مالیات حقوق 1402

سال‌ها می‌گذرد و با گذشت زمان، جوامع انسانی تحت تأثیر تغییرات مختلف قرار می‌گیرند. یکی از این تغییرات که همواره بر زندگی افراد تأثیرگذار است، مسائل مالی و مالیاتی است. هر ساله، در پیش‌روی مسیر توسعه و پیشرفت کشورها، قوانین مالیاتی نیز به‌روزرسانی می‌شوند و در جهت تنظیم و تعادل اقتصادی کاربرد دارند.

در سال 1402، نیز تغییراتی در حوزه مالیات‌ها رخ داده است که تأثیرات ویژه‌ای بر اقتصاد و زندگی افراد این دوره داشته است. با ورود به این عرصه، مفاهیم و اصطلاحات مالیاتی از جمله “حقوق 1402” برای هر فردی مهم و حیاتی می‌شود. از این‌رو، هدف این مقاله، آشنایی شما با این مفهوم ارزشمند و تأثیرات آن بر اقتصاد و اجتماع در سال 1402 می‌باشد.

مالیات حقوق 1402

در این مقاله، به بررسی اهمیت حقوق 1402 و نقش آن در کنترل اقتصادی پرداخته می‌شود. همچنین، بررسی تغییرات و اصلاحات مالیاتی این دوره نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت. با خواندن این مقاله، شما با جزئیاتی از قوانین و مقررات مالیاتی سال 1402 آشنا خواهید شد و درک بهتری از روند مالیاتی کشور در این دوره خواهید داشت.

امیدواریم که این مقاله، به عنوان یک راهنمای کاربردی و اطلاع‌رسانی، مورد استفاده قرار گیرد و نیازهای شما را در زمینه مالیات حقوق 1402 هجری شمسی برطرف کند. همچنین، تلاش برای تأمین سئو شدن این مقاله در موتورهای جستجو نیز مد نظر قرار گرفته است تا اطلاعات مفید و کاربردی آن به راحتی در دسترس عموم قرار بگیرد.

جدول مالیات حقوق کارگران و کارمندان در سال 1402

پله درآمد مشمول ماهانه (میلیون ریال) درآمد مشمول سالانه (میلیون ریال) نرخ مالیات
۱ (معاف) ۰ تا ۱۰۰ ۰ تا ۱.۲۰۰ ۰
۲ نسبت به مازاد ۱۰۰ تا ۱۴۰ نسبت به مازاد ۱.۲۰۰ تا ۱.۶۸۰ ۱۰
۳ نسبت به مازاد ۱۴۰ تا ۲۳۰ نسبت به مازاد ۱.۶۸۰ تا ۲.۷۶۰ ۱۵
۴ نسبت به مازاد ۲۳۰ تا ۳۴۰ نسبت به مازاد ۲.۷۶۰ تا ۴.۰۸۰ ۲۰
۵ نسبت به مازاد بر ۳۴۰ نسبت به مازاد مازاد بر ۴.۰۸۰ ۳۰

درآمد کارگران و کارمندان هر سال در قانون بودجه سالانه مربوطه تعیین و تصویب می‌شود و نرخ مالیات برای آن‌ها در جدول مالیات حقوق ۱۴۰۲ اعلام می‌گردد. این جدول مالیات حقوق ۱۴۰۲ به منظور استفاده آسان کارفرمایان و کارگران و کارمندان ارائه می‌شود. در این جدول، میزان درآمد معاف از مالیات حقوق ۱۴۰۲ و همچنین نرخ مالیات بر درآمدی که فراتر از سقف معافیت مالیاتی قرار می‌گیرد، مشخص شده است.

جدول مالیات حقوق کارگران و کارمندان در سال 1402

به طور سالیانه، سقف معافیت مالیات حقوق ۱۴۰۲ برابر با ۱.۲۰۰ میلیون ریال (ماهیانه معادل ۱۰۰ میلیون ریال) تعیین شده است. افرادی که درآمد ماهیانه آن‌ها تا ۱۰ میلیون تومان است، مشمول مالیات نخواهند بود و افراد با درآمد مازاد بر این مبلغ، مالیات به صورت پلکانی و به نسبت به درآمد مشمول مالیات، محاسبه می‌شود. همچنین شما می توانید در این بخش، موارد معاف از مالیات حقوق و دستمزد را مشاهده کنید.

مالیات جدید حقوق کارگران

تفاوتی قابل تذکر در مالیات حقوق کارگران و کارمندان از جنبه کسر مالیات وجود ندارد. به این معنا که در پایان هر سال، نرخ مالیات بر درآمد برای همه کارگران و کارمندان به صورت یکسان تعیین می‌شود. اما نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است، نحوه تعیین نرخ مالیات است که به میزان درآمد فرد وابسته می‌شود. به منظور تعیین این نرخ، در ابتدا حداکثر مقدار حقوقی که از مالیات معاف می‌شود، تعیین می‌گردد. به عنوان مثال، در سال ۱۴۰۲، سقف معافیت مالیاتی معادل ده میلیون تومان تعیین شده است.

مالیات جدید حقوق کارگران

سپس با تعیین حداکثر مقدار معافیت مالیاتی، نرخ مالیات به صورت پله‌ای مشخص می‌شود، به این معنا که با افزایش درآمد، نرخ مالیات نیز افزایش خواهد یافت. به عبارت دیگر، فرد با درآمد بالاتر باید بر اساس نرخ‌های مالیاتی بالاتر مالیات حقوق خود را پرداخت کند. به عنوان مثال می‌توان به این نکته توجه کرد که کسانی که در سال ۱۴۰۲ بین ده میلیون تومان تا چهارده میلیون تومان حقوق دارند، باید ۱۰٪ مالیات پرداخت کنند و کسانی که درآمد آن‌ها بین چهارده میلیون تومان تا بیست و سه میلیون تومان است، باید ۱۵٪ مالیات پرداخت کنند. در این مقاله، جدول مالیات حقوق سال ۱۴۰۲ را برای سطوح مختلف درآمدی ارائه کرده‌ایم.

مثال مالیات حقوق

مثال مالیات حقوق

فردی با 45 میلیون حقوق مشمول مالیات در ماه

حداکثر مقدار معافیت مالیاتی ماهانه تا ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال است. برای مبالغ بین ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال تا ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال، ۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال با نرخ ۱۰٪ ضرب می‌شود. همچنین برای مبالغ بین ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال تا ۲۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال، ۹۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال با نرخ ۱۵٪ ضرب می‌شود. از ۲۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال تا ۳۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال، ۱۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال با نرخ ۲۰٪ ضرب می‌شود. در مورد مازاد بر ۳۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال (حتی تا ۴۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال)، ۱۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال با نرخ ۳۰٪ ضرب می‌شود.

فردی با درآمد ماهانه 18 میلیون تومان

تا مبلغ ۱۰ میلیون تومان حقوق، از مالیات معاف است و پس از آن مالیات را اعمال می‌کنیم.

برای مبلغ ۸ میلیون تومان که باقی می‌ماند، ۴ میلیون تومان آن را با نرخ ۱۰٪ (مالیات ۱۰ درصد برای درآمد ۱۴ میلیون تومانی) و ۴ میلیون تومان دیگر را با نرخ ۱۵٪ (مالیات ۱۵ درصد برای درآمد ۱۸ میلیون تومانی) محاسبه می‌کنیم:

۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان × ۱۰٪ = ۴۰۰,۰۰۰ تومان

۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان × ۱۵٪ = ۶۰۰,۰۰۰ تومان

۴۰۰,۰۰۰ تومان + ۶۰۰,۰۰۰ تومان = ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان

بنابراین، مالیات برای شخصی با حقوق ۱۸ میلیون تومانی، معادل ۱ میلیون تومان خواهد بود.

مالیات 1402 حقوق بازنشستگان

در ماده 91 قانون مالیات‌های مستقیم، قانون‌گذار به موضوع معافیت‌های مربوط به مالیات بر درآمد اشاره کرده است. این معافیت‌ها در چند بند مورد ذکر قرار گرفته‌اند. در یکی از بندهای این ماده، مواردی که از پرداخت مالیات معاف می‌شوند به صراحت آورده شده است:

مالیات 1402 حقوق بازنشستگان

 • “حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده.”
 • به این ترتیب، اطلاق این بند از ماده 91 قانون مالیات‌های مستقیم به معنای معافیت حقوق بازنشستگان، از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی، از پرداخت هرگونه مالیات بر درآمد می‌باشد.

سقف معافیت از مالیات بر حقوق 1402

به گزارش تکراتو و به نقل از اقتصاد آنلاین، هادی سبحانیان در بخشنامه‌ای به ادارات کل امور مالیاتی مقررات مربوط به احکام بند و تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۴۰۲ (مالیات حقوق) را ابلاغ کرد. با توجه‌به احکام بند (و) تبصره ۱۲ و بند (ص) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور مقرر می‌دارد:

سقف معافیت از مالیات بر حقوق 1402

 1. سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ در سال ۱۴۰۲ مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون ریال است.
 2. مجموع درآمد اشخاص حقیقی که تحت عناوینی از قبیل حقوق و مزایا (به استثنای عیدی و کارانه اعضای هیات علمی بالینی تمام‌وقت جغرافیایی و پزشکان متخصص بالینی تمام‌وقت جغرافیایی،) مقرری یا مزد، حق شغل حق شاغل فوق‌العاده‌ها اضافه‌کار حق‌الزحمه حق مشاوره حق حضور در جلسات پاداش حق‌التدریس، حق‌التحقیق، حق پژوهش و کارانه اعم از مستمر با غیر مستقیم که به صورت نقدی و غیر نقدی، از یک یا چند منبع، در بخش دولتی و یا غیردولتی تحصیل می‌نمایند، چه از کارفرمای اصلی و یا خیرام‌الموضوع تبصره ۱ ماده ۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم باشد، پس از کسر بخشودگی، معافیت و سایر مشوقهای سایر مشوقهای مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم و سایر قوانین از جمله ماده ۵۶ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوب ۱۳۸۶/۰۴/۰۳، ماده ۲۵ قانون حمایت از معلولان مصوب ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ به نرخ های زیر مشمول مالیات می‌باشد.

جریمه عدم پرداخت مالیات حقوق

بر طبق قانون، سازمان ها موظف هستند هر ماه لیست مالیات و حقوق پرسنل را به سامانه اعلام کنند در غیر اینصورت، جریمه های زیر برای مجموعه در نظر گرفته خواهد شد:

عدم ارائه لیست حقوق توسط پرداخت کنندگان حقوق در موعد مقرر / ارسال لیست خلاف اطلاعات واقعی ۲% حقوق پرداختی
عدم پرداخت به موقع مالیات حقوق توسط پرداخت‌کنندگان حقوق ۱۰ % مالیات پرداخت نشده در موعد مقرر
۲.۵ % مالیات به ازای هر ماه تاخیر از سررسید

متن مصوبه  قانون بودجه مربوط به مالیات حقوق سال ۱۴۰۲

حکم مربوط به مالیات حقوق سال ۱۴۰۲ در بند «و» تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور به این شکل آورده شده است:

 • و- در سال ۱۴۰۲، سقف معافیت مالیاتی و نرخ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی که تحت عناوینی از قبیل حقوق و مزایا (به استثنای عیدی و کارانه اعضای هیات علمی بالینی تمام وقت جغرافیایی و پزشکان متخصص بالینی تمام وقت جغرافیایی)، مقرری یا مزد، حق شغل، حق شاغل، فوق‌العاده‌ها، اضافه کار، حق‌الزحمه، حق مشاوره، حق حضور در جلسات، پاداش، حق‌التدریس، حق‌التحقیق، حق پژوهش و کارانه اعم از مستمر یا غیرمستمر که به صورت نقدی و غیرنقدی، از یک یا چند منبع، در بخش دولتی و یا غیردولتی تحصیل می‌نمایند، چه از کارفرمای اصلی و یا غیراصلی (موضوع تبصره (۱) ماده (۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم) باشد، به شرح ذیل است:
 • ۱- سقف معافیت مالیاتی سالانه موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی ۳۱/۴/۱۳۹۴ در سال ۱۴۰۲ مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون (۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.
 • ۲- نرخ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی به شرح زیر می‌باشد:
 • ۲-۱- نسبت به مازاد یک میلیارد و دویست میلیون (۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یک میلیارد و ششصد و هشتاد میلیون (۱،۶۸۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال، ده درصد (۱۰%)
 • ۲-۲- نسبت به مازاد یک میلیارد و ششصد و هشتاد میلیون (۱،۶۸۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال تا دو میلیارد و هفتصد و شصت میلیون (۲،۷۶۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال، پانزده درصد (۱۵%)
 • ۲-۳- نسبت به مازاد دو میلیارد و هفتصد و شصت میلیون (۲،۷۶۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال تا چهار میلیارد و هشتاد میلیون (۴،۰۸۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال، بیست درصد (۲۰%)
 • ۲-۴- نسبت به مازاد چهار میلیارد و هشتاد میلیون (۴،۰۸۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال به بالا، سی درصد (۳۰%)

کلیه افرادی که در قبال ارائه خدمت در دستگاه‌ها تحت هر عنوان از جمله ساعتی، روزمزد، قراردادی، حق‌التدریس، حق‌التحقیق، حق‌الزحمه، حق نظارت، حق‌التألیف و پاداش شورای حل اختلاف دریافتی دارند، مشمول حکم این بند می‌باشند.

جمع بندی

در این مطالب، به موضوع مالیات حقوق سال ۱۴۰۲ پرداخته شده است. این قانون بودجه مرتبط با مالیات بر درآمد کارگران و کارمندان است که تعیین و تصویب می‌شود. نکته‌ی جالب این است که نرخ مالیات حقوق بر اساس میزان درآمد شخص تعیین می‌گردد. از یک سو، معافیت مالیاتی برای حقوق تا مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون ریال فراهم می‌شود. از سوی دیگر، مالیات‌ها بر مبالغ بالاتر به صورت پله‌ای محاسبه می‌شوند.

از جمله اشخاصی که از مالیات معاف هستند می‌توان به بازنشستگان، وراث، کارمندان با حقوق مشمولهای مختلف، اعضای هیأت علمی بالینی و پزشکان اشاره کرد. این بخشنامه اطلاعات اجرایی را درباره‌ی احکام بند و تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۴۰۲ به ادارات کل امور مالیاتی ارائه کرده است.

اهمیت این موضوع در این است که اطلاعات درست درباره مالیات‌ها و معافیت‌ها، به شهروندان و کارفرمایان کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی مالی مناسبی داشته باشند. با اطلاع از نرخ‌های مالیاتی و سقف‌های معافیت، افراد می‌توانند بهینه‌تر از درآمد خود استفاده کنند و مشکلات مالی را کاهش دهند. از سوی دیگر، مطالب مرتبط با مالیات‌ها نیز برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی شده‌اند تا اطلاعات بهتری را برای عموم مردم فراهم کنند.

در نهایت، باید توجه داشت که مطالب ارائه شده در این مقاله ممکن است با پیشرفت و تغییرات قوانین مالیاتی به‌روز نباشند و از مراجعه به منابع رسمی برای کسب اطلاعات دقیق تر استفاده کنیم.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *