تولید و کنترل تولید چیست؟

اصطلاح تولید به پردازش مواد خام یا قطعات، برای تولید کالای نهایی از طریق استفاده از ابزار، نیروی انسانی و ماشین آلات می گویند. تولید به شرکت ها اجازه می دهد تا محصولات نهایی را با هزینه ای بالاتر از ارزش مواد خامِ مورد استفاده بفروشند. در مقیاس بزرگ تر، امکان تولید انبوه کالاها با استفاده از فرایندهای خط مونتاژ و فناوری های پیشرفته وجود دارد. استفاده از تکنیک های تولید کارآمد، تولید کنندگان را قادر می سازد تا از صرفه جویی در مقیاس استفاده کنند و واحد های بیشتری را با هزینه کمتر تولید نمایند. در این مقاله با مفهوم تولید و کنترل تولید آشنا خواهیم شد.

تعاریف کلیدی

  • تولید فرآیند تبدیل مواد خام یا قطعات به کالاهای نهایی از طریق استفاده از ابزارها، نیروی انسانی و ماشین آلات می باشد.
  • انقلاب صنعتی منجر به تولید انبوه، تولید خط مونتاژ و استفاده از تکنیک ها برای تولید مقادیر بیشتر کالاها با هزینه کم شد.

اهمیت تولید و کنترل تولید

تولید بخش جدایی ناپذیر و عظیم از اقتصاد است که شامل پردازش و پالایش مواد خام و تبدیل آنها به محصولات نهایی می باشد. تبدیل این مواد خام به چیزی مفیدتر، ارزش افزوده را به همراه دارد. این ارزش افزوده، قیمت محصولات نهایی را افزایش می دهد و تولید را به بخشی بسیار سود آور از زنجیره کسب و کار تبدیل می کند. برخی از افراد در مهارت های مورد نیاز برای تولید کالا تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر، بودجه مورد نیاز کسب و کارها را برای خرید ابزار و مواد فراهم می کنند.

انواع تولید در صنعت

کارایی تولید و استفاده از نرم افزار تولید و کنترل تولید، می تواند منجر به بهره وری بالاتر و صرفه جویی در هزینه شود. تولید کنندگان می توانند برای بهبود وضعیت سازمان خود، کارهای زیر را انجام دهند:

  • بهبود کیفیت کار
  • بروز کردن تجهیزات و رویه ها
  • کاهش تعدیل
  • تعیین اهداف واقع بینانه
  • ساده کردن کانال های مصرف، زنجیره تامین و توزیع

انواع تولید در صنعت

نحوه تولید محصولات در طول زمان تغییر کرده است. مردم در طول تاریخ کالاهایی را با استفاده از مواد خام تولید می کردند که در موارد خاص نیز هنوز این کار را انجام می دهند. تولید دستی شامل استفاده از ابزارهای اساسی از طریق فرآیندهای سنتی تر است؛ این شکل از تولید اغلب با هنرهای تزئینی، تولید پارچه، چرم کاری و نجاری همراه است.

کسب و کارهای بزرگ تر از مکانیزاسیون برای تولید انبوه اقلام در مقیاس بزرگتر استفاده می کنند. این فرآیند شامل استفاده از ماشین آلات است، به این معنی که سرمایه انسانی بسیار کمی در فرایند تولید مورد نیاز است، اگرچه ممکن است به افراد بسیار ماهر برای کار و اطمینان از عملکرد صحیح ماشین آلات نیاز باشد.
در حالت کلی، تولید می تواند به چند دسته تقسیم بندی شود:

  • تولید افزودنی: این نوع تولید معمولا به عنوان چاپ سه بعدی شناخته می شود. این روش شامل استفاده از لایه هایی است که بر روی یکدیگر برای ایجاد اشکال و الگوها در یک فرایند سه بعدی ساخته می شوند.
  • ساخت پیشرفته: این روش شامل اشکال جدیدی از فناوری برای بهبود فرایند تولید است. شرکت ها می توانند برای ارائه خدمات بهتر به بازارهای هدف خود، ارزش بیشتر به مواد خام بدهند. استفاده از فناوری های جدیدتر، به ارائه سریعتر محصولات جدید و افزایش تولید کمک خواهد کرد.
  • ساخت قراردادی: این امر در صنعت تولید رایج است. شرکت ها برای برون سپاری برخی از فرایندهای تولیدی، وارد مشارکت و روابط تجاری با سایر شرکت ها می شوند. برای مثال، یک شرکت خودروسازی، ممکن است از شخص ثالثی برای ساخت قطعات مورد نیاز خود استفاده کند که به این نوع تولید، تولید قراردادی می گویند.

تاریخچه تولید و کنترل تولید مدرن

محصولات دست ساز قبل از انقلاب صنعتی، بر بازار مسلط بودند و در آن زمان مواد خام در حجم بالایی به محصولات نهایی تبدیل می شدند. توسعه موتورهای بخار و فناوری های جدیدتر، به شرکت ها این امکان را داد که از ماشین ها در فرایند تولید استفاده نمایند که این امر موجب کاهش نیاز به سرمایه انسانی شد و در عین حال حجم انبوه کالاهای قابل تولید را افزایش داد.

اهمیت تولید و کنترل تولید

تولید انبوه و تولید خط مونتاژ، به شرکت ها این امکان را می دهد تا قطعاتی بسازند که می توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند. این روش با کاهش نیاز به سفارشی سازی قطعات، موجب ساخته شدن راحت تر قطعات شد. استفاده از فناوری، موجب بهینه تر شدن تولید و کنترل تولید، و بیشتر شدن بهره وری کارکنان شده است.

اندازه گیری تولید در اقتصاد

اقتصاددانان و آماردانان دولتی، هنگام ارزیابی نقش تولید در اقتصاد، از نسبت های مختلفی استفاده می نمایند. به عنوان مثال، ارزش افزوده تولید (MVA) شاخصی است که بازده تولید یک اقتصاد را با اندازه کلی آن مقایسه می کنند که این معیار به صورت درصدی از تولید ناخالصی بیان می شوند.

مثال هایی از تولید و کنترل تولید

تولید لباس و پوشاک، فقط یک نمونه از مراحل و فرایندهای مختلف برای تبدیل شدن از مواد اولیه به کالاهای نهایی است. در این صنعت از مواد خام طبیعی و مواد مصنوعی، برای تولید لباس استفاده می شود؛ همچنین در تولید لباس شرکت ها ممکن است به نیروی انسانی و ماشین آلات برای تولید کالاهای خود نیاز داشته باشند که این نمونه فقط یک مثال از فرآیند تولید و کنترل تولید است. اگر به اطراف خود نگاه کنید، متوجه نمونه های زیادی خواهید شد.

مثال هایی از تولید و کنترل تولید

چگونگی محاسبه سربار تولید

سربار تولید به کل هزینه های غیر مستقیم ساخت اشاره دارد که شامل هر گونه هزینه مانند دستمزد کارکنان، استهلاک دارایی، اجاره و آب و برق می باشد. برای محاسبه سربار تولید، می توانید هزینه های سربار ماهانه خود را محاسبه کرده و کل آن را بر فروش ماهانه خود تقسیم کنید؛ در نهایت می توانید نتیجه را در 100 ضرب نمایید تا درصد کل سربار ماهانه بدست آید.

مطالعه کنید: هزینه استهلاک نرم افزار حسابداری

تولید ناب چیست؟

تولید ناب یا Lean Manufacturing، فرمی از تولید است که توسط تولیدکنندگانی مورد استفاده قرار می گیرد که به دنبال افزایش کارایی و کاهش زمان سیستم تولید می باشند. اجرای تولید ناب، به این معنی است که یک شرکت می خواهد بهره وری خود را در کنار حذف ضایعات کاهش دهد که این می تواند به معنای کاهش هزینه های عملیاتی و زمان انجام کار باشد.

تولید پیشرفته چیست؟

تولید پیشرفته فرایندی است که شامل فناوری جدید برای بهبود روش ساخت محصولات می شود. این فرایند تولید، به شرکت ها اجازه می دهد تا ارزش افزوده ای را به مواد خام مورد استفاده اضافه کنند و به بازارهای هدف خود خدمات بهتری را ارائه دهند؛ همچنین استفاده از فناوری های جدیدتر، به ارائه سریعتر محصولات جدید و افزایش تولید کمک خواهد کرد.

جمع بندی

تا زمانی که به یاد می آوریم، انسان ها به طور سنتی از مواد خام برای تولید کالاهای نهایی استفاده کرده اند. هنوز هم کسب و کارها می توانند از نیروی انسانی برای تبدیل مواد خام به کالاهای نهایی استفاده نمایند، اما با پیشرفت فناوری، استفاده از ماشین آلات برای تولید انبوه کالاها، موجب بهره وری بیشتر کارکنان شده است. در این مقاله با مفهوم تولید و کنترل تولید آشنا شدیم و درک کردیم که شرکت ها می توانند به کمک فناوری، خطاهای انسانی را کاهش دهند و تولیدات خود را در مقیاس بزرگ تر گسترش دهند.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *