صورت های مالی

نرم‌افزار صورت‌های مالی مانند قله‌ی کوه یخ است …جان ای تریسی
درواقع تنها بخش قابل رویت آن نوک آن است و زیر آن بخش عظیمی از دفترداری، روش‌های حسابداری و تصمیمات مربوط به گزارش‌های مالی نهفته است.
اهداف اصلی حسابداری، ارائه اطلاعات لازم و مفید برای تصمیم‌گیری صحیح سرمایه‌گذاران و اعتباردهندگان فعلی، احتمالی و سایر اشخاص ذینفع در امور مالی و اقتصادی است.
اطلاعاتی که به فرآیند حسابداری وارد و درنهایت به شکل گزارشات متعدد ارائه می‌شود و هنگامی می‌تواند استفاده‌کنندگان مبذول را در تصمیم‌گیری‌های منطقی و معقول یاری دهد که از خصوصیات و ویژگی‌های کیفی مشخصی برخورد باشد.
مدیران موسسه تجاری و صاحبان سرمایه نیازمند درک گسترده‌ای از روابط مالی‌می باشندو حیات یک سازمان می‌تواند در صورت‌های مالی یک سازمان و تحلیل‌های مربوط به آن آشکار گردد و به همین دلیل این اطلاعات می‌بایست در زمان مشخص آماده گردد تا در تصمیم‌گیری، مفید باشد.
زمان مشخص بدین معنی است که اطلاعات حسابداری در زمان مناسب در دسترس استفاده‌کنندگان قرار گیرد؛ زیرا بسیاری از انواع اطلاعات به‌ویژه اطلاعات مالی با گذشت زمان به‌سرعت ارزش و فایده خود را از دست می‌دهند.
در یک سیستم دستی و یا سیستمهای مکانیزه جزیره‌ای ثبت اطلاعات در دفاتر، کنترل آن و سپس انتقال آن به‌صورت‌های مالی همیشه دارای تاخیراتی است که حتی اگر قابل ‌اعتماد و استناد باشند برای کنترل و اعمال نظارت بر عملیات‌ مالی قابل استفاده می‌باشد، ولی مفید نخواهد بود.
اطلاعات صورت‌های مالی در صورتی در تصمیم‌گیری مفید خواهد بود که علاوه بر مستند بودن، قابل‌رسیدگی، قابل‌اعتماد و به‌موقع باشد.
هرکدام از ویژگی‌های فوق در بهترین سیستم دستی و حتی سیستمهای مکانیزه غیر یکپارچه به سختی قابل‌اجرا خواهد بود.
در یک سیستم حسابداری دستی و مکانیزه جزیره‌ای بیشتر زمان صرف جمع‌آوری، ثبت و طبقه‌بندی اطلاعات می‌گردد و این در صورتی است که سیستم حسابداری وظایف مهم‌تری مثل تلخیص و گزارش‌گیری نیز بر عهده خواهد داشت.
درصورتی‌که در سیستم یکپارچه با استفاده از پایگاه داده متمرکز می‌تواند در زمان ثبت عملیات بر اساس یک الگوریتم هوشمند سند مالی هر عملیات ثبت و همزمان تلخیص و گزارش‌گیری صورت می‌پذیرد.
استفاده از یک پایگاه داده متمرکز در نرم‌افزارهای یکپارچه این امکان را ایجاد می‌نماید به‌محض ثبت‌اسناد مالی پس از کسب تایید و تصویب‌های مربوطه انعکاس آن در صورت‌های مالی صورت گیرد و علاوه برداشتن ویژگی‌های مستند بودن، قابل‌اعتماد بودن، قابل‌رسیدگی و به‌موقع در اختیار ذینفعان قرار گیرد.
درواقع ضرورت پیاده‌سازی یک سیستم حسابداری در کلیه سازمان‌ها مشخص می‌باشد اما لازم به ذکر است است یک سیستم حسابداری کارآمد در یک سازمان می‌تواند اطلاعات بیشتری را در زمان کمتر در اختیار مدیران و صاحبان سرمایه قرار دهد.
در نرم‌افزار یکپارچه و جامع شماران سیستم این امکان را در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تا در یک محیط کاملاً یکپارچه ثبت روز به روز معاملات انجام و به‌صورت لحظه‌ای عملیات مالی ثبت گردد و در کنار تمام این مباحث تبت و صدور سند، اطلاعات در تمامی گزارش‌های مربوطه منعکس می‌گردد و به‌راحتی کارایی عملیات یک سازمان طی دوره‌های زمانی به دست خواهد آمد.
نرم‌افزار صورت‌های مالی شماران سیستم که صورت پارامتریک طراحی‌شده است امکان تهیه گزارشات و صورت‌های مالی را به‌صورت کاملاً مکانیزه در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
کاربران می‌توانند صورت‌ها و نسبت‌های مالی مختلف را به‌دلخواه خود تعریف کرده و با ثبت هر رویداد مالی گزارشات مربوطه را دریافت نمایند.
استفاده از نرم‌افزار صورت‌های مالی شماران سیستم علاوه بر تهیه سریع و به‌موقع صورت‌های مالی این مزیت را دارد که این گزارش‌ها بر اساس فرمول نویسی توسط کاربر با دقت و صحت زیاد و پرسنل کم در مقایسه با سایر سیستم‌ها تهیه می‌گردد.
قابل‌اتکا و دقیق بودن یکی دیگر از ویژگی‌های نرم‌افزار صورت‌های مالی شماران سیستم می‌باشد.
 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *