ویندوز 10 به زودی قادر به اجرای مستقیم GUI لینوکس خواهد بود

شماران سیستم – امروز، مایکروسافت مدعیست که عاشق لینوکس و منبع باز است، دو چیزی که این شرکت کمر همت را به نابودی آنها به هر طریق ممکن بسته بود

در گذشته‌ای نه چندان دور، استیو بالمر، مدیر عامل پیشین شرکت مایکروسافت، لینوکس را یک سرطان می‌دانست. اما امروز، مایکروسافت مدعیست که عاشق لینوکس و منبع باز است؛ دو چیزی که این شرکت کمر همت را به نابودی آنها به هر طریق ممکن بسته بود (و برخی هنوز بر این باورند که پشت صحنه همچنان برای این هدف تلاش می‌کند).

مایکروسافت، از تملک گیت‌هاب تا «ویندوز ساب‌سیستم برای لینوکس (WSL)»، در حال افزایش تلاش‌هایش برای جذب توسعه‌ دهندگان لینوکس و منبع‌باز بوده، و اخیرا یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اعلامیه‌هایش را درباره این موضوع منتشر کرد .

 

به گزارش شماران سیستم به نقل از اسلش‌گیر، در سال 2016، کمپانی مایکروسافت در اقدامی غیرقابل تصور WSL را عرضه کرد که می‌توانست برای توسعه‌دهندگان لینوکس، به ویژه توسعه‌دهندگان وب و مدیران سیستم، این امکان را فراهم بیاورد که کار لینوکس‌محورشان را بدون نیاز به ترک ویندوز انجام دهند.

با توجه به هدف اولیه و مخاطبان هدف آن، جای شگفتی نبود که پیاده‌سازی این ابزار فقط برای پشتیبانی از برنامه‌های لینوکس خط فرمان غیرگرافیکی طراحی شده بود.

غیرمنتظره نیست که توسعه‌دهندگان لینوکس همچنین راهکارهای موقتی طرف ثالث را برای اجرای اپ‌های GUI مطلوبشان یا حتی دسکتاپ‌های لینوکس کاملا گرافیکی یافتند.اکنون دیگر نیاز نیست به آن راهکارهای موقتی متکی باشند. مایکروسافت اعلام کرده است که WSL به زودی از اجرای مستقیم اپ‌های GUI لینوکس بدون نیاز به استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای طرف ثالث پشتیبانی خواهد کرد.

بخشی از این به خاطر بهبودها در WSL است که از سخت‌افزار گرافیکی مدرن برای سناریوهای مختلف، از جمله یادگیری ماشین و توسعه AI، بهره‌گیری کرده است.

 gui

در عمل، این می‌توان بدان معنا باشد که توسعه‌دهندگان لینوکس قادر به استفاده از ابزارهای توسعه نرم‌افزار GUI مطلوبشان یا حتی توسعه اپ‌های GUI لینوکس درون ویندوز خواهند بود.

البته، این همچنین سبب خواهد شد تا دیگر دلایل چندانی برای بوت در یک سیستم لینوکس برای آن اهداف نداشته باشند.

این پیشکشی برای کاربران و توسعه‌دهندگان لینوکس تنها یک مورد از رشته‌ای از اعلامیه‌های توسعه‌محور از کنفرانس آنلاین BUILD 2020 مایکروسافت است.

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *