دارد. با این وجود و با توجه به روند کنونی و روبه‌فزونی استفاده از وسایل سیار و موبایل، این شرکت روسی نگران است که گوگل سهمی از بازار آیندة جست‌وجو برای آن باقی نگذارد.

البته دادگاه ضدانحصار در روسیه (FAS) همین الآن هم در پی به دام انداختن طعمه بعدی خودش است. در واقع این دادگاه پرونده‌ای علیه اپل تشکیل داده مبنی بر اینکه این شرکت در تثبیت قیمت آی‌فون‌های مدل 6S و 6S Plus در روسیه، سهیم بوده است.
این آژانس حقوقی مدعی است پس از آنکه این گوشی‌ها در اکتبر (آبان) سال گذشته به بازار روسیه راه یافتند، قیمت‌هایی که اپل و شانزده فروشندة دیگر، این محصولات را عرضه می‌کردند، برای مدت‌زمان طولانی ثابت ماندند.

این مؤسسه در بیانیه خود چنین اظهار داشته است: «آژانس FAS معتقد است که چنین اتفاقی می‌تواند نتیجه تبانی شرکت‌های مرتبط با اپل، و نیز خرده‌فروشان روسی در ثابت نگه داشتن قیمت‌ها باشد.»
 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *