مودی مالیاتی کیست؟

حقوق هر شهروند ایرانی، که دولت مسئولیت اجرای آن را بر عهده دارد، شامل برقراری امنیت، ارائه خدمات شهری، آموزشی، خدمات امدادی و رفاهی است. برای انجام این وظایف، دولت به منابع مالی نیاز دارد و شهروندان نیز با پرداخت مالیات، منابع مالی دولت را برای تأمین خدمات فراهم می‌کنند. مالیات عبارت است از وجوهی که دولت از اشخاص و شرکت‌ها برای تأمین منابع مالی خود دریافت می‌کند.

در گذشته، به دلیل وابستگی دولت به درآمدهای نفتی، مسئله مالیات در ایران توجه کمتری به آن شده است. اما در سال‌های اخیر، دولت به سمت درآمدهای مالیاتی متمایل شده است و مردم نیز با ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی، تأییدیه خود را از این طرح اعلام کرده‌اند. همیشه این سوال برای کاربران وجود داشته که ودی یعنی چه و مودی کیست؟

مودی مالیاتی کیست

اشخاصی که براساس قوانین و مقررات باید مالیات پرداخت کنند، به عنوان “مودیان مالیاتی” شناخته می‌شوند. به طور کلی، هر فردی که به دلیل فعالیت‌های شغلی یا معاملات تجاری خود بدهکار به دولت است، به عنوان یک مودی مالیاتی شناخته می‌شود. مودیان مالیاتی موظف هستند اطلاعات و اسناد مورد نیاز سازمان امور مالیاتی را تکمیل کنند و در زمان تعیین شده به این سازمان ارسال کنند و مبلغ مالیات مشخص شده را پرداخت کنند.

حال که متوجه شدیم مودی مالیاتی کیست، بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که مودی مالیاتی چه وظایفی دارد؟

وظیفه مودی مالیاتی چیست؟

به صورت کلی مودیان مالیاتی موظف به پرداخت مالیات و ارزش افزوده هستند و برای اینکه بیشتر در مورد وظایف مودیان اطلاعات داشته باشید، می توانید ادامه مطلب را دنبال کنید:

وظیفه مودی مالیاتی چیست

در فصل پنجم باب چهارم قانون مالیات‌های مستقیم، وظایف مودیان مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی کشور در مواد ۱۷۷ تا ۱۸۱ به شرح زیر تبیین شده است:

 • مودیان مالیاتی موظف هستند اظهارنامه‌های مربوط به قانون مالیات‌های مستقیم را در زمان مقرر تسلیم نمایند. اشخاص حقوقی باید ظرف چهار ماه پس از پایان سال مالی و اشخاص حقیقی باید ظرف سه ماه پس از پایان سال شمسی یا همان پایان خرداد ماه، اظهارنامه‌ها را با تفکیک و دریافت کد رهگیری از طریق نرم‌افزار الکترونیکی تسلیم کنند.
 • اگر مودی چندین محل سکونت دارد، موظف است یکی از آنها را به عنوان محل سکونت اصلی به اداره امور مالیاتی اعلام کند؛ در غیر اینصورت، اداره امور مالیاتی مجاز است هر کدام از محل‌های سکونت مودی را به عنوان محل سکونت اصلی تلقی کند.
 • مودیان مالیاتی موظفند دفاتر، اسناد، مدارک و سوابق مالی مرتبط با ماده ۱۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم را به منظور بررسی، در اختیار ماموران مالیاتی و هیئت‌های بازرسی قرار دهند؛ در غیر اینصورت، مورد مجازات قرار گرفته و از معافیت‌های مالیاتی و منابع مختلف درآمدی سال مورد بررسی محروم می‌شوند.

جریمه عدم توجه به وظایف مودی مالیاتی

در صورتی که یک مودی مالیاتی به وظایفی که دارد توجه نکند، با توجه به قوانینی که از طرف سازمان مربوطه برای این موضوع در نظر گرفته شده است، جریمه برای مودی مالیاتی در نظر گرفته خواهد شد که جرایم می توانند به صورت زیر باشند:

جریمه عدم توجه به وظایف مودی مالیاتی

 1. دقت کنید که تکمیل و وارد کردن اطلاعات برگ‌های صورتحساب طبق قوانین اعلام شده معادل ۲۵ درصد مالیات متعلق خواهد بود.
 2. عدم توجه به وارد کردن قیمت‌های صحیح در صورتحساب، منجر به جریمه‌ای معادل یک برابر مبلغ مالیات متعلق می‌شود.
 3. عدم توجه به ارسال اظهارنامه از تاریخ ثبت‌نام یا شناسایی، به علاوه پس از آن فرد مودی را موظف به پرداخت جریمه مالی و ۵۰ درصد مالیات متعلق خواهد کرد.

زمان قانونی ارائه اظهارنامه مودیان مالیاتی

برای ارسال اظهارنامه، شما باید ثبت نام در سامانه مودیان را انجام دهید و اظهارنامه خود را در این سامانه تکمیل کنید. البته که برای مودیان، زمان مشخصی جهت ارسال اظهارنامه مالیاتی در نظر گرفته شده است.

مودیان مالیاتی موظفند اظهارنامه مالیات مستقیم را که باید آن را پرداخت کنند، در زمان مقرر به تفکیک و با گرفتن کد رهگیری از طریق سامانه و نرم‌افزار الکترونیکی ارسال نمایند. زمان مقرر برای اشخاص حقیقی، سه ماه پس از اتمام سال شمسی یعنی پایان خرداد است و این زمان برای اشخاص حقوقی، چهار ماه پس از پایان سال مالی یعنی اواخر تیر ماه است.

زمان قانونی ارائه اظهارنامه مودیان مالیاتی

اطلاعات مربوط به درآمد، هزینه‌ها، مالیات و سایر اطلاعات مالی در اظهارنامه جمع‌آوری می‌شود. این اظهارنامه‌ها برای تسهیل فرایند محاسبه و پرداخت مالیات، توسط سازمان امور مالیاتی پذیرفته می‌شوند. با ارائه اظهارنامه مالیاتی، مودیان مالیاتی به دولت مبلغ مالیات متعلق را پرداخت می‌کنند و بر این اساس وظیفه خود راانجام می‌دهند.

پرداخت مالیات از منابع اصلی تامین مالی دولت برای ارائه خدمات عمومی است. با پرداخت مالیات، شهروندان و کسب‌وکارها به تأمین منابع مالی دولت کمک می‌کنند و از امکانات و خدماتی مانند برقراری امنیت، خدمات شهری، آموزش، خدمات امدادی و رفاهی بهره‌مند می‌شوند. پس از جمع‌آوری مالیات، دولت می‌تواند با استفاده از این منابع، اقدامات مورد نیاز را برای توسعه و رفاه عمومی انجام دهد.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیاتی در سامانه مودیان

قبلا در سایت یک مقاله جامع در مورد ثبت اظهارنامه مالیاتی در سامانه مودیان نوشته بودیم. با مطالعه این مطلب می توانید به صورت کامل در مورد فرایند ثبت اطلاعات به دست آورید، اما در اینجا نیز به صورت خلاصه مراحل ثبت را برای شما آورده ایم:

 1. ابتدا وارد سامانه مودیان شوید. برای این کار به وبسایت سازمان امور مالیاتی ایران به آدرس www.tax.gov.ir مراجعه کنید. در صفحه اصلی وب سایت، روی “ورود به سامانه” کلیک کنید.
 2. در صفحه ورود، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید و سپس کد امنیتی را که نمایش داده می شود را نیز وارد کنید. بعد از وارد کردن اطلاعات، بر روی دکمه “ورود” کلیک کنید.
 3. پس از ورود به سامانه، در صفحه اصلی، از فهرست سرویس‌ها گزینه “ثبت اظهارنامه” را انتخاب کنید.
 4. در این مرحله، باید نوع اظهارنامه مالیاتی خود را انتخاب کنید. ممکن است انتخاب‌های مختلفی وجود داشته باشد، از جمله اظهارنامه درآمد عملکرد، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و غیره. بر روی نوع اظهارنامه مورد نظر کلیک کنید.
 5. در این مرحله، باید اطلاعات مربوط به اظهارنامه خود را تکمیل کنید. این اطلاعات ممکن است شامل اطلاعات شخصی، درآمدها، هزینه‌ها و سایر اطلاعات مربوط به مالیات باشد. فرم مربوطه را با دقت پر کنید و اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.
 6. پس از تکمیل اطلاعات اظهارنامه، اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات صحیح و کامل است. سپس فرم را مرور کنید و بررسی کنید. در صورت صحت اطلاعات، بر روی دکمه “تایید و ارسال” کلیک کنید.
 7. پس از تایید اظهارنامه، سامانه مودیان شما را به صفحه پرداخت مالیات هدایت می‌کند. در این مرحله، باید مبلغ مالیات را پرداخت کنید. برای این کار، از روش‌های پرداخت موجود استفاده کنید و اطلاعات مربوط به پرداخت را وارد کنید.
 8. ثبت اظهارنامه است. حتماً این رسید را به‌عنوان مدرکی از ثبت اظهارنامه مالیاتی خود نگهداری کنید.

در این مطلب سعی کردیم تا به این سوال که مودی یعنی چه، مودی مالیاتی کیست، مودی مالیاتی  چه وظایفی دارد، آدم مودی یعنی چه، پاسخ دهیم. در صورتی که هنوز مشکل شما برطرف نشده است، می توانید در بخش کامنت های این مقاله، با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *