حسابداری بازرگانی چیست؟

شرکت های بازرگانی مختلفی که در کشورها وجود دارند معمولا شرکت های بسیار مهمی هستند که گردش های مالی بسیار زیادی را به صورت سالانه ایجاد می کنند. فرایند های مالی که در این شرکت ها اتفاق می افتد بسیار پیچیده بوده و شامل هزینه های انجام شده و درآمد های کسب شده می باشد؛ به همین دلیل باید به افرادی تکیه کنند که دارای مهارت و تخصص های مشخصی در این زمینه باشند. این افراد باید به خوبی بدانند حسابداری بازرگانی چیست و به طور کامل با این امر آشنا باشند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در خصوص حسابداری بازرگانی که برای شرکت های بازرگانی بسیار مفید است اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا به خوبی بدانید که یک حسابدار بازرگانی باید چه ویژگی های مهمی داشته باشد.

استاندارد حسابداری بازرگانی

کاربرد اصلی نرم افزار حسابداری صنعتی برای مدیریت شرکت ها می باشد و برای برنامه ریزی دقیق تر به مدیران کمک خواهد کرد.

آشنایی با مفهوم حسابداری بازرگانی

به طور کلی می توان گفت هر شرکت بازرگانی بر اساس سود و زیانی می تواند فعالیت کند که بر آن وارد می شود. حالا در این مقطع وظیفه یک حسابدار بازرگانی بررسی سود و زیان هایی می باشد که بر این شرکت ها وارد شده است. در واقع می توان گفت مهم ترین و اصلی ترین وظیفه یک حسابدار بازرگانی این است که این سود و زیان ها را مورد بررسی قرار دهد. اگر یک شرکت بازرگانی بخواهد در تجارت خود موفق عمل کند، باید فردی متخصص را برای اینکار در نظر بگیرد تا بتواند سود و زیان وارد شده بر سازمان را به صورت درست و اصولی بررسی کند. در غیر اینصورت، شرکت اصلی ترین داده های لازم را برای انجام تحلیل ها و تفسیرهای درست و در نتیجه رسیدن به موفقیت های بیشتر از دست خواهد داد.

ویژگی های حسابداران بازرگانی

حسابداری بازرگانی به نوعی از حسابداری می گویند که باید به تمامی چارت های مالی نظم بدهد تا بتواند سود و زیان ها را به صورت گزارش های مکتوب ارائه نماید. یک حسابدار بازرگانی باید تقریبا به همه حوزه های رایج در حسابداری تسلط کافی داشته باشد و در این زمینه به مهارت های بسیار مهمی دست پیدا کند. ما در این بخش از مقاله قصد داریم برای شما ویژگی های یک حسابدار بازرگانی را معرفی کنیم.

شرح وظایف حسابداری بازرگانی

برخی از ویژگی های مهم حسابدار بازرگانی عبارت اند از:

 • تسلط در مکاتبات اداری
 • داشتن مهارت در ثبت و بایگانی سند ها
 • آشنایی با نحوه کار ماشین های اداری
 • تنظیم سند ها و گزارش های مالی
 • تسلط کافی به امور بانکی
 • آشنایی با قوانین مالیاتی و بیمه ای
 • سامان بخشیدن و نظم دادن به امور مالی شرکت های بازرگانی

مدیریت فرایندها یک چالش بزرگ در شرکت ها است که به کمک نرم افزار bpms می توانید آنها را بهتر مدیریت کنید.

شرح وظایف حسابدار بازرگانی

دو مورد از شرح وظایف حسابدار بازرگانی عبارتند از:

 • ثبت و ضبط اسناد حسابداری موسسه بازرگانی
 • تمهید صورت های مالی به صورت دوره ای

این موارد می تواند بخشی از وظایف حسابداران بازرگانی باشد که به صورت کاملا تخصصی توسط حسابداران بازرگانی انجام می گیرد. این فعالیت ها برای شرکت ها و مجموعه های فعال در حوزه بازرگانی دارای اهمیت بسیار بالایی هستند.

وظایف عمومی حسابدار بازرگانی چیست؟

حسابدارانی که در حوزه بازرگانی فعالیت می کنند دارای چارت وظایف گسترده ای هستند که این باید آنها را به صورت روزانه، ماهانه، فصلی و سالانه انجام دهند. برخی از وظایف یک حسابدار بازرگانی عمومی است، به این معنا که اصلا ربطی به شاخه حسابداری ندارد و تمامی حسابدارهای فعال در همه شرکت ها و مجموعه ها این وظایف را بر عهده دارند و باید در انجام آن ها بکوشند. اما برخی از وظایف آن ها کاملا تخصصی و مربوط به حوزه بازرگانی می باشد که باید انجام دهند.

گزارش فصلی چیست؟ چگونه ارائه می شود؟ هر چیزی که در مورد گزارش فصلی باید بدانید.

وظایف حسابداران بازرگانی چیست

برخی از وظایف عمومی حسابداران بازرگانی شامل:

 • تهیه تمامی صورت های مالی
 • تهیه سود و زیان شرکت یا موسسه بازرگانی
 • تهیه صورت گردش میزان نقدینگی شرکت بازرگانی
 • تهیه کردن گزارش سود و زیان جامع شرکت بازرگانی
 • تنظیم کردن ترازنامه مالی موسسه بازرگانی که در آن فعالیت می کنند

تهیه صورت های مالی مجموعه یا شرکت بازرگانی

تهیه صورت های مالی، جزء وظیفه تمامی حسابداران است و این مورد را می توانیم به عنوان وظایف عمومی حسابداران بیان کنیم. اما از آن جایی که شرکت های بازرگانی دقیقا تمامی برنامه هایشان بر روی این صورت های مالی می باشد، می توانیم این مورد را به عنوان وظیفه اصلی حسابداران بازرگانی برای شرکت های بازرگانی معرفی کنیم.

شماران سیستم با سالها تجربه در زمینه طراحی، تولید و استقرار نرم افزارهای حسابداری، آماده ارائه خدمات به شما می باشد. برای سفارش محصولات، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تهیه سود و زیان شرکت توسط حسابداران بازرگانی

نکته مهم در تهیه سود و زیان شرکت های بازرگانی این است که در این گزارش ها سود و زیان های نقطه به نقطه و همچنین سود و زیان از زمان آغاز به کار شرکت مورد بررسی قرار می گیرد. در نهایت، این گزارش ها در اختیار مدیران و اعضای هیئت مدیره قرار می گیرد و این افراد به کمک این گزارش ها در خصوص شرایط آینده شرکت و همچنین موارد مهمی که در تعیین راهبرد های اساسی شرکت نقش دارند، تصمیم گیری می کنند.

موقعیت شغلی حسابداران بازرگانی

تهیه و تنظیم ترازنامه های مالی

یکی دیگر از مهم ترین وظایف حسابداران حوزه بازرگانی این است که ترازنامه های مالی را تهیه و تنظیم کنند و این موارد را به صورت مشخصی ثبت و ضبط نمایند. ارگان های مختلفی همچون دارایی، این صورت های مالی را که در آن ترازنامه های مالی وجود دارد مورد بررسی دقیق قرار می دهد و در این بخش میزان مالیات لازم را برای یک مجموعه بازرگانی تهیه می کند. اگر حسابدار بازرگانی در این امر موفق نباشد می تواند مالیاتی غیر واقعی و بیش از سود را برای شرکت به بار آورد.

تهیه صورت گردش نقدینگی شرکت

یکی از وظایف اصلی و بسیار مهمی که حسابداران بازرگانی بر عهده دارند این است که باید به کمک داده های تحلیلی و نرم افزارهایی که در اختیار دارند، صورت گردش نقدینگی موسسه یا شرکت بازرگانی که در آن فعالیت می کنند را به موقع تهیه و آن را در اختیار مدیران خود قرار دهند.

استفاده از نرم افزار erp باعث صرفه جویی در هزینه و بهره وری بهتر می شود، چرا که زمان کمتری صرف جستجو داده های مورد نیاز می شود.

تهیه گزارش سود و زیان جامع شرکت بازرگانی

تهیه کردن گزارش های سود و زیان جامع از دیگر وظایف حسابداران بازرگانی می باشد. سود و زیان های شرکت مربوطه، از بدو تاسیس مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد و از همین گزارش ها، تمامی راهبرد های آینده شرکت ها تعیین می شود.

 • رشته حسابداری بازرگانی چیست؟
 • صفر تا صد حسابداری بازرگانی
 • حسابداری شرکت بازرگانی
 • حسابداری بازرگانی چیست
 • شرح وظایف حسابدار بازرگانی
مقالات مرتبط
3 نظر
کشاورز

رشته حسابداری بازرگانی واقعا جذاب هست

مدیر محتوا

بله دقیقا، یکی از جذابترین بخش های حسابداری هست و البته سختی های خاصی هم دارد.

مشرفی

عالی و بسیار مفید ممنون

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *